Euro'nun başlangıcına sahte bir maskot sızdı. Kostümlü YouTuber tutuklandı ve soruşturuluyor

QasiM

Global Mod
Global Mod
Davetsiz misafirin olayların merkezine bu kadar kolay girmesine çok şaşıran Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, BR.de sunucusunda “Bu olayı hızla araştırmamız gerekiyor” diye uyarıyor.


UEFA, ev sahibi Almanya'nın Cuma günü İskoçya'yı 5-1 mağlup ettiği Münih Arena'da “sahte maskot kostümüyle ilgili bir olay” yaşandığını doğruladı. “UEFA durumu değerlendirdi ve gerekli organizasyonel önlemleri başlattı” dedi.


Yirmi yedi yaşındaki Wildhage, Çin'de posta ve gümrük ücretleri de dahil olmak üzere yaklaşık 5.000 avroya (120.000 kronun üzerinde) diktiği bir kostüm sayesinde arenadaki güvenlik kontrollerini atlattı. O ve iki arkadaşı sahte kimlik satın aldılar ve ayrıca arabalarını turnuvanın resmi sponsorlarının çıkartmalarıyla kapladılar.


YouTuber, tüm bunları kanalında 900 bin abonesine anlatıyor.


Münih stadyumunun güvenlik personelini girişte kandırırken, kendisi ve suç ortakları garajlarda giriş kodlarının çalışmadığını keşfettiler, ancak sahte park izinleri güvenliği hemen “geçti”.


Turnuvanın açılış töreninde kostümüyle sahaya çıkan Wildhage, eski futbolcu ve milli forvet Mario Gomez ile fotoğraf bile çektirmeyi başardı.


O sırada bir UEFA yetkilisi onu muayene etmek için değil, soyunma odasına gitmesini ve planlandığı gibi dinlenmesini söylemek için onu sahadan çıkardı.


Ancak dolandırıcılık kısa süre sonra fark edildi. Wildhage videonun sonunda yakalandığını belirtiyor. Polis onu gözaltına aldı ve kostümüne, sahte kimlik bilgilerine ve kayıt ekipmanına el koydu. Organizatörler davetsiz grubu stadyumdan uzaklaştırdı. Sahtecilik, hileli menfaat sağlama ve başkasının malına izinsiz girme şüphesiyle soruşturma sürüyor.


UEFA, soruşturma nedeniyle daha fazla bilgi vermeyeceğini belirterek, “Üç kişinin Euro 2024 maçlarının oynanacağı stadyumlardan men edildiğini” ifade etti.


Wildhage için bu, Avro çevresindeki güvenlik önlemlerindeki bir boşluktan yararlandığı ilk sefer değildi. Zaten bir ay önce Alman milli takımının antrenmanı sırasında oyuncu kılığında antrenmana çıktığı bir video yayınlamıştı.