Maharashtra: Chanda, Ayodhya Ram Tapınağı için tik göndermeye hazır | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
ÇANDRAPUR: İnşaat için ilk parti tik ağacı Ayodhya’daki Ram Tapınağı Çarşamba günü kargoya verilecektir.
“Sri Ram Janmabhoomi Tirth Kshetra Trust, Maharashtra Orman Geliştirme Kurumu’ndan (FDCM) 1.800 fit küp tik için ilk siparişi vermişti. İhtiyaca göre tik ağacı Mayıs ayına kadar taksitli olarak teslim edilecek” dedi. Sudhir Mungantiwar.

WhatsApp resmi 2023-03-29, 11:32:56 öö (1).


Rajasthan’dan özel olarak getirilen tuğlalarla devam eden tapınağın yapımında çimento veya demir çubuklar kullanılmadı. Yoğun bir aramanın ardından tröst, Chandrapur ve Gadchiroli’den tik ağacı buldu.”
Temple Building Trust Başkanı Nripendra Misra, Dehradun’daki Orman Araştırma Enstitüsünden ülkedeki en iyi tik ağacı hakkında bilgi aldı. Enstitü, Chandrapur’dan gelen tik ağacını en iyisi olarak önermişti.

WhatsApp görüntüsü 2023-03-29, 11:32:57 (2) (1).


Daha sonra Larson ve Toubro’dan uzmanlar, TCE ve vakfın mühendislerinden oluşan bir ekip FDCM’nin Ballarpur’daki orman deposunu ziyaret ederek tik ağacını inceledi ve memnuniyetlerini dile getirdi. “Buna göre, M/s Larsen ve Toubro binanın yapımında yer aldı. Ram Tapınağı FDCM Ballarpur deposundan 1.31 Rs maliyetle 1855 fit küp tik ağacının nakliyesi için FDCM ile bir anlaşma imzaladı.
Mungantiwar, “Maharashtra hükümeti tik ağacını ücretsiz olarak sağlamayı teklif etmişti, ancak tröst satın almakta ısrar etti, bu yüzden uygun bir oranda tedarik ettik” dedi. Orman ve Kültür Bakanı, Ayodhya’ya ilk tik ağacı sevkiyatının Çarşamba günü Ballarpur’daki FDCM deposundan gönderileceğini söyledi.

WhatsApp resmi 2023-03-29, 11:32:57 (3).


Bu vesileyle Ballarpur’dan Chandrapur’a büyük bir ralli düzenlenecek. Maharashtra’nın CM Yardımcısı Devendra Fadnavis, UP Orman ve Çevre Bakanı Arun Kumar Saxena, Yüksek Öğretim Bakanı Yogendra UpadhyayBanaras’ın koruyucu bakanı Ravindra Jayaswal ve güven saymanı Acharya Govind Mishr katılacak.
Ramanand Sagar’ın TV dizisi Ramayan’da sırasıyla Ram, Sita ve Laxman rollerini oynayan yıldızlar Arun Govil, Dipika ve Sunil Laheri, büyük mitingin yıldızları olacak.
Eyaletin dört bir yanından 1.900’den fazla sanatçı, ünlü şarkıcı Kailash Kher’in büyük bir dini müzik programına ev sahipliği yapan Chanda Club Ground’da sona erecek olan mitinge katılacak.