JNUTA, hükümetin göçmen öğrenciler için bursu geri çekme kararının ‘derhal geri alınmasını’ talep ediyor

ManK

New member
Yeni Delhi: Jawaharlal Nehru Üniversitesi Öğretmenler Derneği Salı günü Merkezin Maulana Azad National’ı geri çekme kararının derhal geri alınmasını talep etti. azınlıklar için topluluk Hareketi “azınlık karşıtı bir politika” olarak nitelendiren öğrenciler. “Öğretmenler Derneği JNU (JNUTA) 10 Aralık 2022’de çıkan basında çıkan ve Azınlık İşleri Bakanlığı’nın Mevlana Azad Topluluğu (MAF), merkez tarafından altı aday azınlık topluluğuna – Müslümanlar, Budistler, Hıristiyanlar, Jainler, Parsiler ve Sihler – doktora dereceleri almaları için mali destek şeklinde sağlanan beş yıllık bir burs” dedi.
Geçen hafta, Azınlık İşleri Bakanı Smriti Irani, Lok Sabha’da yazılı bir yanıtla, Mevlana Azad Ulusal Bursunun 2022-23 akademik dönemi için askıya alınması kararını duyurdu ve bunun, Yükseköğretim için uygulanan diğer birçok burs programıyla örtüştüğünü söyledi. Lok Sabha. devlet.
Yanıt olarak JNUTA, programın durdurulmasını Hindistan’da gerekli olan yüksek öğretim sisteminin ayrılmaz bir parçası olan “kapsayıcılık ve demokrasi” değerlerine yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi.
Öğretmenler örgütü, “JNUTA, MAF’ın geri çekilmesiyle kanıtlanan azınlık karşıtı politikaların derhal geri alınmasını ve tüm öğretmenlerin yüksek öğretime onurlu ve korkusuzca katılma demokratik haklarının korunmasını talep ediyor.”
Açıklamada JNUTA, akademik mükemmelliğin yalnızca özgür ve korkusuz değil, aynı zamanda aktif olarak sosyal dezavantajları ortadan kaldırmaya çalışan bir ortamda gelişebileceğini de kaydetti.
Pazartesi günü, aralarında Jamia Millia Islamia ve Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nin de bulunduğu birçok üniversiteden öğrenciler, bursun kesilmesini burada Eğitim Bakanlığı’nın önünde protesto etti.
Merkez ayrıca geçen hafta, 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan azınlık öğrencileri için okul öncesi burslarının kesildiğini duyurmuştu.