Rusya'da kimliği belirsiz saldırganlar bir sinagogu, bir kiliseyi ve bir polis karakolunu hedef aldı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Durum oldukça belirsiz ve başından itibaren özellikle Machakale ve Derbent'te güvenlik slokaları ve tonlarca hasar devam ediyor. Siz ikiniz bu tankların tasfiyesi hakkında bilgi verdiniz, ancak Kommersant sunucusuna göre kaç tanesinin alındığı belli değil.


Devlet kurumu TASS'ın yerel yetkililere dayandırdığı öğleden sonra bildirdiğine göre, kimliği belirsiz silahlı kişiler Derbent'teki bir sinagoga ve bir Ortodoks kilisesine otomatik silahlarla ateş açtı. İddiaya göre bir araçla kaçtılar. Daha sonra Interfax ajansı şehirdeki inşaatın restorasyonu hakkında bilgi verdi. Derbent'te bir sinagog ve bir kilise yağmalandı. Ajans, Dağıstan İçişleri Bakanlığı'nın basın servisinden aktardığına göre, mevcut bilgilere göre salgın yenilendi. Daha sonra dansçıların binalardan birinde saklandığını ve güvenlik güçlerinin onlara yaklaşmak üzere olduğunu yazdı.


Derbent'teki kilise ve sinagogun yıkılmasından kısa bir süre sonra Rus medyası, Derbent'in yaklaşık 120 kilometre kuzeyinde yer alan Machakale'deki dereyi haber yaptı. Interfax'a göre sadece İçişleri Bakanlığı'nı kastediyor, karakolda tutuklanan kişilerin tespiti mümkün değil. Bu olayda TASS ajansı, vurulma olayı hakkında bilgi verirken Interfax'a polis karakolunun ardından çatışmanın yerel sokaklardan birinde devam ettiği bilgisi verildi.


TASS saat 21:00'den kısa bir süre sonra Machakale'de yerel kilisede bir isyan çıktığını ve tonklardan en az birinin öldürüldüğünü yazdı. Daha önce kurum, silahlı tanklarla polis arasındaki çatışmaların şehrin bir caddesinde devam ettiğini bildirmişti. Bu arada, bölgesel İçişleri Bakanlığı başlangıçta birinin kilisede bir kişiyi rehin tuttuğundan şüpheleniyordu. Güvenlik nedeniyle 19 kişi içeride kilitli kaldı. Tehlikede değiller, dedi reklam.


Dağıstan ordusu daha sonra Makhakala'ya yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Sergokala köyünde sayısız kişinin polis arabasına ateş açtığı bilgisini verdi.


Makhakala ve DerbentTASS'a göre Machakale ve Derbent'te son dönemde yaşanan silahlı saldırıda yedisi güvenlik görevlisi olmak üzere dokuz kişi öldü, 25 kişi de yaralandı. Aynı zamanda Derbent'teki kiliseye düzenlenen saldırıda öldürülen papaz ve Maçale'deki kilisenin papazının da öldüğü basına yansıdı. İki medya altı polisin öldürüldüğünü ve 12'sinin yaralandığını, Interfax ise altı polisin öldürüldüğünü ve 23'ünün yaralandığını yazdı.


Bu arada bölge İçişleri Bakanlığı, Maçakale'de söz konusu tankların tasfiye edildiği yönünde bilgi verdi. İki Interfax raporuna göre iki güvenlik bloğu koydu. Ancak Kommersant sunucusu, toplam tank sayısının bilinmediğini belirtti.


Şu ana kadar hiç kimse buna yaklaşmadı. Kommersant sunucusu, Dağıstan'ın Sergokalinsky ilçesinden Magomed Omarov'un iki oğlunun bu olaylara karıştığını ve güvenlik hücrelerini yok ettiklerini bildirdi. TASS ajansına göre polis memuru Omarov, yalan ifadeyle tutuklanarak karakola götürüldü.


Güney Rusya Dağıstan, Kuzey Kafkasya'da yer alıyor ve tamamıyla Müslüman bir bölge, ancak eskiden iki grup İslamcı ayrılıkçıya ev sahipliği yapıyordu, ancak yoğunlukları birkaç yıl önce önemli ölçüde azaldı.Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler www.shocart.cz