Endonezya, 20 yaş altı Dünya Kupası ev sahipliği haklarını elinden aldı: FIFA | futbol haberleri

QasiM

Global Mod
Global Mod
FIFA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Endonezya’nın 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkının elinden alındığını söyledi.
Endonezya’nın 20 Mayıs – 11 Haziran tarihleri arasındaki turnuvaya ev sahipliği yapmaktan çıkarılması kararı, Futbol Federasyonu’nun (PSSI) büyük ölçüde Hindu adası olan Bali valisinin ev sahipliği yapmayı reddetmesinin ardından çekilişi iptal ettiğini açıklamasının ardından verildi. İsrail‘buhar.
FIFA’dan yapılan açıklamada, “Mevcut koşullar nedeniyle FIFA, Endonezya’yı 2023 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın ev sahibi olmaktan çıkarmaya karar verdi.” Dedi.
“Yeni ev sahibi en kısa sürede açıklanacak, ancak turnuvanın tarihleri şu anda değişmedi. PSSI’ye yönelik olası yaptırımlar daha sonraki bir aşamada da alınabilir.”

Futbol maçı


FIFA, kararın dünya futbol yönetim organı başkanı Gianni Infantino ile PSSI başkanı Erick Thohir arasındaki görüşme sonrasında alındığını da sözlerine ekledi.
PSSI yetkilileri, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.
Bu ayın başlarında, protestocular başkent Cakarta’da Endonezya ve Filistin bayrakları sallayarak ve İsrail’in katılmamasını talep ederek yürüdüler.
Endonezya nüfusu ağırlıklı olarak Müslümandır. Endonezyalı Müslümanların çoğu İslam’ın ılımlı bir versiyonunu uyguluyor, ancak son yıllarda dini muhafazakarlıkta siyasete sızan bir artış var.

stadyum2


Bu haftanın başlarında PSSI, ev sahipliği haklarının kaybedilmesinin Endonezya futbol takımlarının diğer FIFA turnuvalarında rekabet etme şanslarını zedeleyeceğini ve ekonomik kayıpların “trilyonlarca rupi” tutarında olacağını söyledi.
FIFA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen yıl Ekim ayında Doğu Java’daki bir stadyumda 135 seyircinin ölümüne yol açan ölümcül izdiham sonrasında PSSI’ye yardım etmeye kararlı olduğunu söyledi.
FIFA’dan yapılan açıklamada, “FIFA ekibi üyeleri önümüzdeki aylarda Endonezya’da kalacak ve Başkan Thohir liderliğinde PSSI’ye gerekli yardımı sağlayacak.”
“FIFA Başkanı ile PSSI Başkanı arasında daha fazla tartışma için başka bir toplantı yakında planlanacak.”
Ev sahibi ülke olarak Endonezya, 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na otomatik olarak katılmaya hak kazandı, ancak 1979’dan beri turnuvada oynamadı.