Rusya, Kiev bölgesinin her yerine roket gönderdi. Sivastopol'da misilleme yüzlerce kişiyi yaraladı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Bölgenin Valisi Alexander Bogomaz, Telegram platformunda yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın kuzey sınırındaki Bryansk bölgesinde en az 23 İHA'nın imha edildiğini söyledi. Vali Vasily Anokhin, Rus hava savunmasının Smolensk bölgesindeki insansız hava araçlarını da imha ettiğini söyledi.


Rusya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rus hava savunmasının Bryansk, Smolensk, Lipetsk ve Tula bölgelerinde toplam 33 Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi. Valiler maddi zarardan bahsetmiyor. Lipecka bölgesinde uyarı sirenleri çaldı.


Reuters valilerin iddialarını doğrulayamadı ve Ukrayna konu hakkında yorum yapmadı.


Rusya: Ukrayna ATACMS füzeleriyle saldırdıUkrayna'nın Kırım'ın Sivastopol kentindeki füze saldırısında ikisi çocuk olmak üzere en az üç kişi öldü, yaklaşık 100 kişi de yaralandı. Bu, Moskova tarafından atanan şehir valisi Mikhail Razvozhaev tarafından Telegram platformunda belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın saldırıda beş ATACMS uzun menzilli seyir füzesi ateşlediğini, bunların dördünün düşürüldüğünü ve beşincisinin havada patladığını söyledi.


Başlangıçta iki ölü ve 22 yaralıdan bahseden Razvozhayev öğleden sonra “Yaralı sayısı artık neredeyse 100'e çıktı” dedi. Ona göre, şarapnel nedeniyle oluşan yaralanmalar değişen şiddetteydi.


Rusya Savunma Bakanlığı'na göre Ukrayna, ABD'nin ATACMS uzun menzilli seyir füze sistemi tarafından saldırıya uğradı. Bu türden beş füze fırlattığı ve bunların dördünün düşürüldüğü bildirildi. Bakanlık, “Bir füzemiz daha hava savunma faaliyetleri nedeniyle rotasından saparak şehrin üzerinde patladı” dedi.


Bakanlık ayrıca Ukrayna'nın “ABD tarafından sağlanan, küme savaş başlıkları ile donatılmış ATACMS taktik füzeleriyle Sevastopol şehrinin sivil altyapısını vurduğunu” iddia ediyor.


Vali daha önce Rus hava savunmasının “füze saldırısını” püskürttüğünü ve havadaki beş hedefi imha ettiğini söylemişti. Razvozhayev, “Ancak düşürülen hedeflerin enkazı kıyı bölgelerine düştü.” diye ekledi.


Yerel yetkililere göre, kurbanların çoğu, mermi parçalarının yere düştüğü sırada, Sevastopol'un kuzey kesimindeki şehrin Uchekujevka plajında güneşlenirken. DPA ajansının bildirdiğine göre, şehrin ilgili semtinde yanan bir özel evin görüntüleri var. Razvožaev, yaralılarla ilgilenmek için tüm tıbbi tesislerin seferber edildiğini söyledi.


Kiev bölgesi üzerinde roketlerRusya Pazar gecesi Ukrayna'ya üç füze fırlattı. Reuters'in haberine göre Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleschuk, Telegram platformunda Ukrayna savunma sistemlerinin Kiev bölgesinde bunlardan ikisini imha ettiğini bildirdi. Ancak üçüncü atışta ne olduğunu belirtmedi.


Kiev bölgesi yönetim başkanı Ruslan Kravchenko, Telegram'da düşen enkazın iki kişiyi yaraladığını ancak hastaneye kaldırılmalarına gerek olmadığını söyledi. Kravchenko, enkazın ayrıca altı çok katlı evi ve 20'den fazla özel evi de yok ettiğini ekledi. Ayrıca bölgede bir benzin istasyonu, bir eczane, bir ofis binası ve üç araba da tahrip edildi.


Kiev, çevresi ve Ukrayna'nın diğer bazı bölgelerinde, sabah yerel saatle 04:50'de (02:50 CEST) başlayan yaklaşık bir saatlik hava saldırısı alarmı yaşandı. Reuters tanıkları o sırada Kiev ve çevresinde çok sayıda patlama sesi duydu. Seslerin, hava savunma sistemlerinin hava silahı vuruşlarına benzediği bildirildi.


Ukraynalı kurtarma ekipleri etkilenen bölgelerde arama yaptıktan sonra bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Kharkiv'e cumartesi günü düzenlediği saldırıda iki kişinin öldüğünü ve 53 kişinin de yaralandığını söyledi. Ukraynalı yetkililer daha önce üç kişinin öldüğünü ve 50'den fazla kişinin yaralandığını bildirmişti.


Ukrayna'nın kısmen işgal altındaki doğu Donetsk bölgesinin bölge idaresi başkanı Vadym Filashkin, Cumartesi günü bölgedeki Rus saldırılarında iki kişinin öldüğünü, dört kişinin de yaralandığını bildirdi.