Hindistan ve Pak gibi bölünmüş: iki pasaportla ayrılmış tek bir aile | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Nagpur: Pakistan’ın Sindh eyaletindeki Umerkot kasabasında yaşayan Ganpat Singh Sodha’ya altı yıllık bir bekleyişin ardından 2022’nin ortalarında Hindistan’ı ziyaret etmesi için vize verildi ve bir o kadar başvuru reddedildi.
Sodha, 21 Şubat’ta Hindistan’da oğlu Chanderveer’in evliliğine hazırlanırken, aile üyeleri yeniden bir araya gelmelerine rağmen, iki ülke gibi hâlâ bölünmüş durumdalar. Sodha bir Pakistan vatandaşıdır ve şu anda Hindistan’da uzun süreli vize (LTV) ile yaşamaktadır. İlk evliliğinden olan oğlu Chandarveer ve iki kız kardeşi, annelerinin sekiz yılı aşkın bir süre önce ölümünden sonra Hindistan’a gönderildi. Zaman zaman yenilenen LTV’lerde Hindistan’da ikamet eden Pakistan vatandaşları olarak kalırlar.
İlk karısının ölümünden sonra 2013 yılında Dimple Kanwar ile evlenen Sodha’nın sırasıyla sekiz ve dört yaşında bir oğlu ve kızı var. İkinci eşi ve iki çocuğu Hindistan vatandaşıdır.
Tüm aile Jodhpur’da birlikte yaşıyor, ancak üyelerin farklı pasaportları var. Sodha bir Pakistan vatandaşı ve ilk evliliğinden olan çocukları da öyle. İkinci eşi ve iki çocuğu Hindistan pasaportu sahibidir.
Pakistan’da çocukların ebeveynlerinden birinin ülkesinin vatandaşlığını almasına izin veren bir kural var. Sodha, ikinci karısı Hintli olduğu için iki çocuğu için Hindistan vatandaşlığı aldığını söylüyor. En büyük oğlu Chanderveer, bir Hint vatandaşıyla evlenirdi.
Düğüne gelmesi beklenen konuklar arasında Umerkot ailesinin reisi ve aynı zamanda bir politikacı olan Rana Hamir Singh de bulunuyor.
TOI, Aralık 2022’de Sodha’nın davasını ve vize reddi nedeniyle Hindistan’da ölmekte olan annesiyle nasıl görüşemediğini bildirmişti. Bundan sonra eşi, Başbakan Narendra Modi ve İçişleri Bakanı Amit Shah’a bir mektup yazmıştı.
Şimdi, hayatının geri kalanını ailesiyle birlikte yaşamayı uman Sodha, kendisi ve Pakistanlı çocukları için Hindistan vatandaşlığı almayı planlıyor.
Pakistan’daki Sodha klanı arasında sınır ötesi evlilikler ve benzeri komplikasyonlar yaygın. Bunun nedeni, klanın dışından evlenmeleri ve eşleşmelerin yalnızca Hindistan’da bulunmasıdır. Sonuç olarak, birçoğu akrabalarından yıllarca ayrı kalır.