Papua Yeni Gine'deki toprak kayması en az iki bin kişiyi öldürdü

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Ulusal Afet Merkezi müdürü Birleşmiş Milletler'e yazdığı bir mektupta, toprak kaymasının 2.000'den fazla insanı öldürdüğünü, binalarda ve gıda bahçelerinde büyük hasara yol açtığını ve ülkenin ekonomik hayatı üzerinde büyük bir etki yarattığını söyledi.


Geniş alanlar kir ve sobalarla kaplıydı ve köylüler küreklerle ve çıplak ellerle toprağı veya en azından toprağı temizlemeye çalışıyordu. ABC News sunucusuna göre, kurtarma çalışmaları sırasında komutan BM'ye yardım etti ve Avustralya da yardım aldı.


Yabancı ajanslara göre Pazar gününe kadar beş ceset ve altı ayak öldürülmüştü. Kurtarma ekipleri koyunları güvenli şehirlere sürdü; kurtarma çalışmaları tek başına tonlarca istikrarsız toprağı ve yerel kurt kabilelerini tehdit etti.


Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na göre en çok terleyen heyelan 14 ve 16 Aralık 1999'da Venezuela'da yaşandı. O dönemde Vargas eyaletinde sel ve ardından gelen kuvvetli rüzgarların neden olduğu toprak kaymaları nedeniyle 30.000 çocuk hayatını kaybetmişti.


Papua Yeni Gine, güneybatı Pasifik'te yaklaşık on milyon nüfuslu bir ada ülkesidir. Nüfusun yarısı çiftçilerden oluşuyor ve Papua'da büyük şehirlerin dışında yalnızca birkaç yol var. Yerel telekomünikasyon şirketleri de sınırlıdır.