Emeklilik reformu gerekli, Jurečka emeklilik yaşının yükseltilmesini savunuyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
“Her bir erteleme vatandaşa daha fazla sorun getirecek. Emeklilik reformu gerekli,” dedi KDU-ČSL'den Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Marian Jurečka.


Emeklilik yaşı her yıl 50 yaşını yeni doldurmuş kişiler için belirlenmektedir.


Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Marian Jurečka, demografların emeklilik yaşının daha yavaş artması yönündeki önerisine göre ayarlama yapılmasına hâlâ izin veriyor. Ancak bakanlık öncelikle emeklilik sistemi üzerindeki etkiyi hesaplayacak.


Milletvekilleri Meclisi'nin olağanüstü toplantısı öğleden bir saat sonra başlıyor ve bu sefer de engellemelerin gelmesi ve milletvekillerinin sabaha kadar görev yapması muhtemel. Tartışmanın en az iki gün sürmesi bekleniyor.


Başbakan Petr Fiadla, reform olmadan sistemin sürdürülemeyeceğini vurguladı. “Emeklilik bütçe açığı sürekli büyüyor ve eğer hiçbir şey yapmazsak 2050'de 350 milyar krona ulaşacak. Bu GSYİH'nın yüzde 5'i.” dedi Başbakan.


Hükümetin teklifi aynı zamanda yeni emekli maaşlarının daha düşük hesaplanmasını, ortalama ücretin yüzde 20'si tutarında asgari emekli maaşı getirilmesini veya emeklilik maaşı artışları yerine yaşlı çalışan emeklilere katkı payının yüzde 6,5 oranında azaltılmasını da içeriyor. İnsanların emeklilikte ortalama 21,5 yıl geçirmeleri gerekiyordu.


Çocuk bakım yardımı yalnızca üçüncü ve sonraki çocuklar için ödenmeye devam etmelidir. İlk iki çocuk için, yavaş yavaş, bakım süresi boyunca ulusal ortalama ücret tutarındaki hayali kazançların hesaplanmasıyla değiştirilmelidir. Büyütülmüş bir çocuk için verilen 500 kronluk ikramiyenin de artık değeri kalmamalı. Eşler, emeklilik hesaplamasına yönelik katkılardan gönüllü olarak paylaşılan bir değerlendirme esasına sahip olabilir.


Bazı hemşirelerin, camcıların, demircilerin veya ormancılıkta çalışan kişilerin erken emekliliğe hak kazanan zor meslekler listesinde azalmadan yer alması gerekiyor. Bakan Jurečka, “Duvarcılar, ocakçılar, kiremitçiler, model yapımcıları, dökümcüler, kaynakçılar… Oldukça uzun bir liste” dedi.