Filarmoni orkestraları arasında su, onbinlerce insan elektriksiz. Fırtına itfaiyecileri perişan etti

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Cuma gecesi ve cumartesi gecesi erken saatlerde devam eden fırtınada, 8 santimetreyi bulan dolu, kuvvetli rüzgar ve yoğun dolu oluştu. İtfaiyenin köpekler yüzünden 1.000 girişi vardı, bu sabah elektrikler olmayınca 30.000 civarında hane vardı. Moravya-Silezya, Güney Moravya ve Liberec bölgelerinde durum en kötüydü.


Sahra tozu ve bulut örtüsünün varlığı tam olarak kesin olmasa da sonuçta çok güçlü bir bou vera (kuşlarda) gelişmesine yol açtı. Çek Hidrometeoroloji Devleti'nin (HM) X sitesinde yazdığına göre, ilk çok şiddetli fırtınalar öğleden sonra 4.30 civarında Poumav'da kelimenin tam anlamıyla patlayıcı bir büyümeye başladı. Onlara göre savaş şiddetliydi. Meteorologlar Monov'daki bir uçuş sırasında saatte neredeyse 100 kilometre hızla en kötü rüzgarı kaydetti.


İtfaiyenin köpek için 1000 dolar giriş ücreti vardı. Güney ve Stedo bölgelerinde çok sayıda olay yaşandı. Akşam saatlerine göre en yüksek düşüşler Liberec Bölgesi ve Güney Moravya Bölgesi'nde kaydedildi. Geceleri muhtemelen Moravya-Silezya ve Olomouc bölgelerinde dışarı çıktık, diye yazmışlar X sitesinde.


Ağaçlar nedeniyle Moravya-Silezya bölgesindeki itfaiyeciler ağaçları ve yarım dalları yeniden kaldırmak zorunda kaldı. Ancak girişin önemli bir kısmı merkezde olmayıp, bölge güçlü kayın ağaçlarına çarpmıştır.


İtfaiyeciler gecede en fazla darbeyi 45 odlostoya gittikleri Novojinsk'te ve ardından 23 isabetin olduğu Ostrava'da aldı. Diğer ilçelerde ise bunlar araştırma birimleriydi. İtfaiye sözcüsü Luk Popp, itfaiyecilerin sonbaharda ağaçları ve yarım dalları kaldırdığını söyledi.


Cumartesi gecesi itfaiyenin 82'ye ulaşmasıyla yangının ardından yangına bağlı itfaiye sayısı 945'e yükseldi. Yangın, bölgede ciddi bir yangına neden oldu. Ostrava en kötü darbeyi aldı. Örneğin, Kara Trojhal Karolina anıt binalarından birinin çatısı hasar gördü ve aynı zamanda güvenlik nedeniyle Perşembe günü kapalı kalan popüler Komenský Sady veya Ostrava Hayvanat Bahçesi'ndeki ağaçlar da kırıldı ve söküldü.
Vysoin'deki itfaiyeciler ayın beşinci akşamından Cumartesi sabahına kadar patlamaların sonuçlarıyla bağlantılı on olaya müdahale etti. Nejastji düşen ağaçları kaldırdı. Bunu bölgesel itfaiyeci Petra Musilov'un sözlerinden öğrenin.


İtfaiyenin Tebeska'da en büyük etkiyi yarattığını söyledi. Vysoin'e ilk girişleri saat 18:00'den sonra gerçekleşti. Sabah saatlerinde durum sakinleşti. Devrilen ağaçlar nedeniyle bazı demiryolu hatları geceleri çalışmazken, bölgede trafik yeniden açıldı.


Meteorologun dolu, dolu ve sert rüzgarlarla birlikte çok kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı Vysóina bölgesi için gün sonuna kadar geçerliydi. Meteorologun tahminine göre, ilk etapta hava kapalı ve bulutlu, ardından yer yer yağmur ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Köpek günü yavaş yavaş netleşecek.


Moravia'nın başka yerlerinde itfaiyeciler çoğunlukla su pompalıyorduİtfaiye ekipleri gece boyunca su basmış mahzenlerden, yer altı garajlarından ve yollardaki büyük lagünlerden su pompaladı. Güçlü bir fırtına bölgeyi kasıp kavurdu ve çoğu önce Brno, Brno ve Blanensko'dan ayrıldı. Beşinci günün akşamından ertesi günün sabahına kadar, etkisini artıran kar ve rüzgar nedeniyle 272 ilde itfaiye ekipleri seferber oldu. İtfaiyeci Filip Venclovsk, kimsenin yaralanmadığını söyledi.


En büyük etkiyi düşen ağaçlar ve dallar yarattı. Örneğin bu sabah Blanensko'da Adamov ile Ktina arasındaki yol kapatıldı. Adamov ile Blansk arasında, Güney Moravya Bölgesi Entegre Ulaşım Sistemi'nin web sitesine göre, bazı bölgesel trenlerin aksamasına neden olan rayda yeniden su bastı. Demiryollarının köprüye müdahale etmesi durumunda köprünün on iki saat içinde faaliyete geçmesi gerekiyor. Trenler hakkında daha fazla bilgiyi taşıyıcının web sitesinde bulabilirsiniz.


Evli çocukların ardından, örneğin Brno'nun Jedovnick ve Hradeck sokaklarında lagünler ortaya çıktı. Venclovsk, bu saatlerde Purkyov Caddesi'ndeki yer altı garajlarından su pompaladığımızı ekledi.


Umarım herkes Brno'nun Jankovo Kültür Merkezine gerçekten ihtiyacı olduğunu biliyordur! Bugün (Cuma), Brno Filarmoni Orkestrası (sadece değil) keman çaldı. Büyük bir yeniden yapılanmadan sadece beş yıl sonra olan Uvnit tiyatrosu. Ancak sezonun son konseri Zuzana Petr'in ev sahipliğinde tamamlandı.Yani neredeyse herkes sizi tanıyacaktır ve Brno'nun Janák Kültür Merkezi'ne gerçekten ihtiyacı var! Brno Filarmoni Orkestrası'nın müzisyenleri bugün (sadece değil) keman çaldılar. Büyük bir yeniden yapılanmadan sadece beş yıl sonra olan Uvnit tiyatrosu. Ancak sezonun son konserini de bitirdiler. https://t.co/1Sx6V6jqPF


21 Temmuz 2024, 21:54 pspvek arşivlendi: 22 Temmuz 2024, 09:24.

Jedovnick Caddesi'ndeki lagünde başıboş zırhlılar yürümeme yardım etti. Sözcü Jakub Ghanem, çarpışmanın ardından trafik şeritlerinde muhtemelen arabalardan çıkmış çeşitli plakalar bulduklarını, fikirlerinin yolun önünden gitmek olduğunu ve itfaiyecilerin su pompalamaya karar verdiğini söyledi.


Brno'nun merkezindeki Kolita'da bir araba su basmış bir yolda mahsur kaldı. Yakındaki Jank Tiyatrosu'nda Brno Filarmoni konserinin duraklatıldığına dair bir sızıntı vardı.


Kentin birçok yerinde kanalizasyon kapakları don nedeniyle yıkandı. Açık kanalizasyonlar araçlar için olduğu kadar yayalar için de tehlikeli olabilir. Böylece Strnci onları güvence altına aldı. Ghanem, Vka'nın örneğin Ekovice'de iki kez, ardından Abovesk, Jundrov, Bystrci, Krlov Pol ve Brno'nun merkezinde şehre geri gönderildiğini söyledi.


Olomouc bölgesindeki padest girişiOlomouc bölgesindeki itfaiye ekipleri gece saatlerinde devrilen ağaçları tek tek yollardan kaldırdı. Başta Prostjovska ve Perovska olmak üzere 17 yere mahzenlerden ve garajlardan su pompalandı. Elektrik trafo merkezindeki paratoner de onları işgal etti. Bölge itfaiye teşkilatı sözcüsü Lucie Balov, sosyal medyada yaptığı açıklamada, yangınlarla ilgili olarak 50'ye yakın bölgeye gece müdahale ettiklerini söyledi.⛈
Gece boyunca kayın ağaçlarıyla ilgili olarak 50 udlodesluk bölgeye müdahale ettik. Yollara düşen ağaçlarla ilgiliydi. Başta Prostjovska ve Perovska olmak üzere 17 yerde bodrumlardan ve garajlardan su pompaladık. Bu sabah da elektrik trafo merkezindeki paratonere gittik. (1 POUND = 0.45 KG)


22 Temmuz 2024, 6:47 pspvek arşivlendi: 22 Temmuz 2024, 08:12

Komşu Zlín bölgesinde ise itfaiyeciler, kazanın sonuçlarının ortadan kaldırılmasıyla ilgili bölgeye girmek zorunda kaldı. Vuruşlarınızı kaydettiler. Bölge itfaiyecileri Pavel Eznek bu sabah gazeteye verdiği demeçte, Kromi'de düşen bir dalı yoldan kaldırdıklarını ve Vsetnska'daki Ronov pod Radhotm ve Zaov'da ağaçların devrildiğini söyledi.


Çek hidrometeoroloji devletinin (HM) tahminine göre, Cumartesi günü Olomouc ve Zlín Bölgeleri karla kaplanacak, şehirler kardan adamlar ve çocuklarla dolu olacak ve gök gürültülü sağanak yağışlara maruz kalacak. Sabah saatlerinde sonbahardan itibaren bulutlar yerleşmeye başlayacak ve bulutluluk azalacak. Öğleden sonra hava parçalı bulutlu olmalı.


Mlad Boleslav'da itfaiyeciler alışveriş merkezinden su pompaladıYüz itfaiyeci, yangın nedeniyle devrilen 75 ağaca giderek, altı vakaya su pompaladı. Bölgesel itfaiyeci Dominik Pnika, yangınların en büyük etkiyi Mladoboleslavsk ve Nymburk'ta yarattığını söyledi.


örneğin Mlad Boleslav'daki Olympia alışveriş merkezinden su pompaladık. Pnika, aksi takdirde çoğunlukla kiler veya buna benzer bir şey olduğunu söyledi.


İtfaiyeciler en fazla başarıyı çatı katında ve akşam saatlerinde elde etti. Saat 17.00 ile 20.00 arasında devrilen 63 ağaca ve 5 şelaleye gittiler. Geceleri durum hakkında sakinleştiği bildirildi.


Bu arada, dün bir yolcu treninin devrilmiş bir ağaca çarpması nedeniyle Lutnice-Dobrovice hattında trafik karmaşıktı. Devrilen bir ağaç Skalsko-Meno hattında trafiği durdurdu. Bazı trenlerin iptal edilmesi gerekti.


Yollarda da sorunlar yaşandı. Tavan arasında iki binek otomobilin karıştığı kaza, Nymburk'taki Kolaj'da I/11 yolunu kapattı, arabalardan biri çatıya çıktı. Dışarıdakilerden biri yaralanırken, helikopter onu hastaneye nakletti.


Liberec bölgesinde 2.600 hane elektriksiz kalıyor; bu rakam geceleri bunun iki katıLiberec bölgesindeki itfaiye ekipleri, yangın nedeniyle gece ve gündüz 119 vakaya müdahale ederek, çoğunlukla devrilen ağaçları kaldırdı. Jablonec nad Nisou'daki Blanick Caddesi'nde çıkan yangında altı çatı çöktü. dedi bölgesel itfaiye teşkilatı temsilcisi Radek Hon. EZ sözcüsü Soa Holingerov, sabahları bölgede 2.600 hanenin elektriksiz olduğunu, geceleri bu rakamın kabaca iki katı olduğunu söyledi.


Malzemelerin gün içinde yenilenebileceğini varsayalım, diye ekledi. Bölgede saat 09:00 civarında dokuz yüksek voltaj arızası yaşandı; çoğunlukla Jablonec'te (sti Jablonec, eležnem Brod, Luanech nad Nisou, Mal Skle ve Rychnov u Jablonec'te) hanelerde elektrik kesintisi yaşandı.Liberec bölgesindeki itfaiye ekibi, çok güçlü patlama uyarısıyla bağlantılı olarak yüzden fazla olaya gitti. Çoğunlukla sökülen ağaçlara ve hasarlı çatılara müdahale ettiler. Turnovsko ve Jablonecko en çok etkilenenler oldu. https://t.co/z0hYLgpfk6


21 Temmuz 2024, 22:13 pspvek arşivlendi: 22 Temmuz 2024, 10:44

Meteoroloji istasyonlarına göre bölgede metrekareye 30 litre civarında yağmur yağdı. Kimse onlardan yaralanmadı. İtfaiyeciler, en çok Turnovska ve Jabloneck'te olmak üzere bölgedeki 93 yerde devrilen ağaçları kaldırdı. Jablonec nad Nisou'daki Petn gözetleme kulesinin altındaki Blanick Caddesi'nde çıkan yangında altı çatı çöktü. Söylentilere göre, oradaki itfaiyeciler çatıların derme çatma brandalar ve dövülmüş levha ve tahtalarla kapatılmasına yardımcı oldu. Orada daha güçlü bir rüzgâr olmalı, Petno ve Vrkoslavice bölgelerinde buna benzer olaylar daha fazla yaşandı, diye ekledi Sayın Hon.


İtfaiyecilerin geceleri Liberec bölgesinin diğer yollarındaki gevşek çatılara erişimi vardı ve diğer şeylerin yanı sıra Turnov yakınlarındaki Paceicche'deki ana bisiklette de gevşedi. İtfaiyeciler bu şelalelere su pompaladı.


Fırtınanın bir sonucu olarak Liberec'teki Jetda'daki beceri merkezi, bisikletçiler için parkurun bulunduğu Cumartesi günü boyunca kapalı olacak. Operatör Radek Chalupa için, kurumasına izin vermemiz gerektiğini, bunun bir şart olduğunu söyledi.