Lucinka nereden geldi? Neumann, bu fotoğrafın madalyadan daha değerli olduğunu söylüyor

QasiM

Global Mod
Global Mod
“O an mutlak bir mutluluktu. Her şey yerine oturdu, tüm dünyam, kişisel ve sportif mutluluğum buna bağlıydı. Fotoğrafın fiziksel olarak benim için madalyadan daha değerli olmasının nedeni de bu,” diye açıklıyor on sekiz yıl sonra Kateřina Neumannová. “Madalyaların hepsi aşağı yukarı aynı ancak bu fotoğraf, sporda yaşadığım en büyük duyguları anlatıyor. Altın madalyayı evde sakladım ama fotoğrafı çalışma odamın duvarında asılı.”

Olimpiyatlar başka bir yerde yapılsaydı muhtemelen hiç gerçekleşmeyecekti.

“Lucinka'nın normalde yüksek düzeyde korunan Olimpiyat tesislerinde olabileceği gerçeği çok nadir bir durumdur” diye itiraf ediyor. “Sanırım tüm bunlar Olimpiyatların her zaman daha yardımsever olan İtalya'da yapılması nedeniyle oldu.”

Yarış sırasında Neumann, kızının piste yakın bir yerde olduğunu bilmiyordu. O zamanlar Pragelat'ta Olimpiyat oyunlarının yapıldığı bölgeye çok da uzak olmayan bir yerde kiralık bir evleri vardı. “Sabah stadyuma gitmeden önce Lucka ve dadısına veda ettim. Orada kendi hayatlarını yaşıyorlardı, dolayısıyla yarışları izlemeye gittiklerini bile bilmiyordum. İlk yarıyı hala televizyonda izlediler ama sonra giyinip piste gittiler.”

Golün ardından yere çakılırken bile kızının varlığından habersizdi. “Sonra kendimi yerden kaldırıyorum ve aniden onun bana doğru geldiğini görüyorum. Şöyle düşündüm: Lucca'nın oraya girmesine kim izin verdi? Benim için de çok büyük bir sürprizdi.”

Çelişkili bir şekilde, şu anda 20 yaşında olan kız bu anlara dair anıların parçalarını saklıyor. “Lucka bana şunu söylüyor: Seni bitiş çizgisine kadar takip edersem dadı bana şeker sözü verdiğini hatırlıyorum çünkü ilk başta bunu istemedim. Ayrıca ayakkabım düştü.'

Sporcu ve etkileyici

Lucie Neumannová, annesinin örneğini takip ederek kros kayakçısı olmadı. Uzun süre tenisle uğraştı ancak daha sonra atletizme geçti.

Lucie Neumannova (2023)

Annesi, “Lucca'nın tenis hayali suya düşmeye başladı ve aynı zamanda diğer sporlara karşı daha yetenekli olduğunu fark etti” diyor. “Böylece onun bir süre atletizmi denemesi ve muhtemelen daha sonra tenise dönmesi konusunda anlaştık. Ve bir daha geri dönmedi. Atletizmin kendi doğasına daha yakın bir spor olduğunu keşfetti.”

Şu ana kadar kendisini 400 ve 800 metrelik pistlere adamıştır ve bu pistlerde 59.51 ve kişisel rekorları bulunmaktadır. Geçen sezona göre 2:14.14. Ancak Prag'daki son salon şampiyonasında, kendisi de dahil olmak üzere Olymp salonundaki rakipleri soyan bir hırsızın peşine düştüğünde, ilgiyi başka bir şekilde istedi.

“Ama aynı zamanda koşmaya da başladı. Yaklaşık 60 metre öndeydi ve benden uzaklaştı. Her gün antrenman yapıyorum ve sonra bu kişi benden kaçıyor.” diye yakındı fenomenler arasında yer aldığı ve 77.400 takipçisi olan Instagram'da.

Lucie Neumannová'nın babası işadamı Josef Jindra ile pek sıcak bir ilişkisi yok. Geçen yıl iprima.cz sunucusunun aktardığına göre “İki yılı aşkın süredir iletişim halinde değiliz.” “Bizi ayıracak spesifik bir şey yok. Aksine yavaş yavaş canımı acıtan ya da sıkıntıya sokan bir dizi olay. Ayrıca annemi çok kırdığını da anladım.''

Başka bir ısırık için sabırsızlanıyorum

28 Kasım 2023, 18:42, gönderi arşivlendi: 5 Mart 2024, 14:49

Kateřina Neumann, kariyerine Torino Oyunlarından bir yıl sonra, 2007 yılında dünya şampiyonu unvanıyla son verdi.

Andragoji okudu ve danışmanının kros kayağının bir başka eski temsilcisi Pavel Benc olduğu Ordu Spor Merkezi Dukla'da çalışıyor. “Üstelik, Lipnofestival'i on üç yıldır yapıyorum ve bu gerçekten keyif aldığım bir şey” diyor.

Hafta sonları düzenli olarak Šumava'ya gidiyor. “Mümkün olduğu kadar kayak yapıyorum. Yani kar yağarken. Bu yılın Şubat ayı kros kayakçıları için pek de iyi geçmedi.”

Pragelat'ta ise 2006 yılının Şubat ayı sonlarında en ünlü yarışına hazırlanırken piste yeni yağan kar yağmıştı.

Yukarıdan biri tarafından itilmiş olmalıyım

30'un başlamasına 24 saat kala bile bu işe katılıp katılamayacağını bilmiyordu.

Olimpiyatlardaki hafta boyunca, kendisini gırtlak iltihabı olarak gösteren farenjit hastalığına yakalandı. Doktor Martin Koldovski ve fizyoterapist Pavel Kolář'ın yardımıyla başlayabilmek için mümkün olan her şeyi yaptı.

Kalsiyum enjeksiyonları aldı, imudonları emdi. Başlamadan önceki gece gideceğine ikna olmuştu. Hatta daha sonra daha iyi uyuyabilmek için evin içinde on dakika boyunca yürüyüş ve koşu arasında geçiş yaparak hafif bir koşu bile yaptı.

Başlangıç hakkında nihai kararı yalnızca gece ve sabah verecekti.

Sekize çeyrek kala uyandı ve şöyle düşündü: Bu iyi. Pavlo Kolář'a “Boyun kaslarım ağrıyor” diye şikayet etti. Bu yüzden ona akupunktur iğneleri batırdı.

Kolář gazetecilere, “İyi uyudu, ateşi yok, uçağa binebilir” dedi. Neumann özel olarak şunları ekledi: “Gergin olmayacağım. Formumla pek iyi göremesem bile deneyeceğim.'

TURIN 2006. Kateřina Neumannová 30 km Olimpiyat yarışı pistinde.

Daha sonra şu yorumu yaptı: “Yaklaşan hastalığın ya tam bir çöküş ya da iyi bir form getirebileceği seçeneği doğrulandı.”

Onun durumunda ikinci versiyon geçerliydi.

Parkurda 28 kilometre ilerledikten sonra, bir noktada İtalyan Gabriela Paruzzi'nin neredeyse yere düşmesine neden oluyordu; şampiyonluk için mücadele eden dört kadından oluşan bir grup, zorlu yarışın başında kristalleşti. Ve o hâlâ onların arasındaydı.

Polka Kowalczyková, Ruska Čepalová, Norka Steiraová – ve Neumannová.

Bitiş çizgisine iki kilometre kala, kariyerinin önemli koçu Stanislav Frühauf ormanda tezahürat yapıyordu. Onu ilk kez getirdiği 1992 Albertville Oyunlarından bu yana on beş yıllık Olimpiyat yolculuğunu birlikte yaptılar.

“O zaman o bir kızdı; dünya tarafından bozulmamış, son derece heyecanlı bir çocuk. Kendini her şeyin içine daldırdı” diye hatırladı. Çok fazla antrenman yapıyorsun, ona söylemeliydi. Veya: Sadece yiyip yiyemezsiniz. “Ama evlenmeyi başardı. Onun saldırı şekline, başından beri mutlak iradesine hayran kaldım.”

Bu inatçılık kariyeri boyunca Neumann'da kaldı. Ama aksi takdirde? “Artık Káča'nın müdavimlerinden biri. Ve harika bir profesyonel” dedi koç 2006'da Torino'da.

Henüz imrenilen altına sahip değildi.

“Ama onu Tanrı'nın yanında tutuyoruz” dedi.

Yarışçılar onu geçti, sonra yalnızca telsizlerden gelen mesajlara güvenmek zorunda kaldı. Steiraová gruptan ayrıldı. Geriye üç tane kaldı. Üçte üç madalya. Ama onu kim alacak?

Bitiş çizgisine bir kilometre kala, heyecanlı Polonyalı Justyna Kowalczyková altını alacak gibi görünüyordu. O kadar güçlüydü ki yenilmez görünüyordu.

Peki Neumann?

“Son zorlu tırmanışta bacaklarım kösele gibiydi. Üçünün en kötüsü olduğumu hissettim. Kendi başıma hiçbir şey ortaya koyamayacağımı hissettim ve başkalarının tempoyu belirlemesinden memnun oldum. Ama mükemmel kayaklar bana çok yardımcı oldu. Tırmanışta yakaladığım çukurun birkaç metresini inişte tekrar aşağıya indim.”

Yine de Kowalczyková ve Čepalová bir kez daha onu biraz geride bıraktı. Umudun sonu mu? Hayır, herhangi bir yerde.

“İlk başta bitişe inanmadım. Kendi kendime düşündüm. Evet bronz madalyam var. Bu beni tatmin etti. Ama ikisinin nasıl bittiğini görünce ve onları pek sevmediğimde kendi kendime şöyle dedim: Lanet olsun, bunu denemeliyim!'

Bitiş çizgisinde, vücudunun derinliklerinde bir yerden son güç rezervlerini çıkardı. Üçüncülükten Polonya-Rus ikilisini yakaladı, onları geride bıraktı ve altın rüyayı yeniden canlandırdı.

EUPHORIE. Kateřina Neumannová Torino'daki 30 kilometre yarışını kazandı.

“Henüz oldu. Nasıl olduğunu anlamıyorum” diye itiraf etti. “Yukarıdan biri tarafından itilmiş olmalıyım. Sporda en azından biraz adalet olmasını sağlayan biri. Onlara yetişip yine de onlardan uzaklaşmış olmam beni hâlâ şaşırtıyor. Bu, fiziksel güçlerden ziyade ahlaki güçler tarafından kararlaştırıldı.'

Bitiş çizgisine 30 metre kala kendine güven verdi: “Bunun böyle devam etmesine daha fazla izin veremem.” Onlarda yok.”

Ve gerçekten de yapmadılar.

Kateřina Neumannová, kariyerinin sonunda 33 yaşında gerçekten Olimpiyat şampiyonu oldu. Bitiş çizgisinin gerisinde karın üzerine düştü, başını salladı, sopayla elini kaldırdı, yuvarlandı ve Lucinka'nın pembe bir ceketle, yüzünde Çek bayrağı boyalı olarak kendisine doğru koştuğunu fark etti.

Kızı daha sonra her zaman onunla birlikte olmak istedi. “Ama artık onu taşıyamıyordum, bu yüzden onu devretmek zorunda kaldım.”

Bitkin bir Neumann bitiş çizgisinde kızı Lucinka'ya sarılıyor.

O anların üzerinden on sekiz yıl geçti. Uzun zaman önceymiş gibi mi görünüyor?

“Hiç de değil” diye yanıtlıyor. “Bunca yıl geçmesine rağmen birçok deneyim son derece canlıdır. Gerçi aslında sonunu hatırlamadığımı söylemeliyim çünkü cidden neredeyse bilincimi kaybetmiştim.'