Onu tokatlıyorlar, tekmeliyorlar, kameralarını yok ediyorlar. Ama yaşlı paparazzi kralı hâlâ fotoğraf çekiyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Çıplak bir dişi aslan gibi görünüyorsun. Uzun sarı saçlarının altından şimşekler çakıyor, sessiz bir çığlıkla çıplak duruyor, aslan elinin parmakları pençe gibi açılmış. Sağ elinde, beklenmedik bir saldırı sırasında şaşkın fotoğrafçıya ilk kez uzattığı dondurma külahını tutuyordu. Sweet, hiç de hoş olmayan fotoğraflarını gazeteye satan zorbadan intikam alıyor!

1966 sonlarında Via Veneto'da çekilen fotoğraftaki çıplak kadın kim? Yugoslav yıldız Sonia Romanoff'un ismi bugünlerde kimseye bir şey ifade etmiyor. Sinemada kısa bir kariyerin ardından seksen bir yaşında bir İtalyan kontuyla evlendi ve ilgi odağı olmaktan çıktı. Geriye kalan tek şey o ünlü fotoğraftı; erkek çöpçünün tatlı bir hayatın tadını çıkardığı ve Federico Fellini'nin dünyaya paparazzo kelimesini verdiği günün hatırası.

İtalyan kültürel mirasının tanınmış bir parçası haline geldi. 19 yıl önce Cameron Diaz, magazin dergisi Entertainment Weekly tarafından nvtv İtalya'ya popüler bir ünlü olarak davet edildiğinde, ünlü fotoğrafını da dondurmayla tekrarlamıştı. O da diğerlerinden çekilmiş, elli bir yaşında kendisini esas olarak anneliğe adamıştır.

On yıl önce merkezde bir dondurma akışının kurbanı olan mu çantası o kadar aktif ki. Yetmiş dokuz yaşındaki fotoğrafçı Rino Barrilari, Harry's Bar'ın önünde Gerard Depardieu'nun saldırısına uğradığı haftayı yeniden hatırlıyor.

Via Veneto'da yürüdük ve bir süre sonra onu gördüm. Biraz konuştum, lensi taktım ve fotoğraf çekmeye başladım. Barillari, The Guardian için Fransız aktörün yanında yer almasını hiç beğenmediğini söyledi. Depardieu daha sonra ona araçları gösterdi ve ona buz küpleri atmaya başladı. Uzun süredir alkollüydü. Ama sonrasında ne içtiğini söylemedim.

Barillari, Fransız yıldıza eşlik eden Magda Vavrusov'un da restoranın önündeki bahçeden peşinden gittiğini iddia ediyor. beni takip etti ve ben de bir adım geri çekildim. Ve sonra başladı. O gerçekten büyük. Tikrt beni yıkadı ve sonra da çekip gittiler. Yazık ki, onun harika bir çocuk olduğunu düşünmüştüm. Barillari, röportaj sırasında hatıra olarak televizyonunda bir yama bırakan kavgayı özetledi.

Bh çözüldü, Barillari değil

Rino Barillari fakir bir Calabria ailesinde doğduğunda Mussolini'nin iki ayı kalmıştı. On üç yaşında okula gitti ve yaşamaya başladı. dağınıkAnıttaki turistlerin fotoğraflarını çeken ve ardından onları kendisinden fotoğraf almaya ikna eden bir fotoğrafçı ortaya çıktı. Fazla akıllı olduğumu düşünüyorum. Haberler'a, eğer Calabria'da kalsaydım mafyaya düşerdim diye hatırladı.

Bir ünlünün ilk fotoğrafını 1959'da Romy Schneiderov'un objektifinin önüne kaydığı sırada paylaşmıştı. O dönemde İtalya'da ekonomik bir patlama yaşanıyordu; Ben Hur, Quo Vadis veya Cleopatra gibi gişe rekorları kıran Hollywood filmleri Cinecittà erkek film stüdyolarında çekiliyordu ve birinci sınıf film yıldızları Via Veneto'da yürüyordu. Eğer beceriniz ve yeterince cesaretiniz varsa, kısa sürede emekli maaşı kazanabilirsiniz.

Barillari'de her ikisi de vardı ama mopedli fotoğrafçılara rağmen zaman zaman ünlü aktörlerin yüzü de vardı. Bunu ilk olarak Peter O'Toole ona verdi. Via Veneto'da bir kulüpte olduğunu duydum. Metresi olmayan bir kadınla sarhoş oldu. Barillari, bana öyle bir darbe indirdiğini ve kulağımı yırttığını hatırladı. Bunu polise bildirdim, bana parasını ödedi, en pugt'unu aldı ve gülümsedik.

Sanatı verdi ama sonu o kadar da kötü olmadı. Frank Sinatra'nın korumaları ve astronot Buzz Aldrin onu kandırdı. Kadenice Claudia Schiffer ona ampask sıktı, Ava Gardnerov kasıklarına tekme attı ve Barbra Streisandov'un koruması fotoğraf kabinini kırdı. Il Mesajro gazetesindeki meslektaşları, işi nedeniyle 180 kez doktor bulmak zorunda kaldığını, 11 kez kaburga kemiğinin kırıldığını ve 82 fotoğraf yazdığını fark etti.

Bazıları yıldızlar tarafından uçup gitti, bazıları ise takipleri sırasında mopedin nefesi yüzünden ezildi. Polis müdahalelerinin gizlice dinlenmesi sayesinde, sözde liderlik yılları sırasında İtalya'yı etkisi altına alan terör dalgasına muhtemelen ilk ulaşan kişi oydu. Terörist ve soyguncu beni asla yakalayamadı. Ama bir kez futbol holiganları tarafından bıçaklandım. O zamandan beri futbol görmedim.

İstediği resmi elde etmek için bir doktorun ya da rahibin arkasına süründü. Hatta birkaç kez, hasta ünlünün ilk kez ağırlandığı hastanenin kapalı koğuşuna girmek için altılı paket bile hazırladı. Peki ya gazetecilik etiği? Böyle bir kelime asla hafızasına girmedi. Elbette kanunu biliyorum. Haberler'a göre eğer hedefiniz solgunsa gözyaşlarının fotoğrafını çekmeniz gerekiyor.

İtalyan fotoğrafçı Rino Barillari (Bentky 2019)

Bh bırak gitsin, Barillari hayır, meslektaşlarından oluşan profesyonel sürüsünü özetledi. On yıldan kısa bir süre içinde gerçek bir kurum haline geldi ve altı yıl önce topluluk Moskova'daki Maxxi Müzesi'ne kuruldu. Diz yaşında olmasına rağmen emekli olmak istemiyordu. Via Veneto'da dolaşıyor ya da Piazza Navona'daki dairesinde oturuyor; orada yaşam için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip: bir kamera, lensler, bir paket sigara ve birkaç metrelik kravat.

Vm, buna çılgınlık diyebilirsin, yirmi saniyede kravat takabilirsin. Ama yirmi saniye burada, yirmi saniye orada ve yapılacak en iyi şey fu. Para kaybedeceksin. İntikam alan ilk kişi olmak daha iyidir, yeterince yılmaz olabilirsiniz. Anita Ekberg'in Trevi Çeşmesi'nde eğlendiği günlerden bu yana çalışmalarının çok değiştiğini kabul ediyorum.

Zlat ace paparazziler cep telefonlarını, selfie'leri ve Instagram'ı öldürdü. Bir tek ben kaldım, diğerleri öldü… Her şey değişti. Elizabeth Taylor veya Ava Gardner gibi yıldızlarla asla tanışmayacaksınız. The Guardian'a verdiği röportajda Via Veneto'nun bugün Hbitov'un unutulmuş, terkedilmiş bir köşesi olduğundan yakındı.