İskoçya'nın eski başbakanı, trans bireyler hakkındaki görüşlerim nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldığımı söyledi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Geçen yıl hükümetin eski başkanı kendisini sorunun bir parçası olarak görmeye başladı. Ona göre İskoçya'da iyisiyle kötüsüyle ona saygı duymayan kimse yoktu. The Daily Telegraph'a göre İskoçya'da siyaset, diğer yerlerde olduğu gibi, artık herkesin bildiği gibi kutuplaşmış durumda.


İnsanların her konuya yönelik tutumlarının benim hakkımda ne düşündüklerine bağlı olduğu hissine kapıldım. Transseksüel meselesinde de öyleydi, reklam meselesinde de öyleydi. Ben de gittiğimde belki İskoçya'da siyasetin, tartışmanın, münazaranın biraz daha sağlıklı olabileceğini düşündüm, ayrılma nedenlerimi açıkladım. Bu yüzden istifa etmeye karar verdim.


Cehennemde geçirdiği süre boyunca Sturgeon, trans bireylerin büyük bir savunucusuydu. Şimdi, ilk başta bu karanlığın siyasetle ilgili hayal kırıklığına güçlü bir şekilde katkıda bulunduğunu belirtiyor. İlk transseksüeller meselesiyle ilgili olarak, İskoçya'nın bağımsızlığı da dahil olmak üzere diğer konulardan daha fazla bu sayıyla karşılaştım, bu yüzden gerçekten çok zordu.

Bval Başbakanı istifa konuşmasında İskoç siyasetindeki kutuplaşmadan yakındı. Ancak o dönemde transseksüel meselesini özel olarak değiştirmedi.


Sturgeonov, aslen Adam Graham olan Isla Brysonov'un düşüşüyle bağlantılı olarak sert eleştirilere maruz kaldı. Jet iki kadının tecavüzüne uğradı. Cinsiyet değişikliğinin ardından mahkemenin onu bir İngiliz hapishanesine göndermesi halkın tepkisine neden oldu. Bryson'ların cinsiyetini bilmekten kaçındıkları için alay konusu olan Mersin Balıklarını bizzat yakalamak zorundaydı.

Tecrübeli siyasetçi bunu başaramayınca istifa etti. İskoç siyaseti için sorun yoktu. 2014'teki bağımsızlık referandumunun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Sturgeon, İskoç milliyetçilerine seçim ilişkisini defalarca kanıtladı. Başbakan'ın şatosunda sekiz yıl geçirdi ve İskoç siyasetinin tartışılmaz bir kesinliği gibi görünüyordu.


Sturgeon'un, trans bireylerin istediklerini yapma fırsatına sahip olmaları gerektiği ve eğer trans bireyler kadın olarak kabul ediliyorsa, o zaman kadın oldukları konusundaki ısrarı. Onlara göre politikacılar trans topluluğunu kendi siyasi çıkarları için bir koçbaşı olarak kullanıyor.

Muhafazakarlar mı? Utanç verici davranış


Bu bağlamda eski başbakan, İngiliz muhafazakarlarını menfur kültürel maskaralıklara girişmekle eleştirdi. Mümkün olduğu kadar uzun süre iktidarda kalma çabalarının, savunmasız herhangi bir grubu ışık uğruna otobüsün altına atmaları anlamına geldiğini ve bunun kınanacak ve utanç verici olduğunu söyledi.


Britney son zamanlarda cinsiyet teorilerine ve transseksüel girişimlere karşı çıkıyor. Hükümet cinsel eğitim için yeni yönergeler yayınlayarak okulları tartışmalı değişken cinsiyet kimliği teorisini kullanmayı bırakmaya çağırdı. İngiltere'deki yeni kamu binalarında erkekler ve kadınlar için ayrı tuvaletlerin bulunmasının zorunlu hale getirilmesi amaçlanıyor.


Sturgeon'un halefi Humz Yousaf bile trans bireylere yönelik bir politika uygulama konusunda başarısız oldu. Cinsiyet azınlığının nefret söylemine karşı uygulanan yasa, İngiliz yazar Joanna Rowling ve Amerikalı iş adamı Elon Musk'un eleştirilerine maruz kaldı ve SNP bile bu konuda ortak bir görüşe sahip değildi. Yusuf bir yıl sonra istifa etti. Yerine John Swinney getirildi.

SNP açısından İskoçya'nın bağımsızlığının karanlığının yankı bulduğu bilinen bir konu. Sturgeon, İskoçya'nın hükümdarlığı sırasında bağımsız hale gelmemesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.


Eski başbakan, kocasının SNP fonlarının zimmete geçirilmesiyle ilgili suçlamaları nedeniyle istifa ettiğine dair şüphelerle karşı karşıya kaldı. Sturgeon, istifasını haftalar önce sunduğunu ve bunun sadece bir tesadüf olduğunu söyleyerek bunu reddetti.