İsrail'e göre Hamas Gazze'deki askeri güç olarak tamamen tasfiyenin eşiğinde

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Pazar günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'a karşı yoğun mücadelenin sona yaklaştığını söyledi.


Halevi, Refah'taki tugayı ortadan kaldırdık diyebileceğimiz noktaya açıkça geldiğimizi söyledi. Ona göre bu, üst düzey bir İsrail askerinin terörist ilan ettiği Filistin hareketi Hamas'ın militanlarının bir savaş birimi olarak görev yapamayacağı anlamına geliyor.


İsrail ordusu Mayıs ayı başında Refah'a kara saldırısı başlattı. İsrail, yakın müttefiklerinin uyarı ve eleştirilerine rağmen Refah ve çevresinde kara savaşı başlatma kararı aldı.


İsrailli yetkililere göre kara operasyonu, 7 Ocak'taki terör akışının tetiklediği askeri saldırının amacına, yani Filistin Hamas hareketinin askeri yapılarının imhasına ulaşmak için gerekli bir adımdı. Hamas ve müttefikleri İsrail'in güneyinde, İsrail hükümetine göre 1.200 kişinin hayatına mal olan yeni bir terör saldırısı gerçekleştirdi.


Pazar günü Netanyahu, yoğun çatışma aşamasının sonuna yaklaştığını söyledi; kendisine göre bu, Gazze Şeridi'ndeki savaşın sonu anlamına gelmiyor. Hamas'ın kontrolündeki Filistin Yönetimi'ne göre çatışmalarda 37.600 Filistinli öldü. Başbakan danışmanlarının daha önceki raporlarına göre kurdun yıl sonuna kadar ömrü sürecek.