Edebi etkinlikleri finanse etmek, parlak bir geleceğe yatırımdır: Gadkari | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Wardha: Birlik Bakanı Nitin Gadkari, Wardha’daki 96. Tüm Hindistan Marathi Edebiyat Zirvesi’nin kapanış işlevi hakkında konuştu ve edebiyat zirveleri gibi faaliyetler için hükümet tarafından tahsis edilen fonların gelecek neslin parlak geleceği için bir yatırım olduğunu söyledi.
“Tamamen apolitik. Hükümet, kültür ve edebiyata adanmış etkinliklere para harcamalıdır. Bu gelecek nesillere güzel değerler aşılayacaktır. Bu, geleceğe yönelik bir yatırımdan başka bir şey değil” dedi. Yazarların görüşlerini ifade etmeleri ve hükümete karşı konuşmakta özgür olmaları gerektiğini söyledi.
“Demokrasi Hintlilerin DNA’sında var. Farklı akımları memnuniyetle karşılıyoruz ve yine de pozitiflikle birlikte kalabiliyoruz. Yazarların kuruluşa karşı görüşlerini ifade etme hakları vardır ve bunu hepimiz memnuniyetle karşılamalıyız,” dedi Gadkari.
Gadkari, yayıncıların yeni kitapları dijital formatta yayınlamasını da önerdi. “Dnyaneshwari, Geetai ve Gram Geeta’yı dijital formatta getirin ve yeni neslin bu her zaman alakalı literatürü okumaya ilgi duyacağını göreceksiniz” dedi.
Edebiyat Zirvesi Adalet (retd) Başkanı Narendra Chapalgaonkar, Edebiyat Zirvesi’nin başarılı bir uygulama olduğunu söyledi. “Harika bir hoşgörü geleneğimiz var ve bunu sürdürmeliyiz. Farklı düşünceler barış içinde bir arada var olabilir. Bu düşünceyi vurgulamak için dün Rebels Literary zirvesine katıldım” dedi. Yargıç Chapalgaonkar, günümüzde insanların siyasi düşüncelerine daha fazla önem verdiğini söyledi.
Kitap fuarına zayıf tepki
96. Marathi Edebiyat Zirvesi alanında düzenlenen kitap sergisinde 260’tan fazla tanınmış yayıncı ve kitapçı stant açmıştı. Ne ziyaretçi trafiğinin ne de satışların iyi olduğunu söylediler. Bu yılki edebiyat zirvesi, Covid tehdidinin sona ermesinden sonraki ilk büyük etkinlikti ve yayıncılar iyi satışlar bekliyordu. “Geçen yıl, Covid tehdidine rağmen Udgir Sahitya Sammelan mega bir satışa tanık oldu. Bu yıl Wardha ile iyi işler yapmayı bekliyorduk. Ancak daha hedefimizin %20’sine bile ulaşmadık” dedi. Kitap sergisinde sadece satışlar değil, ziyaretçi sayısı da düşüktü. Katılımcılar ayrıca kötü dekore edilmiş tezgahları ve yerlerini de suçladılar.