Zelenskyy, kuzeyden gelen saldırıyı zaten kontrol altında tuttuğumuzu söyledi. Kharkiv'i ziyaret etti

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Zelensky slova ajansının aktardığına göre, askerlerimiz artık işgalcilerin girdiği sınır bölgesinde muharebe kontrolünü ele geçirmeyi başardı.


Bu ayın başında Rus birlikleri Kharkiv bölgesinde saldırıya geçerek yeni bir cephe açtılar. Analistlere göre bu cephenin bu yıl esas olarak Ukrayna savunma hattını genişletmesi ve cephenin diğer bölümlerinde Ukrayna savunmasını zayıflatması bekleniyor.


Bölgedeki gözlemcilere göre Moskova, Ukrayna'nın sınıra yakın Rus Belgorod bölgesine akın etmesi nedeniyle tampon bölge oluşturmak istiyor. Kharkiv'in kendisi fethetmek istemiyor.


Kiev, son günlerde Rusya akışının kurulmadığı bölgedeki durumu istikrara kavuşturmayı başardığını açıkladı.


Yeni engel yardımıABD Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya değeri 275 milyon dolar (yüz milyar dolar) olarak tahmin edilen yeni bir askeri yardım paketi hazırladığını duyurdu. İthal edilen malların genel listesi, HIMARS roketatar veya karadan havaya mühimmat dahil olmak üzere beş farklı mühimmat türünden oluşuyor.


Bu, Rusya'nın saldırdığı ülkeye yardım için Kongre'nin yüz milyar dolar daha tahsis etmesini onaylayan Nisan ayından bu yana Washington'un duyurduğu üçüncü acil askeri destek paketi. Nisan ayının sonunda iki Amerikan hükümeti tahmini değeri bir milyar dolar olan bir paket hazırladı ve bunu iki hafta önce yaklaşık 400 milyon dolarlık füze ve araç teslimatı izledi.


Cuma günü Pentagon, füzelerin HIMARS sistemine, uçaksavar mühimmatına veya Javelin ve AT-4 tanksavar füzelerine teslim edildiğini duyurdu. Basında ilk açıklanan diğer pozisyonlar arasında hassas hava mühimmatları, TOW tipi tanksavar füzeleri veya hafif silahlar ve hibeler yer alıyor.


Pentagon'a göre Balk, Ukrayna'ya en acil savaş ihtiyaçlarını karşılaması için ek kapasite sağlayacak.