Nagzira Turizm Kompleksi, Maharashtra Orman Geliştirme Şirketi’nde kalacak | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


NAGPUR: İnsanlar için bir tür nefes alma alanında. Maharashtra Orman Geliştirme Şirketi (FDCM), Nagzira Tabiatı Koruma Alanı’ndaki mega ekoturizm kompleksi, FDCM iki yıl daha, ancak turist girişi kısıtlamaları ile.
NNTR saha direktörü Jayerame Gowda, “Şu anda komplekste konaklama rezervasyonu yapan turistlere yalnızca sabah 6 ile akşam 6 arasında izin veriliyor” dedi. Önceden, içeride kalmak için rezervasyon yapan turistler, gece geç saatlerde bile kuralları çiğneyerek seyahat ediyorlardı.
Kompleks şimdi 649 kilometrekarelik Navegaon Nagzira Tiger Reserve’in (NNTR) bir parçası. Pazartesi günü, PCCF (yaban hayatı) Maheep Gupta, FDCM direktörü ve NNTR yetkilileri ile tüm kompleksin vahşi yaşam adına terk edilip edilmemesi gerektiğini tartışmak için ortak bir toplantı düzenledi.
PCCF mektubunda, kompleksin Mart 2022’ye kadar kapatılması gerektiği ancak Covid nedeniyle ertelendiği ve uzatılan sürenin bu ay sona erdiği belirtildi. TOI’ye konuşan Gupta, “GR’ye göre kompleks, iki yıl daha FDCM’de kalabilir.
Ancak şimdi komplekse ziyaretçi erişiminde kısıtlamalar olacak. Çok geç gelenler içeri alınmayacak ve Pitezari’deki parkın dışında kalmalıdır. Teknik olarak kompleks, parkın tampon bölgesinde bulunuyor. Corbett gibi yüksek profilli parklarda benzer kompleksler var.
Eyalet hükümetinin hatasından bahseden Nagzira’da çalışan emekli korumacılardan bazıları şunları söyledi: “Yıllardır çekirdek bölgede tatil evleri olmasına rağmen, kompleksi kağıt üzerinde çekirdeğin dışında tutmak, eyalet hükümetinin en büyük hatasıydı. .
Karar, 7 Eylül 2016’da devlet tarafından, görünüşte FDCM’ye turizmden gelir elde etmesi için kaldıraç sağlamak amacıyla alındı. Bir doğa rezervi tampon bölgesi, tanımı gereği, çekirdeği genellikle dışarıda meydana gelen insan rahatsızlıklarından koruyacak bir şeydir.
Bu nedenle, bir sığınağın çekirdeğini bir tampon bölge çevreler. Bir doğa rezervinde (şimdi bir kaplan rezervi) Gondia Ancak ilçede sadece bu kavramı değil, dili de alt üst eden bir şey bulunabilir. Rezervin içinde bir çekirdekle çevrelenmiş bir parça ‘tampon’ vardır.
Hükümetin Nagzira’daki turizm kompleksine tampon bölge statüsü verme kararı, ormancılar ve korumacılar için bir şok oldu. “Merkezi hükümet standartlarına göre çekirdek alanlar, hayvanların genellikle dinlendikleri, barındıkları, beslendikleri ve üredikleri ormanlardır.
Nagzira, turizm de dahil olmak üzere bu bölgede herhangi bir sıkıntı olmayacağını umuyor. Tampon bölgeler turizmin mümkün olduğu çeperdedir” dediler. Bununla birlikte, şu anda Gondia ve Bhandara bölgelerindeki 648,68 kilometrekarelik NNTR’nin bir parçası olan Nagzira’da (153 kilometre kare), geleneksel olarak ormanın derinliklerinde bir turizm kompleksi bulunuyor.
Yeni standartlara göre, çekirdek alanda varlığını sürdüremez. 7 Eylül 2016’da devlet, NNTR’nin tampon bölgesi olarak 1.241,27 kilometrekarelik bir alanı belirleyen bir bildiri yayınladı. Gondia ilçesine bağlı 126 köyde 979 kilometrekarelik bir alanı ve 59 köyün bulunduğu Bhandara ilçesinde 262 kilometrekarelik bir alanı kapsıyordu.
Şaşırtıcı bir şekilde, göle bitişik 97 numaralı kompartımanda 43 hektara yayılmış turizm kompleksini de içeriyordu. Dinlenme evleri, turistik bungalovlar, kantin vb. Nilay gibi turistik localar, Madhu Kunj, Lata Kunj, yoğun ormanlar ve Nagzira Gölü ile çevrili çekirdek bölgede 35 süitli pansiyonlar. www.toi.in hakkında tam rapor