NMRDA şehirde kanser hastanesi inşa etmeye hazır, MED Rs 20cr istedi | Nagpur haberlerini yayınla

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Nagpur: Nagpur’daki Devlet Tıp Koleji ve Hastanesinin (GMCH) Devlet Kanser Hastanesi için umutlar yeniden arttı.
Rs 76 crore mega projesi, eyalet hükümeti yaklaşık 3 yıl boyunca ilk Rs 20 crore taksitini serbest bırakamadığı için düğüm ajansı Nagpur Metro Bölgesi Kalkınma Otoritesi (NMRDA) tarafından rafa kaldırıldı.
Yakın tarihli bir gelişmede, NMRDA, Tıp Eğitimi ve İlaç Dairesi (MEDD) Rs 20 crore serbest bırakırsa, Devlet Kanser Hastanesi projesini yeniden düzenlemeyi kabul etti. Tıp Eğitimi ve Araştırma Müdürlüğü (DMER) bu konuda NMRDA’dan bir yazı aldı.
Hızlı hareket eden DMER, MEDD’den satın alma sürecini yeniden başlatmak için mümkün olan en kısa sürede fonları serbest bırakmasını talep etti.
TOI, Tıp Eğitimi ve Araştırma Komiseri Rajiv Nivatkar’dan MEDD Sekreteri Dr. Ashwini Joshi, MEDD’den kanser hastanesi için fonları derhal serbest bırakmasını talep ediyor.
“8 Aralık 2022’de NMRDA’dan, hükümetin fon sağlaması durumunda NMRDA’nın bu proje üzerinde çalışmaya hazır olduğunu belirten bir mektup aldık. NMRDA, 2022-23 yılında revize edilmiş oranlarda yeni ihaleler düzenlemelidir, ”diyor DMER’den MEDD’den bir an önce fonları serbest bırakmasını talep eden mektup.
Üst düzey bir yetkili TOI’ye mektubun çok önemli bir zamanda yayınlandığını söyledi. “Mali yıl sona eriyor ve hükümetin projeyi yeniden başlatmak için Mart 2023’ten önce fonları serbest bırakması gerekiyor. Başlangıç fonu 20 crore olduğu için, MEDD sekreterinin bunu önümüzdeki günlerde serbest bırakması çok muhtemel” dedi.
GMCH’de önerilen kanser hastanesi, Vidarbha için en önemli halk sağlığı projelerinden biridir. 110 yataklı üç katlı bir binada yapılması önerildi. Hastanenin ilk tasarımı mimarlar tarafından NIT panelinde sunuldu. Daha sonra NMRDA panelindeki M/s SKA konsorsiyumu proje yönetimi danışmanı olarak atanmıştır. Harita ve planlar onaylandı ve nihai ihalesi de tamamlandı. Ancak yaklaşık 3 yıldır ödenek ayrılmayınca ihale süreci kurallar gereği iptal edildi. NMRDA, o zamanki hükümete birçok hatırlatma gönderdi, ancak para tahsis edilmedi. TOI, konuyu Temmuz 2022’de zaten bildirmişti.