Yahudi kanı taşıyan ellerini gösterdi ve kalabalık alkışladı. Korkunç bir linç Oscar'ları lekeledi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
12 Ocak 2000 Cuma. İsrailli çavuş Vadim Nori ve çavuş Josef Avrahami, sivil kıyafetli, kamyon satan ve kamyon kullanan, Batı Şeria'daki İsrail yerleşim yeri Beit El yakınındaki bir askeri depoya doğru yola çıkıyorlar. o gün hizmete başlayacaklar. Avrahami'nin kişisel arabasını kullanıyorlar.

İkisi de bölgeyi pek sık ziyaret etmiyordu ve tam olarak nerede olduklarını hızla kaybettiler. Sonunda Ramallah'ın önünde yollarına bir barikat çıktı. Filistin Yönetimi polisi onları geri çevirip uzaklaştırabilseydi, bunun yerine tutuklanıp şehrin eteklerindeki bir polis karakoluna götürüldüler.

Aynı saatlerde Ramallah'ta da tesadüfen birkaç gün önce İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinli bir genç için anma töreni düzenlendi. Son haftalarda kentte İsrail güçleri ile Filistinliler arasında çok sayıda şiddetli çatışma yaşanmış ve bu çatışmalarda yaklaşık yüz kişi hayatını kaybetmişti. Western Run'daki atmosfer son derece gergindi.

Cenazeye katılanlar arasında ilk başta asker, bu kişilerin gizli İsrail ajanları olduğu söylentisiyle birlikte hızla kahkahalara boğuldu. El-Bireh'deki polis karakolunun önünde giderek öfkeli bir kalabalık toplanmaya başladı. Bir dakika sonra binlerce kişilik kalabalığa “Onları verin, ölmelerini istiyoruz” diye bağırdılar.

İsrail istihbaratı onu on beş dakika içinde yakaladı, ancak The Jerusalem Post'a göre Filistin Yönetimi'nin güvenlik güçlerinin bölgede güçlü varlığı nedeniyle bir kurtarma operasyonunu dışladılar. Durumun üstesinden gelebileceklerini düşündü ve yangına körükle gitmek istemedi.

Polis binasının önünde kanlı kitle kasıp kavururken, dışarıda aşçı ve aşçı da dahil olmak üzere Filistin güvenlik güçlerinden sadece yirmi bir kişi bulundu. Ramallah'taki polisin geri kalanı töreni izledi.

Gördüğüm en tuhaf vc

Olaylar hız kazandı. Filistinli protestocular kalabalığın istasyona girmesini engellemeye çalıştığında yaralandılar ve uzun süre direnemediler. Rozzud aşağı indi, içeri daldı, pençeleriyle iki İsrailliye doğru ilerledi ve ellerindeki her şeyle onları bıçaklamaya ve dövmeye başladı.

Davetsiz misafirlerin arasında 20 yaşındaki Azz Salha da vardı. Böylece Yahudi kanıyla kaplı ellerini karakolun penceresinden dışarı atana kadar İsraillileri yere tekmeledi ve bıçakladı. Dışarıdaki kalabalıktan ayakta alkışlandı. Allahü ekber! Filistinliler kansız sevindiler. Çirkin anlar İtalyan televizyon şirketi Mediaset'in çalışanları tarafından görüntülendi.

Ama bununla bitmedi. Filistinliler, iki askerin naaşlarını pencerelerden dışarı atıp parçaladılar, yaktılar ve şehir merkezindeki Menara meydanına sürüklediler.

O sırada İngiliz fotoğrafçı Mark Seager da olay yerindeydi. Ramallah'taki hareketi fotoğraflaması gerekiyordu ama kendini teleferiğin ortasında buldu. Cesedi bacaklarından nasıl çektiklerini gördüm, alt tarafı çıplaktı, üst kısmı kapalıydı. Kai'nin kafası kırıldı. Haki pantolon ve çizme kalıntılarını gördüğüm için bir asker olmalı diye düşündüm. Ölmüştü ama onu çarşafın altında ezdiler ve kafasına tekme attılar. Daha sonra The Sunday Telegraph'a şöyle anlattı: Misafir gibiydiler.

Seager rüyayı yakalayamadı. Denedim ama diğerleri beni itti, biri kameramı elinden alıp yere düşürdü. Pahalıydı ama o anda umurumda değildi, hayatımdan korkuyordum. Kalabalığın çok öfkeli göründüğünü ve her yerde Allahu Ekber diye bağırdığını kaydetti.

Ona göre Filistinliler İsraillileri ganimet olarak şehrin sokaklarına attılar. Bu şimdiye kadar gördüğüm en yabancı şeydi ve Kongo ya da Kosova'dan haber veriyordum. Bunu asla unutmayacağım. Seager, bunun insanların kafasını çevirecek kadar dayanılmaz bir nefret ve kötülük olduğunu ekledi.

Sonunda katilin yerini İsrail aldı

Bunun üzerine Filistin polisi yerel gazetenin kayıtlarına el koymaya çalıştı ama başarısız oldu. Teleferik videosu İsrail'de şaşkınlık yarattı ve Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistin Yönetimi hedeflerine karşı misilleme önlemleri alınmasına yol açtı. Diğer şeylerin yanı sıra, olayın meydana geldiği polis karakoluna, militan Filistin örgütleri Tanzim ve Brigd muednik Al-Aks veya Filistin'in Sesi radyo istasyonu karşı çıkıyor.

2001 yılında İsrail ordusu ünlü Salhu filmindeki adamı yakaladı ve Noria cinayetinden yargılanıp benim yüzümden ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Beş yaşındaki yedi çocuk daha hapishanede öldü. Salha, kaçırılan İsrail askeri Gilad Alita'nın serbest bırakılmasına ilişkin anlaşma kapsamında 2011 yılında hapisten çıkmıştı.

Haberler of Israel'in haberine göre Salha, mahkemede Ramallah'taki Filistinlilerin kan için ağladığını açıkladı. Kan görmek istedik. İstasyondaki odaya girdim ve kapının yanında yerde yatan bir İsrail askerini gördüm. Sağ omzunun yanında duvara saplanmış bir bıçak vardı, ben onu alıp iki üç kez sırtından bıçakladım, diğerleri ise tekmeledi. Onu terden boğdum, dedi.

Ellerimin tıpkı koili gibi kanla kaplı olduğunu gördüm. Ben de pencereye gidip ikişer ikişer duran insanlara el salladım, diye ekledi Salha.

Oscar'daki dava

Filistin Yönetimi'nin başkentindeki ipin hatıraları hala duruyor iv. Geçen hafta, Oscar öncesi beklenmedik olay kendisine bir kez daha hatırlatıldı. Törene katılanlardan bazıları, İsrail ile Gazze Şeridi'ndeki radikal Hamas hareketi arasında devam eden çatışmayı belirtmek için kullandıkları kırmızı avuç içi rozetler taktılar.

İsrail hükümetine ve diğer eleştirmenlere göre bu, öncelikle Ramallah'taki hattın sembolü. İsrailliler, Oscar'larda kırmızı kadmiyum elli rozet takanlara 2000 yılında iki Filistinli askerin iplerini taktılar. Katiller, ellerini kurbanlarının kanına batırıp cinayetlerini kutladılar. İsrail hükümetinin sözcüsü Ofir Gendelman, sti X'te bunu desteklemeyin, diye yazdı.

Kırmızı el rozetini takanlara #Oscar:

Her İsrailli ve Filistinlinin kırmızı el gördüğünde aklına gelen şey budur: 2000 yılında iki İsraillinin bir polis karakolunda Filistinliler tarafından linç edilmesi.

Katiller ellerini kurbanlarının kanına bulayarak kutlama yaptı https://t.co/OpUWpOK5lA https://t.co/d8Keq5yf0j

11 Mart 2024, 14:58 pspvek arşivlendi: 18 Mart 2024, 14:31.

Kırmızı elli bir toka, ana akım insanlara karşı nefretin tuhaf bir sembolüdür. Dünya çapında insan hakları için mücadele eden Lawfare Project örgütünün bir üyesi olan Brooke Goldsteinov, bu rozetin kökeninin İslamcı gündemin bir parçası olan kan dökülmesinin sembolü olduğunu söyledi.

Rozetlerin arkasında Artists4Ceasefire (PM için Sanatçılar) örgütü bulunuyor ancak Fox News istasyonuna göre, misyonlarının her iki taraftaki zararı azaltmak ve insanlık topluluğu için ayağa kalkmak olduğunu iddia ediyorlar.

Rozetin arkasındaki kırmızı, hayat kurtarma çağrısının aciliyetini simgeliyor. Oran'ın Eli, insanlığı desteklemek için birleşmiş, hayatın her kesiminden insanlardan oluşan güzel bir topluluğa çağrıda bulunuyor. Kuruluşun internet sitesinde, kalp elin ortasındadır, her zaman kalbin ve sevginin rehberliğine davettir denildi.

Billie Eilish Oscar'larda (Los Angeles, 10 Mart 2024)