Hindu-Müslüman anlaşmazlığını Savarkar başlattı: Patole | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Nagpur: MPCC Başkanı Nana Patole, Vinayak Damodar Savarkar’ı “Hindu-Müslüman anlaşmazlığı başlatmakla” suçladı. “Savarkar (İngilizlerden) özür diledikten sonra geri döndüğünde ülkede bir Hindu-Müslüman tartışmasına neden oldu. Patole Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bölünmeye yol açan iki ulusluluk teorisini önerdi” dedi.
Sakoli MLA ayrıca, “İçişleri bakanı Sardar Vallabhbhai Patel, ülkenin babası Mahatma Gandhi’nin Savarkar’ın ülkede zehirli bir atmosfer yaratması nedeniyle öldürüldüğünü söylemişti” dedi.
Patole, TOI’ye Savarkar ile ilgili açıklamayı Mumbai’de kendisinin yaptığını ve Kongre ile Shiv Sena’nın (UBT) bu konuda farklı görüşlere sahip olduğunu açıkladı. “Rahul Gandhi ve Uddhav Thackeray, Savarkar konusunu tartışacaklar. Kongre partisinin konumu başından beri netti. Rakiplerimiz bu konuda Maha Vikas Aghadi’yi bölmeye çalışıyor ama başaramayacaklar” dedi.
Kongre’nin ideolojisinden asla taviz vermediğini vurgulayan Patole, hiçbir din ve kişiden nefret etmediklerini, dinler arası eşitliği savunduklarını söyledi. “Her kesimden insanla çalışıyoruz. Tüm MVA seçmenleri – Kongre, Shiv Sena (UBT) ve NCP – demokrasiyi ve anayasayı kurtarmak için BJP’ye karşı birlik içinde savaşacaktı. BJP ve Modi hükümetinin halkın yakıcı sorularına verecek yanıtı yok. Bu yüzden Savarkar gibi konuları gündeme getirerek sorumluluktan kaçıyorlar” dedi.