Standart X çocuğu gece yarısı ameliyat edildi, yarın muayene için görünüyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Sagpur: Şehirde bir çocuk cerrahı tarafından gece geç saatlerde yapılan acil bir ameliyat, 15 yaşındaki bir Std X öğrencisini cinsel organlarında kalıcı bir hasardan kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda akademik yılını da kurtardı.
Amit (adı değişti) iki CBSE yönetim kurulu raporu için göründükten sonra, 11 Mart günü saat 23:00 civarında sol testisinde dayanılmaz bir ağrıyla vurulduğunda – daha sonra testis torsiyonu olarak teşhis edildi – üçüncüye hazırlanıyordu.
Acıya dayanamayan çocuk, babasına koşarak onu KIMS-Kingsway Hastanesine nakletti ve burada çocuk cerrahı Dr. Ertesi sabah Dr. Goel, Amit’e Sanskritçe sınavına girmesi için izin verdi.
Amit daha sonra sırasıyla 15 Mart’ta sosyal bilimler ve 21 Mart’ta matematikte hastaneye veda ederek ortaya çıktı. Telangkhedi’deki sınav merkezi, evrakları için hasta odasında oturmasına izin verdi. Pazartesi günü kovuldu.
Amit’in ani sağlık korkusu, annesi tifo nedeniyle başka bir hastaneye kaldırıldığı için aileye ikinci darbe oldu.
Dr. Goel, testis torsiyonunun, skrotumdaki iki yumurta şeklindeki bezden birinin kendi başına 360 derece bükülmesi veya dönmesi durumunda meydana geldiğini söyledi. “Tetikleyici, testis bölgesinin yakınında oyun faaliyeti veya saldırganlık olabilir. Klaket zili deformitesi ile doğan erkek çocukların testis torsiyonu yaşama riski vardır. Bazı çocuklarda bu deformite doğumda mevcuttur ve testis dönene kadar fark edilmez.” dedi.
Dr. Goel’e göre, erkek çocuklar nadiren orşiopeksiye ihtiyaç duyarken, çoğu torsiyon vakasında testisin çıkarılması olan orşidotomi yapılır. Testis torsiyonu sadece altı saat içinde döndürülebilir.
“Anne babalar genellikle bunu ciddiye almazlar. Bir çocuk testis ağrısından şikayet ettiğinde ebeveynlerin doktora gitmek yerine ağrı kesici almayı tercih ettiklerini görüyoruz. İnsanlar 2-3 gün bekliyor ve ağrı devam edene veya ağrı kesici almasına rağmen geçmeyene kadar doktora gitmiyor” dedi.
Bu, son 28 yılda Dr. Doel’in testisi kurtarmayı başardığı ikinci vaka. “Her yıl 20 testis almak zorundayız çünkü geç bildirim onları kangrenleştiriyor” dedi.
Dr Goel, diğer testisler normalse ameliyatın hastanın doğurganlığını etkilemeyeceğini söyledi. Orşidotomide testis ileride dönemeyecek şekilde sabitlenir. Amit’in durumunda da iyileşen testis düzeltildi.
Hasta ilk olarak Dr Kuldeep Sukhdeve tarafından muayene edildi. Ameliyat sırasında Amit’i anestezi uzmanı Dr. Kalyani Surkar denetledi.
Amit’in bir hükümet yetkilisi olan babası, bu gazetelerde iyi puanlar almayı umduğunu söyledi. Dr Doel, hastanın ameliyattan çok muayenesiyle ilgilendiğini söyledi.