NEP 2020: 22 Hint dilinde 5. sınıfa kadar eğitim materyalleri mevcut, diyor Pradhan

ManK

New member

YENİ DELHİ: Hükümet, 22 yılda 5. sınıfa kadar olan öğrencilere çalışma materyalleri sağlayacak Hint dilleri olarak Milli Eğitim Politikası, SAHTE 2020 ana dile özel önem verir, Birlik Eğitim Bakanı Salı günü Dharmendra Pradhan’ın söylediği buydu.
“Müfredatı anayasada listelenen 22 Hint dilinde 5. standarda kadar sağlamaya karar verdik. Temel aşama çalışma materyali ister ders kitabı, ister senaryo veya oyun temelli olsun, Hindistan anayasasının 22 dilinde teknoloji kullanılarak hazırlanacak. ,” dedi Pradhan.
Üç günlük “İşbirlikçi Öğrenmenin Geleceği” konferansının açılışında gazetecilere konuşan Pradhan, anadil ve yerel dilin ulusal eğitim politikasının ayırt edici özellikleri olduğunu söyledi.
Eğitim bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni Ulusal Müfredat Çerçevesi (NCF) kapsamında propaganda aşaması için çalışma materyalinin gözden geçirilmesine karar verildiğini söyledi. Şimdiye kadar NCERT el kitaplarının İngilizce, Hintçe ve Urduca olmak üzere üç dilde verildiğini söyledi.
bu yeni okul sistemi NEP 2020’de açıklandığı gibi 5+3+3+4 formatında çalışacaktır, yani çocuklar temel aşamada beş yıl, hazırlık aşamasında üç yıl ve orta aşamada üç yıl, ortaöğretimde ise dört yıl geçireceklerdir. faz .
Pradhan, hükümetin dijital bir üniversite kurma planında bunun dünya modeli olmayan benzersiz bir kavram olduğunu ve değerlendirildiğini söyledi.