Yeni nesli Ghalib ile buluşturmak | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Nagpur: ‘Thinking with Ghalib: Poetry for a new Generation’, yazarlar Anjum Altaf ve Amit Basole’nin Ghalib’in seçilmiş 30 beyiti ile modern zamanlar arasında bir bağlantı kurma girişimidir. Kitabın Ghalib’in gözlemlerini ve düşüncelerini çağdaş yorumu, okuyucuların onun bilgeliğini takdir etmeleri için bir ortam görevi görüyor.
Her ayet Urduca, Hintçe ve İngilizce olarak sunulur ve bölüm başlığı gibi bir başlık verilir. Başlıklar, sondaki notlar gibi açıklayıcıdır.
Hindistan’da ‘istihdamsız büyümeye’ odaklanan Sürdürülebilir İstihdam Merkezi Başkanı Basole, Vidarbha Edebiyat Festivali’nin ikinci gününe davet edildi. Basol, kendisinin ve Anjum Altaf’ın böyle bir kitabı yayınlamaya nasıl karar verdiklerini anlattı. “Ben ve Anjum ABD’de birlikte bloglar yazıyorduk. Pandemi sürecinde görüntülü görüşme yoluyla görüştük ve bu kitabı çıkarma fikri ortaya çıktı.”
Seyirciyi büyülemek için bazı satırlar paylaştı. “Hai pare sarhad-e idraak se apna masjood…qible ko ahl-e nazar kıble-numa kahte hain’. (Benim ibâdetimin gayesi idrak idrakinden ötedir… Gören için Kâbe kıbledir, başka bir şey değildir).
Bu satırları açıklarken, “sınırın her iki tarafında sağcı grupların yükselmesine neden olan” dini sembollerin siyaset adına yaygın şekilde kötüye kullanılmasına atıfta bulundu.
(Pragya Chhabra tarafından bildiriliyor)