Menšík, turnuvalarda bile öğrenmem gerektiğini anlatıyor. Gelecek hafta didaktik testler yazıyor

QasiM

Global Mod
Global Mod
18 yaşındaki Menšík, iDNES.cz'ye verdiği röportajda “Uzun süredir oynamadığım için maçı sabırsızlıkla bekliyordum ve oldukça heyecanlıydım” diye anlatıyor. “Oyunumdan memnunum, çok iyi performans gösterdiğimi düşünüyorum.”

Menšík maçtaki yedi kırılma noktasından üçünü kullandı, ikinci sette olumsuz bir durumdan kaçınmayı başardı ve eşitliği bozmayı kontrol ederek onu ikinci tura gönderdi.

“Maçtan önce zor olacağını zaten biliyordum. Yaklaşık iki yıl önce rakibimle salonda biraz farklı bir yüzeyde de olsa beton üzerinde oynadım ama o zamanlar benden çok daha iyiydi” diye açıkladı Çek tenisçi. “Ama o andan bu yana, muazzam bir gelişme gösterdiğim bir süre geçtiğini biliyorum.”

Sonuçta geçen yılın bu zamanlarında Menšík dünya sıralamasında dördüncü yüz arasında yer alıyordu ve sadece daha düşük rakiplere bakıyordu. Ancak Şubat ayında Doha'daki ATP turnuvasında başarılı bir mücadelenin ardından şampiyonluk için oynadı.

“Son birkaç haftada sonuçlarımın gelişmesinden mutluyum. En iyi oyuncularla üst düzeyde oynamak, onlarla rekabet etmek hedefimdi. Özellikle binlerce kişi arasında çünkü bu tür etkinliklerde oynamak harika.”

Aynı zamanda Cumartesi günü Madrid'e vardığında turuncu sahaya çıkıp çıkmayacağını hâlâ yüzde yüz bilmiyordu. Elindeki sakatlık nedeniyle bir aydan fazla maç oynamadı. “Miami'den sonra eli iyileştirmek için her şeyi yaptık, ancak geçen hafta antrenmanda durum yeniden alevlendi ve ben farklı doktorlara gittim” dedi.

“Sonunda deneyebileceğimi düşündüm. Maç sırasında adrenalin içinde olmam bana yardımcı oldu, dolayısıyla herhangi bir sorun fark etmedim” diye iç geçirdi Menšík, kendisi de Madrid sahalarının koşullarından memnundu.

Jakub Menšík, ATP devresindeki ilk zaferinden dolayı mutlu.

“Burada kil beton yüzeye biraz serpilmiş durumda, toplar oldukça yükseğe zıplıyor ve burada kendimi iyi hissediyorum. Serviste bu kadar çok çalışmak zorunda olmamam bile güzel,” diye övdü, şu anda sıralamada 74. sırada yer alan yetenekli Çek'i.

“Sezon başlamadan önce 80. sırada olmak istediğime dair bir karar verdim ve bunu Şubat ayı sonunda başardım. Grand Slam elemelerinde ve rakiplerinde oynamayı planlıyordum ve birdenbire buradayım. Hoş bir değişiklik bu” diyor.

Üst üste üçüncü ATP 1000 etkinliğinde yarışacak. “Uyum sağlamayı başardım, bu yüzden önümüzdeki aylar için daha fazla motivasyonum var.”

Ancak bu süreçte onu büyük bir sınav daha beklemektedir. Ancak bu yıl mezun olacak olan 18 yaşındaki bir oyuncunun bunu sahada yerine okulda yerine getirmesi gerekiyor.

“Gelecek perşembe ve cuma didaktik testler yazıyorum. Bir turnuvadayken bu tam olarak ideal değil, %100 ona odaklanmak istiyorum. Artık okulun çok yakında olduğunu ve buna hazırlanmam gerektiğini anlıyorum. Mezuniyetimi eylül ayına bırakmak ya da hiçbir şekilde ertelemek istemiyorum.''

Önümüzdeki haftalarda okula mı yoksa tenise mi öncelik vereceğine karar verirken sıralamalar ona çok yardımcı oldu. İlk 100'e giremezse önümüzdeki Roland Garros elemelerinde oynamak zorunda kalacaktı.

“Ve aynı hafta içinde yeterlilik sınavının sözlü kısmını yapın” diye ekliyor. “Paris'te elemelerde oynamak zorunda kalsaydım ne yapardık bilmiyorum. Neyse ki bu işe yaradı ve huzur içinde mezun olabilirim ve ardından Grand Slam'in ana müsabakasına odaklanabilirim.”

Ve belirlenen hızda devam ederse, hem yeterlilik sınavlarında hem de tenis sınavlarında kesinlikle başarılı olacaktır.