Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in Refah'taki saldırıyı durdurmasını emretti

HakikaT

Global Mod
Global Mod
İsrail, Refah'taki saldırıyı ve Refah (bölgesindeki) Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplar için fiziksel hasara yol açabilecek, tam ve sessiz yaşam koşullarına yol açacak diğer eylemleri derhal durdurmalı, ICJ Başkanı Navaf Salm şunları söyledi. Karar, 15 üyeli hakim heyetinin 13'ü tarafından desteklendi; Uganda ve İsrail temsilcileri ise aleyhte oy kullandı.


Mahkemeye göre İsrail bu nedenle, Filistinlilere karşı devam eden bir soykırım suçu durumunda delillerin toplanmasıyla ilgilenecek soruşturma ekibine Gazze Şeridi'ne erişim izni vermeli.


Nisan sonu itibarıyla şehirde yaklaşık 1,4 milyon Filistinli öldü; BM tahminlerine göre, İsrail ordusunun tahliye emri vermesi ve Rafh'ın bölgedeki çatışmaların bir başka odak noktası haline gelmesinin ardından son birkaç hafta içinde yaklaşık 800.000 kişi şehri terk etti. Gazze Şeridi. Ancak Salmo'ya göre UAD yargıçları heyeti, Refah'tan Gazze'nin kuzey bölgelerine sürülen Filistinlilerin altyapı ve insani koşullarının yeterli olduğu ve hayatları için daha fazla risk oluşturmadığı konusunda ikna olmadı.


[1945yılındakurulanUAD'ninkararlarıvetaraflararasındakiuyuşmazlıklarincelenmektevedeğerlendirilmektedirAncakmahkemeninbuaraçlarıuygulamayetkisiyokturvegeçmişteverdiğikararlarbunugözardıetmiştir


Reuters'in haberine göre İsrail, UAD'nin operasyonlarını durdurma emrinden kaçınacağını belirtti. Hükümet sözcüsü Avi Hyman Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, dünya güçlerinin İsrail'in vatandaşlarını korumasını ve Gazze'de Hamas'a karşı ilerlemesini engellemeyeceğini söyledi.


İsrail'den bilinen ölümcül bir felaket. Filistinliler kutluyorAl-Dazra istasyonunun haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, UAD'nin Refah hakkındaki kararına yanıt olarak aralarında hükümetin ilk danışmanının da bulunduğu bakanlarla müzakerelerde bulunacak. İsrailli muhalefet lideri Yair Lapid, X sayfasında, UAD'nin kararda Refah'taki çatışmaların sona ermesini rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilişkilendirmemesinin ahlaki bir felaket olduğunu yazdı.

Filistin Yönetimi UAD'nin kararını bozdu. Ona göre uluslararası toplum İsrail'in Gazze'deki savaşı sonlandırması konusunda hemfikir.


Hams da UAD'nin bu hamlesini takdir etti ancak ona göre mahkeme İsrail'in Gazze'deki tüm askeri eylemlerinin durdurulması yönünde çağrıda bulunmalı. Grup, veterinerlerle işbirliği yapacağını söylüyor.


Bu kararda UAD Başkanı Salm, mahkemenin bu yaz Ocak ayında aldığı ve İsrail'i Filistinlilere karşı soykırım eylemlerinden kaçınmaya ve gerekli insani yardım akışını sınırlamamaya çağıran uluslararası topluluğa ait önceki kararlarına birkaç kez atıfta bulundu. İsrail soykırım suçuyla suçlanıyor ve mahkeme bu konuda henüz karar vermedi ancak İsraillilerin kafasını, konuyu tamamen masadan kaldıracak kadar karıştırdı.


Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) bu hafta Gazze Şeridi'nde işlenen suçlar ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle kurdun peşine düştü. Başsavcı, Hamas liderleri ve aralarında Netanyahu'nun da bulunduğu İsrail'in üst düzey yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkarılması için mahkeme emri çıkardığını duyurdu.

İsrail, 7 Ocak'ta Hamas'ın önderliğinde İsrail'in güneyindeki köylere düzenlenen ve savaşçıların 1.200 kişiyi öldürdüğü ve en az 250'yi rehin aldığı terörist saldırının ardından Gazze Şeridi'nde bir bombalama kampanyası başlattı ve Ocak ayının sonunda bir kara saldırısı başlattı. Şimdiye kadar sadece Kasım ayının sonundaki ateşkes sırasında, Filistinlilerin özgürlüğü karşılığında yüzden fazla rehine serbest bırakıldı. Haaretz gazetesinin haberine göre Gazze Şeridi'nde halen 128 rehine bulunuyor, mevcut bilgilere göre bunlardan 39'u ölü.


Hams'ın kontrolündeki Sağlık Bakanlığı'nın dördüncü açıklamasına göre İsrail'in saldırılarında en az 35 bin 800 Filistinli öldürüldü, 80 bin 11 kişi de yaralandı. Özellikle yıkılan binaların kalıntıları arasında basına bilgi verdi. Her ne kadar BM organları bunların olumlu olduğunu beyan etse de, bu veriler bağımsız olarak doğrulanamıyor.