SAO geçen yıl dört suç raporu sundu. Diğer şeylerin yanı sıra, eğitim hastaneleri nedeniyle

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Sözcü, bildirimin ilgili olduğu belirli kuruluşların adlarını belirtmedi. Bir yıl önce SAO iki bildirim sunmuştu; 2021'de ise yalnızca bir bildirim. Buna karşılık 2018'de 11 tanesini sundu.

Bölgelerde turizmi desteklemek için para kontrol edilirken SAO, amaçsız ve israf eden projelere de sübvansiyon verildiği sonucuna vardı. 2016'dan Temmuz 2023'e kadar devlet bütçesinden bölgelerdeki Ulusal Turizm Destek Programına 431 milyon krondan fazla para aktarıldı. SAO'ya göre, sübvansiyonların amacı Çek Cumhuriyeti'nin bölgelerinin potansiyelini ve rekabet gücünü artırmak, ziyaretçilerin belirli destinasyonlarda hareketini kolaylaştırmak veya hizmet kalitesini geliştirmekti. O dönemde denetçiler, “Ancak bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını doğrulamak mümkün değil” dedi.

SAO'ya göre Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, para çekmek için genel ve ölçülemeyen hedefler belirledi. Geçtiğimiz Mart ayında, denetim sonucuna yanıt olarak bakanlık, bazı eksikliklerin farkında olduğunu ve programların düzenini iyileştirdiğini belirtmişti. Etkisizliğin bir örneği olarak müfettişler, nehir kenarındaki bölgeyi canlandırmak için Svratka kıyısında bir nehir saunası inşa etme sözü veren bir sübvansiyon alıcısını gösteriyor. Olay yerinde binanın kafe ve bistroya dönüştürüldüğünü keşfettiler.

Müfettişler cumhurbaşkanının ofisinde de arama yaptı

SAO, üniversite hastaneleri için para kontrolü konusunda, Sağlık Bakanlığı'nın üç hastaneye toplam 4,8 milyar kron dağıttığını ancak bunların kullanımını kontrol etmediğini belirtti. Bu, hastane borçlarının silinmesi, Kovid-19 hastalığı riskine maruz kalan işçilere ödenen ücret ve Kovid salgını nedeniyle Prag – Letňany'de kurulan yedek sahra hastanesinin işletilmesi için kullanılan paraydı.

Denetim Bulovka Üniversite Hastanesi, Královské Vinohrady Üniversite Hastanesi ve Brno'daki St. Anna Üniversite Hastanesi ile ilgiliydi. SAO'ya göre, 2020'de hastanelerin borçlarının silinmesi, borcun nedenini değil yalnızca sonuçlarını ele aldığı için sistemik olmayan bir önlemdi.

Geçtiğimiz yıl Yüksek Denetim Kurumu, talep edilmesi halinde kolluk kuvvetleriyle de işbirliği yapmıştı. Toplamda dokuz vaka vardı ve ofis beş kontrol eyleminin kontrol materyallerini sağladı.

Yetkililer ayrıca Cumhurbaşkanlığı makamının maliyesinin kontrolü için de işbirliği talebinde bulundu. SAO yönetimi denetim sonucunu geçtiğimiz Ocak ayında onayladı ancak hâlâ yayınlayamıyor. Denetim yalnızca başkanlık ofisini değil aynı zamanda Prag Kalesi İdaresi ve Lány Orman İdaresi gibi alt kuruluşları da ilgilendiriyordu.

SAO sözcüsü, “Ofis, kolluk kuvvetlerinden onay almadığı için Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin yönetim kontrolünün sonuçlarını hâlâ yayınlayamıyor.” dedi.