Kalkanımızın altına girme hakkı var, Vystrčil Ukrayna'nın NATO'ya girişini destekledi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington'daki Cenevre zirvesi sırasında bu kilit alanlarda kararlar alınması gerektiğini duyurdu: Ukrayna'ya destek de dahil olmak üzere ortak savunma ve savunmanın daha da güçlendirilmesi ve özellikle Hint-Pasifik'te küresel ortaklıkların derinleştirilmesi.


Savunma için yatırımların gerekli olduğuna dikkat çekti. Ona göre, 32 Lensk ülkesinden 18'i bu yıl yükümlülüklerini yerine getirmeli ve ikisi savunma için GSYİH'nın yüzde 2'si üzerinde anlaşmaya vardı. Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinden sonra sadece bu topraklar kaldı.


Stoltenberg, Ervenc zirvesine ülkenin Vol. Ve Çek Cumhuriyeti'nin bu yıl yüzde iki sınırına ulaşması gerektiğini takdir etti. Ancak bazı müttefiklerin savunmaya çok daha fazla yatırım yaptığına da dikkat çekti.


Minimum yüzde ikidir. Bu konuda anlaştık. Dolayısıyla buna ihtiyacımız var dedi.


Dünyanın en güçlü tatlarının koruması altında hayatın nimetlerinden yararlanalım. Başkan Senta Vystril, bunu gelecekte de böyle tutmak ve toplum üzerinde çok fazla baskı oluşturmak bizim elimizde, dedi. Ukrayna'nın NATO üyeliğini destekledi. M, önce bizim gibi nereye ait olacağına karar versin” diye konuştu.


İttifakın bir üyesi olarak, Rusya'nın kafası karışık bir ülke olmadığının ortaya çıktığı bir dönemde, Avrupa'nın savunma yeteneklerinin yeniden canlandırılması için tam işbirliği ve destek verdiğini duyurdu. Ona göre Rusya, sanıldığı kadar zayıflamış bir böcek değil ve yavaş yavaş yetiştiricilerine böcek davranışını gösteriyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti.


NATO'nun yaratılma nedenini hatırladı – Sovyetler Birliği'nin dağılan politikasının büyük genişlemesi. Ancak ona göre Avrupa son yıllarda kayıtsız kaldı ve savunma yatırımları yerine sözde barış kârını seçti.


Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana dünyanın kârını toplamaya alıştık. Biz Spojen stty'ye güvendik. Buna bir son vermenin zamanı geldi, diye ısrar etti.


İki gün sürecek gayrı resmi toplantının oturum aralarında, NATO bakanı Valdejnská Palc'ta halka açık bir tartışmaya ev sahipliği yapacak ve burada üst meclis başkanı Miloe Vystrila'nın yanı sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de baş kadın olarak yer alacak. Tartışmaya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsk, Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ve Finlandiyalı diplomat Elina Valtonenov katılacak.


Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavska'ya göre Rusya, dün gece sınırı kırmızı bayraklarla ve silahsız geçti. Lipavskho'ya göre Rusya lideri Vladimir Putin göreve başladıktan sonra daha da güçlendi. Bizi putlaştıranlara karşı duralım, diye ilan etti.


Finlandiyalı diplomat Elina Valtonen, ülkesinin Çekya ve Polonya'dan farklı olarak Sovyet tutsağı olmadığını, ülkeyi kaybetme pahasına bile askeri açıdan savunduğunu belirtti.


Sadece Ukrayna'ya yardım etmemiz değil, savunma ve savunma konusunda da çok kararlı çalışmamız gerekiyor. Finlandiya Bakanı Elina Valtonen, Avrupa'nın bir rol oynaması gerektiğini söyledi.


Polonya Bakanı Radek Sikorski, Rusya'nın devasa silahlara sahip olduğunu ve Avrupa'nın henüz aynı hızda savaşmadığını hatırlattı. Sikorski, Putin'in yıllardır onlarla aynı trende olduğunu ancak birçok yetkilinin bunu kabul etmeyi reddettiğini söyledi.


Verilen bilgileri hazırlıyoruz.