IOC, Rus sporcuların müsabakalara dönüşü için önerilerde bulundu | Daha fazla spor haberi

QasiM

Global Mod
Global Mod


Salı günü Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Rus ve Belaruslu atletler için uluslararası yarışmalara kademeli dönüş için tavsiyelerde bulundu ve Başkan Thomas Bach, Ukrayna’da devam eden savaşa rağmen katılımlarının “işe yaradığını” söyledi.
bu IOC kuruluBach’ın tavsiyeleri sadece bu sporcuların uluslararası yarışmalara dönüşüyle ilgili, daha sonraki bir tarihte ayrı bir kararın verileceği 2024 Olimpiyatları ile ilgili değil.
IOC, Şubat 2022 işgalinden sonra Rusya ve Beyaz Rusya’ya yaptırımlar uygulamıştı, ancak şimdi sporcuların tüm spor dallarında geri döndüğünü ve 2024 Paris Olimpiyatlarına katılma şansı yakaladığını görmek için can atıyor.
Bu yarışmacıların Asya kalifikasyonları yoluyla Olimpiyat kontenjanları kazanmaları için bir yol belirledi ve organizasyona karar vermeyi uluslararası federasyonlara bıraktı, ancak ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı ve Ukrayna, Paris Oyunları orada yapılırsa boykot etme tehdidinde bulundu. doğal.
Bach, Lozan’daki genel merkezinde IOC yönetim kurulu toplantısının başında yaptığı konuşmada, “Rus ve Beyaz Rusya pasaportuna sahip sporcuların uluslararası müsabakalara katılımı işe yarıyor” dedi.
“Bunu hemen hemen her gün bir dizi sporda, özellikle teniste ve ayrıca bisiklete binmede, bazı masa tenisi müsabakalarında görüyoruz.”
Bunu buz hokeyinde, hentbolda, futbolda ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer liglerde görüyoruz, aynı zamanda Avrupa’da ve diğer kıtalarda da görüyoruz” dedi. “Bu liglerin hiçbirinde güvenlik olayı yaşanmadı.”
Ruslar ve Belaruslular bazı spor dallarında tarafsız olarak yarışmışlardır, ancak tenis turnuvaları gibi bazı etkinliklerde yer almaları diğer bazı sporcuların öfkeli tepkilerine yol açmıştır.
IOC ÖNERİLERİ
Bach, etkinlik organizatörleri ve spor federasyonlarının uyması gereken tavsiyelerin, Rus ve Belaruslu sporcuların bayrak veya marş olmaksızın yalnızca tarafsız olarak rekabet etmelerine izin verilmesini içerdiğini söyledi.
Takım etkinliklerinde yarışamazlar ve kanıtlanmış bir uyuşturucu testi kaydına sahip olmaları gerekir.
Savaşa destek veren veya ülkelerinin askeri veya ulusal güvenlik teşkilatı ile sözleşmeli olan sporcular katılamazlar.
Ancak Bach, bu tavsiyelerin 2024 Paris Olimpiyatları ile Rusya ve Beyaz Rusya’nın olası katılımını içermediğini söyledi.
Toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında Bach, “IOC, bu kararı zamanı geldiğinde, önceki Olimpiyat elemelerinin sonuçlarına bağlı kalmaksızın kendi takdirine bağlı olarak verecektir.” IOC’nin bu kararı ne zaman vereceğini söylemedi.
“IOC, zamanı geldiğinde (Paris’teki Olimpiyat Oyunlarına) katılımları konusunda karar verme hakkını açıkça saklı tutar.”
Bir düzine ülke, etkinliğe katılımlarını protesto etmek için bu ayki kadınlar dünya boks şampiyonasını boykot ederken, 300’den fazla eskrimci Salı günü erken saatlerde Bach’a yazarak IOC’den Rusya’nın “feci bir hata” olarak nitelendirerek geri dönmelerine izin vermesini yeniden düşünmesini istedi. ve Beyaz Rusya verimi.
Almanya’nın seçkin atlet grubu Athleten Deutschland da Salı günü IOC’ye savaş süresince onları tamamen yasaklaması çağrısında bulundu.
Açıklamada, “Saldırı savaşı devam ettiği sürece, Rusya ve Beyaz Rusya’nın tamamen dışlanmasını kesinlikle gerekli görüyoruz” denildi. “Dışlama federasyonlar, yetkililer ve maalesef sporcular için de geçerli olmalı.
“IOC’yi Rusya’nın dünya sporundan dışlanmasına ilişkin tavsiyeleri desteklemeye ve bunların dünya federasyonları tarafından uygulanmasını şiddetle talep etmeye çağırıyoruz.”
Bach, spor müsabakalarına siyasetin dahil edilmemesi gerektiğini ve sporcuların pasaportları nedeniyle cezalandırılmaması gerektiğini söyledi.
“Herkesi memnun edecek bir çözüm bulamayacağız. Bununla yaşamak zorunda kalabiliriz.”