Hayır, YEP nedeniyle sınavlar iptal edilmeyecek | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Yeni hükümet politikasının bir parçası olarak Std X sınavlarının kalıcı olarak iptal edileceğini iddia eden bir sosyal medya gönderisi, ebeveynleri ve öğrencileri tedirgin etti.
Viral gönderi, “yeni” eğitim politikasının “yeni onaylandığını” ve anadilde eğitimin zorunlu olduğunu duyurarak başlıyor. Standart V. Gönderide bahsedilen başka birçok nokta olsa da, TOI bu viral gönderideki hemen hemen her şeyin sahte olduğunu doğrulayabilir.
Mesaj, “son dakika haberi” gibi kelimeler kullanarak bir doğrudanlık atmosferi yaratarak başlar. Yeni eğitim politikası. Ancak asıl adı Milli Eğitim Politikası (NEP) olup kendisi de Temmuz 2020’de Birlik Kabinesi tarafından onaylanmıştır.
Sahte mesajdaki kafa karışıklığına neden olan ana nokta, Std X için sınav panolarının iptal edilmesiyle ilgilidir. TOI bunun sahte olduğunu onaylayabilir çünkü NEP’nin kendisi hem X hem de X için sınav panolarının olduğunu belirtir. 12. devam edecek. NEP’in öngördüğü tek değişiklik, sınavları ‘ezberleme’ modelinden kurtarmak ve onları öğrencilerin bilgilerinin kapsamlı bir değerlendirmesi haline getirmektir.
Mesaj ayrıca, Std V’e kadar öğrencilerin yalnızca ana dillerinde veya bölgesel/ulusal dillerinde eğitim verildiğini iddia ediyordu. Bu kısım da yanlıştır. NEP, çocukların içeriği daha iyi anlayabilmeleri için “mümkün olan yerlerde” bu dillerde öğretimi “teşvik edeceğini” söylüyor.
Böylece ebeveynler, İngiliz ortaokullarının eğitim dillerini değiştirmeye zorlanmayacağından emin olabilirler. Bu mesajı ne kadar çok kişi yönlendirirse, sosyal medyada o kadar fazla ilgi görür. doktor Rajiv MohtaTanınmış bir gençlik danışmanı, psikolog ve bir doktor, bunu temel insan doğasına bağlıyor.
“Bir haberin gerçekliğini kontrol etmek zaman ve çaba gerektirir. İnsanların ezici bir çoğunluğunun o kadar fazla zaman ayırma isteği yok ve bu yüzden zamanı yeni bir grup insana iletmek gibi daha kolay bir seçeneği tercih ediyor” dedi. Doktor Mohta.