‘Her yerde aşağılama var ama translar savaşmayı öğrenmeli’ | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Shivani SurkarVidarbha’nın aynı zamanda bir gazeteci olan ilk transseksüel avukatı, avukat olduğu süre boyunca aktivizmini ilerletmek için hazırlanıyor. İnsanlara yardım etme amacıyla, Wardha’da yaşayan Shivani siyasete atılmış, ancak girişimlerine iliştirilen herhangi bir siyasi etiketi görmezden gelmek için bağımsız olarak çalışmaya karar vermiştir.
Eğitimli insanlardan oluşan bir aileden gelen Shivani, transseksüel topluluğun eğitim ve beceri geliştirme yoluyla güçlendirilmesine vurgu yapıyor. Shivani, yoga ve yoga pratiğinde diploma sahibi olmanın yanı sıra MBA ve LLB dereceleriyle ticaret mezunudur.
TOI, emekli bir MSEDCL yan hakeminin oğlu Shivani ile Nagpur CP Amitesh Kumar tarafından yayınlanan ve trans bireylerin serbest dolaşımını kısıtlayan yakın tarihli CrPC 144 bildirimi hakkında konuştu.
Bir röportajdan alıntılar:
S. Translara karşı CrPC 144’ün gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?
C. Kararı destekliyorum çünkü trans bireyler dahil herkesin yasal çerçevede çalışması gerekiyor. Badlav zaroori tha (değişiklik gerekliydi). Nagpur’da tadı kötü olan bazı olaylar olmuştu. İnsanlar transların kaba ve saldırgan davranışlarından şikayetçiydi. Bu olmamalıydı. Ayrıca toplumu kötü bir ışık altına sokar ve yanıltıcı bir imaj yansıtır. Yine, insanlar ayrıca trans topluluğa saldırmamalı, aşağılamamalı veya taciz etmemeli veya onları saldırgan olmaya teşvik etmemelidir. Bu bile yanlış. Bu nedenle tarafsız kalmak ve herkesin hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini söylemek istiyorum. Kanun, anayasamıza göre herkese eşit davranır.
S. Bir avukat olarak bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?
A. CrPC 144’ü başlatma kararı arka plana ve fiili duruma bağlıdır. CP bunun için bir rapor hazırladıysa, ekibinden ve halktan gelen şikayet ve geri bildirimlerle birlikte böyle bir durumla ilgili çaba sarf etmiş olmalıdır. CP’nin hukuk ekibi, kararı vermesi için gerekçeler hazırlamış olmalıdır. Her neyse, bildirim de herkesten gelen geri bildirim, öneri ve yorumlara tabidir ve sınırlı bir süreye sahiptir. Karar artık kamu malıdır ve bu nedenle sadece haklı olup olmadığını zaman gösterecek.
S. Transgender topluluğu üzerindeki etkisi ne olur?
C. Her zamanki gibi, bazıları onu desteklerken bazıları karşı çıkıyordu. Trans bireyler büyük zorluklara katlanmak zorunda kalacaklar. Ama her şeyden önce, topluluk FIR’lerin Nagpur’da kendilerine karşı kaydedilmesine neden izin verdi? Polisin bile CrPC 144’ü topluma karşı suistimal etmesine ve onları taciz etmesine izin verilmiyor. Toplumun kendilerine tanıdığı özgürlüğü kötüye kullanmaması gerektiği gibi, polisin de aşırılıklara başvurmaması gerekir. Her iki taraf da gergin olur ve panik tepkileri olur, ancak çözüm saygı kazanmak için beceriler geliştirmektir.
S. Trans kişilerle ilgili sorunların temel nedeni nedir?
C. Bir trans bireyin bakımı gurulara (akıl hocaları) ve onların ‘gharana’larına veya ‘toli’lerine bağlıdır. Bir guru, her gün 500 Rs veya benzeri meblağları bir oltayla veya dolandırıcıyla getirme görevini emrederse, öğrencinin miktarı ayarlamaktan başka seçeneği kalmaz. Mumbai’den Khali takma adı Smaran Guru ve hatta babam gibi bir guru alacak kadar şanslıydım (Santosh Surkar) beni her zaman çalışmalarıma devam etmem ve yeteneklerimi kullanmam için teşvik etti.
S. Translar başka meslekleri tercih ettiklerinde de sorun yaşarlar mı?
C. Evet, çok. Bir avukat olarak mahkemede yerim ve eşyalarımı saklayacak yerim olmadığı için en küçük şeylerde bile ayrımcılık ve aşağılanmayla karşılaşıyorum. Bu gülünç ve rahatsız edici. Bu konuyu üst düzey adli yetkililerle de görüştüm. Bir transseksüel kişinin hayatı çocuk oyuncağı değildir. İşyerinde çok büyük sorunlarla karşı karşıyayız ama bu durumla yüzleşmek ve mücadele etmek gerekiyor. Bir gazeteci olarak benim de bir sorunum vardı. Suç teşkil eden faaliyetlerde bulunmak için mazeret olarak kullanılamaz. Hazır olun, hazırlıklı olun, yüzleşin ve savaşın.
S. Bu senaryoda önerileriniz nelerdir?
C. Yalvarmak ve bağış yapmak çözüm olamaz. Ve bu yüzden alkışlamaya ve küfretmeye devam edemezsin. Zaman hızla değişiyor ve biz de buna ayak uydurmak zorundayız. Vizyonumuzu değiştirmek gerekiyor. Topluluğun bunu anlaması ve tüm bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Ben de transseksüelim ama bununla savaşmıyor muyum? Ben avukat olmadım mı? Durumlar’karna ile başa çıkmak searchho, raasta milega (durumlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin, bir yol bulacaksınız).
S. Bir trans savunucusu ve aktivisti olarak beklentileriniz nelerdir?
A. Gelecek nesil trans bireyler eğitime, becerilere ve yeteneklere odaklanmalıdır. Parampara’yı (gelenek) takip etmek istiyorsanız, onu saygı ve haysiyetle takip edin. Hükümet, polis ve ordu da dahil olmak üzere tüm boş kadroların trans bireylere ayrılmasını sağlamalıdır. En azından üçüncü bir sütunla çıkıp her yerde cinsiyetimizi ilan etmemize izin verin. Özel şirketler de bizi sıcak bir şekilde karşılamalı. Kişi cinsiyete değil iş sonuçlarına odaklanmalıdır. Aap aapna kaam se kaam rakhno na, kisi ka seks ya cinsel yönelim se aap ka kya kaam hai? (İnsan kendi işine baksın, cinsiyetine, cinsel yönelimine burnunu sokmaya ne gerek var?). Ayrıca, polisten Hindistan Ceza Kanunu’nun (IPC) 354. Bölümü uyarınca trans bireylerin taciziyle ilgilenmesini ve trans bireylerin soyunması, toplum içinde saçlarının kesilmesi, ve benzeri.