Choupenitch Paris Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandı, bronz madalyayı koruyabilir

QasiM

Global Mod
Global Mod
Alexander Choupenitch, Avrupa Oyunları'nda Marko Totušek'e karşı dövüşüyor.
| Fotoğraf: Iva Roháčková

Çek ve İspanyol temsilcilerin yanı sıra Macar Daniel Dosa da, Olimpiyatlarda yeterince kaliteli bir takım oluşturamayan ülkelerden gelen eskrimciler için Olimpiyat Oyunlarında iki boş yer kapma mücadelesine katıldı. Bu karara ancak bu hafta sonu Washington'da karar verildi ve Černý Petr, Llavador'la kaldı.

“Washington'daki ilk maçımı kazanmayı başardım ve İspanyol oyuncu maçı 14:15 kaybetti, bu yüzden Olimpiyat elemelerinde nihai sonuçta onu tek puan farkla yendim. Benim 99 puanım var, onun ise 98 puanı var” diyen Choupenitch ikinci turda Washington'da İtalyan Daniel Garozzo'ya yenildi.

İlkinde Hong Konglu Tit Nam Cheng'i 15:8 yendi. Başarı onun için daha da değerliydi çünkü ABD'de bir virüsle mücadele ediyordu. “Dünden önceki gün ateşim ve güçlü bir öksürüğüm vardı, bu yüzden gerçekten zorlu koşullar ve çetin bir beraberlik vardı. Ama başardım. Etrafımda harika bir ekip vardı; fizyoterapist Patrik Grosman ve sendika başkanı Bay Oldřich Kubištu. Sonunda başarılı olmamda her ikisinin de payı var” dedi Brno yerlisi.

Olimpiyat Oyunları mücadelesinde uzun süre kaybetti. “Eğer biri bana üç yarış önce başarılı olacağımı söyleseydi, onlara inanmazdım. Çok gerideydim ama sonunda başardım, bu yüzden çok mutluyum” diye kendini övdü. Torino'daki Grand Prix'i ikinci, Kahire'deki Dünya Kupası'nı ise yedinci bitirerek Şubat ayındaki turnuvalarda kendi lehine kilit puanlar kazandı.

Choupenitch üçüncü Olimpiyat Oyunlarını bekliyor. Tokyo'daki hayat boyu başarısından önce, 2016'da Rio de Janeiro'da beş ring altında başladı ve ilk maçında kaybetti.