Mimarı Chemapol'ün planlanan yıkımı hakkında “Bu, çocuğunuzun elinden alınması gibi” diyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Mimar, Chemapolu'nun planlanan yıkımı hakkında “Henüz bir sopa bile kırmadım” diyor. “Ama şu anda yatırımcı binayı istediği gibi yapabiliyor çünkü yıkım izni var.”

Doçent Nováková içini çekerek, “Sanki çocuğum elimden alınmış gibi hissediyorum, bu çok kötü” dedi. “Elimizden geleni yaptık. İki yıl boyunca çok sayıda şahsiyet, tarihçi ve mimar binanın korunması için mücadele etti. Hatta bazı kurumlar yıkıma karşı çıktı. Ekspertiz yazıları yazıldı, yetkililere gönderildi ve tabi ki yetkililer yanıt vermedi. Her şeyi yaptık.”

Mimarların telif hakları ihlal ediliyor

“Aynı zamanda bina, Ulusal Anıtlar Enstitüsü (NPÚ) tarafından kültürel anıt statüsü için önerildi. Ve NPÚ, tarihi koruma konularında Kültür Bakanlığı ve Belediye'nin tek danışmanı olduğundan, yıkım izni NPÚ'nin görüşüne aykırıydı.” diyen mimar, bunun da bir faydası olmadığını ekliyor.

Zdenka Marie Nováková, Baş Mimar Ofisi'nin kaldırılmasından üzüntü duyuyor. “Eğer bu varlık olsaydı böyle bir şey olamazdı.”

Mimar, Çek Cumhuriyeti'nde inşaat sektöründe uygar dünyada geçerli olan temel kurallara uyulmamasından da rahatsız. Örneğin bina sahipleri ve yatırımcılar binalarla keyfi olarak ilgileniyorlar ve çoğu zaman binaları tasarlayan mimarlara danışmazlar.

“Kimse bana hiçbir konuda danışmadı. Hiçbir şeyi etkileyemedim. Herhangi bir değişiklikten haberim bile yoktu. Örneğin binanın sahibi orijinal rengini tamamen değiştirdi ve 2003 yılında binayı boyamaya başladı. İnsanlar bunu fark etti ve bana anlattı. Ama müdahale etmek için artık çok geçti. Telif hakkı yasasına uymadılar çünkü böylesine çarpıcı ve büyük bir konunun öncelikle yazarla tartışılması gerekiyor” diyor mimar.

Zdenka Marie Nováková daha sonra önceki rejim döneminden kalma bir dizi binanın kamusal alandan kaybolmasından üzüntü duydu. “Çünkü o binaların hala söyleyecek bir şeyleri olduğunu düşünüyorum. En değerlileri olmasalar bile bu hâlâ tarih ve bir gün özlenecekler.”

Mimar şöyle devam ediyor: “Ve Chemapol'de yıkım için kesinlikle hiçbir neden yok.” “Yıkımı haklı kılan her şey çözülebilirdi. Örneğin kullanım meselesi: yönetim olması şart değil. Ayrıca apartman daireleri veya başka herhangi bir şey de olabilir, çünkü bu evrensel olarak tasarlanmış bir yapıdır.”

Doçent Nováková, “O halde asbest olduğu söyleniyor” diye ekliyor. “Fakat asbest 1960'lı ve 1970'li yıllardan kalma binaların her yerinde mevcut, dolayısıyla dünya dahil her yerde asbestle mücadele ediliyor. Ve çözülebilir. Ayrıca Chemapol'de bile asbesti rahatlıkla çözebilen bir firma var. Asbest ortadan kaldırıldığında yeni standartlara uyum sağlamak mümkün olacak. Yıkılmanın hiçbir gerekçesi yok.”

Zdenka Marie Nováková daha sonra Shootout'un bir sonraki bölümünde profesyonel başlangıcını hatırladı. Prag'daki Çek Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Prag'daki Bölgesel Proje Enstitüsü'nde Karel Prager'in stüdyosunda mimar olarak çalışmaya başladı. 1964 yılında meslektaşı Dagmar Šestáková ile birlikte Prag'ın Vršovice kentindeki Energetiky binası için bir proje geliştirmek üzere bir yarışmaya katıldı.

Boş zamanlarımızda bunun üzerinde çalışıyorduk

“1960'lı yılların harika yanı, mimarlık yarışmalarının halka açık ve anonim olmasıydı. Aslında herkes başvurabilir” diye hatırlıyor mimar.

Her iki genç kadının mesai saatleri dışında boş zamanlarında hazırladıkları ortak teklif, sürpriz bir şekilde sonunda kazandı. “Kimse iki genç kız olduğumuzu bilmiyordu. Gerçekten kimse yok. Ve sonra herkes çok şaşırdı. Ama bunu iyi karşıladılar ve kimse önümüze engel koymadı.”

Ancak finalde “Enerji” kompleksi uygulanmadı. Ancak genç mimarların projesi işe yaramadı. O kadar istisnai bir durumdu ki sonunda Chemapol-Investa dış ticaret binalarının inşası için seçildi. Ayrıca aynı arsa üzerinde, bu da binanın nihai hayata geçirilmesi için çok önemliydi. Teorisyenler Vršovice kompleksini savaş sonrası “uluslararası tarzın” devamı ve aynı zamanda “deri-kemik” mimarisi olarak tanımlıyorlar.

Kompleks sonunda inşa edildi, ancak inşaata birçok sorun eşlik etti. Örneğin 1969 yılında halihazırda tamamlanmış binalardan birinin büyük bir bölümünü yok eden yangın. Aynı zamanda proje, Çekoslovakya'da “Prag Baharı” olarak adlandırılan önemli sosyal ve politik olayların arka planında oluşturuldu.

Örneğin inşaatın tamamlandığı sırada Chemapol'ün dış ve iç mekanlarına katılan bazı sanatçıların resmi olarak sergi açmasına izin verilmedi. Bunlar örneğin heykeltıraşlar Zdeněk Palcr, Miloslav Chlupáč ve Věra Janoušková'ydı. Ancak yasağa rağmen eserleri külliyeden kaldırılmadı. Ancak anonim kaldı.

Bugün Zdenka Marie Nováková aynı zamanda ressam olarak da çalışıyor. Görsel sanatlara olan duyarlılığını özellikle iç mekan tasarımlarında kullanmayı seviyordu ancak bunun dışında resim yapmayı mimarlık mesleğinden kesinlikle ayırıyordu.

Peki resimleri nerede görülebilir? Örneğin, şimdi bile hafta sonu, 24 Mart'a kadar Jičín'deki Bölgesel Galeri'deki “Müziği Görmek” sergisini ziyaret etmek mümkün. “Ulaşılmaz, Gözlerime Yakın” adlı ikinci sergi ise Mart ayı sonuna kadar Prag Raysız Tiyatro'da görülebilir.

Başka hangi projeleri hatırlamaktan hoşlanıyor? En büyük yaratıcı özgürlüğü ne zaman hissetti ve ne zaman reddedilmeyle karşılaştı? Peki, özgürlüğün olmadığı bir dönemde mimarlık heveslisi genç bir kişinin az çok erkeksi bir çevrede yer alması ne kadar zordu? Zdenka Marie Nováková da Rozstřel'de buna yanıt verdi.