Hem Johnson hem de Pelosi. Fiala, Kongre'deki etkili kişilerle konuştu ve Havel'in mirasını onurlandırdı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Hükümet başkanı, Temsilciler Meclisi dış ilişkiler komitesinin beş üyesi ve Teksaslı Cumhuriyetçi Michael McCaul ile Kongre Binası binalarında bir dizi toplantı düzenledi. Daha sonra New York'tan Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Demokrat Hakeem Jeffries ile görüştü.

Havel'in Kongre'deki büstü

İlk Çek cumhurbaşkanı Vclav Havel'in büstü Kasım 2014'ten bu yana ABD Kongresi'nde bulunuyor. Çek-Amerikalı heykeltıraş Lubomr Janek tarafından yaratıldı. Havel, Winston Churchill, Raoul Wallenberg ve Ljos Kossuth'un ardından bu şekilde onurlandırılan dördüncü Avrupalı oldu.

Şu anda Washington'daki Kongre binasında bulunan Trutnovska'daki Horn Kaln'daki bir atölyede Vclav Havel'in yaldızlı bronz bir büstü oluşturuldu.

Böylece Fiala, Kongre'de Vclav Havel'in anısını onurlandırdı. Eski başkanın büstünde, resmi olmayan kuş grubunun liderleri olan Kongre üyeleri Lloyd Doggett ve Mario Daz-Balart'a gümüş bir hatıra parası verdi.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı için en önemli olay Temsilciler Meclisi temsilcisi Mike Johnson ile görüşmesiydi. Louisiana'lı Cumhuriyetçi ile Çek-Amerikan ilişkileri, Ukrayna ve İsrail'e yönelik mali yardım paketi, dünyadaki durum ve doğalgaz arzı hakkında konuştular. Fiala toplantıyı son derece açık ve kişisel olarak nitelendirdi. Ukrayna'ya yönelik onaylanan askeri yardım konusunda çok az iyimserlik vardı.

Amerika öğleden sonra geç saatlerde, eski Temsilciler Meclisi Başkanı ve Kaliforniyalı Demokrat Nancy Pelosi ile bir toplantı yaptı.

Son toplantı Ben Cardino'nun prestijli dış ilişkiler komitesinde gerçekleşti. Maryland'li Demokrat, senatör arkadaşlarını – New Hampshire'dan parti meslektaşı Jeanne Shaheen'i ve bir çift Cumhuriyetçiyi – Idaho'dan Jim Risch ve Nebraska'dan Pete Ricketts'i – aradı.

Ben uluslararası ilişkilerde bile çok gerçekçi bir politikacıyım ve Mesihçi komplekslerden ya da herhangi bir tür aşırı kendini korumadan muzdarip değilim. Amerika'daki, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki durumun değişmediğinden eminim ama yapabileceğim şey kendi bakış açımı, kişisel deneyimimi paylaşmak. Orta Avrupa ülkelerinin deneyimi, bu konulardaki düşünce şeklimiz. Petr Fiala, Çek televizyonuna verdiği bir röportajda Kongre'deki toplantılar hakkında, bunun önemli olacağını düşünüyorum ve kararı siz değil, oylama verecek dedi.

Kongrede toplantıların programı son dakikaya kadar koordine edildi. Çok sessiz, orada fazla zaman yok. Mümkün olduğu kadar çok kez bu konuya girmeye çalışalım çünkü onlardan kurtulmak istiyorum. Fiala, Başkan Joe Biden ile görüşmesini tamamladıktan kısa bir süre sonra Kongre'deki genel kurul oturumunda, gelecekte buluşacağını ve uzun süredir Çek Cumhuriyeti'nin düşmanı olarak gösterilen bazı kongre üyeleriyle de tanışacağını söyledi.

Böylece Blóm dom'da Amerika'nın Ukrayna'ya yaptığı mali yardım hemen sona erdi. Fiala ile halka açık bir toplantı sırasında Başkan Biden, Temsilciler Meclisi'nden yardımın onaylanması çağrısında bulundu. Balk Kasım ayında Sent'i desteklemişti ancak Cumhuriyetçilerin liderliğindeki Temsilciler Meclisi şu ana kadar bu öneriyi sandığa sunmayı reddetti. Dolayısıyla teklif, diğer müttefiklere sağlanan finansmanın yanı sıra Ukrayna için de 60 milyar dolardan (yaklaşık 1,4 trilyon K) fazla para içermiyor.

Başkanı Johnson'a göre Temsilciler Meclisi'nin yardım paketlerini bu hafta ayrı bir yasa olarak tartışması gerekiyor. Johnson teklifin orijinal formunu üç yüze bölmek istiyor, İsrail ve Ukrayna'nın yanı sıra Tayvan ve ABD'nin nüfuz mücadelesi verdiği Hint-Pasifik'teki müttefiklerinin de kendi yüz formu olacak. Johnson'a göre toplam maliyet hemen hemen aynı ancak yardım kredi şeklinde olacak.

Vdaj'ın seti geçen Ocak ayında Biden tarafından İsrail'deki Hamas hareketinin terörist hareketi ile bağlantılı olarak önerildi ve Biden ayrıca mevcut parayı, kendisine göre komşu Rusya'dan gelen silahlı saldırıyla mücadele eden Kiev'in silahlanması için kullanmak istedi. iki yıl boyunca.

Altı ay sonra bile Kongre yüz taslaktan birini onaylamazken Johnson iki kez bağımsız olarak İsrail'in desteğini almaya çalıştı.

Fiala, Avrupa'ya dönmeden önce Amerikalı şirketlerin temsilcilerinin de ABD'ye yatırım yapmak üzere geleceği bir gala etkinliğine ev sahipliği yapacak.