Chhattisgarh kabileleri madenciliğe karşı Torgatta ajitasyonuna katıldı | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Nagpur: ‘Yeh yuddha humne na prarambh kiya, na hamare jeevan ke saath samapth honga’ (Bu savaşı biz başlatmadık ve ölümümüzle de bitmeyecek).
Açıklama, Maharashtra-Chhattisgarh sınırındaki Gadchiroli’deki Torgatta’daki ajitasyon alanında bulunan Paramparik Ghotul Samiti Surjagarh tarafından hazırlanan birkaç kışkırtıcı pankart ve posterden birinde yapıldı. İki devletin kadınları, çocukları ve yaşlıları da dahil olmak üzere aşiretlerinin bölgedeki madencilik tekliflerine karşı ne kadar çaresiz olduğunun altını çiziyor.
Ajitasyon Pazartesi günü 17. günde başladı.
Gerginliğin her geçen gün artması, ilçe yönetiminin ve polisin önümüzdeki günlerde coşkunun sönmesi umuduyla bekle-gör oyunu oynaması.
Chhattishgarh’dan Cancer merkezli bir örgüt olan Sarbha Adivasi Samaj’ın çok sayıda üyesi, mayın karşıtı ajitasyona katılmak için güney Gadchiroli’deki Torgatta’ya ulaştı.
Kabileler, hükümet temsilcileri önerilen madenciliği ve yol yapımı, polis karakolları, seyyar kuleler ve dronların kullanımı gibi ilgili faaliyetleri durduracaklarını garanti edene kadar huzursuzluğun devam edeceğini söyledi.
25 Mart’ta, Etapalli’den ve Gadchiroli ve Chhattisgarh’daki diğer komşu talukalardan önemli bir kabile nüfusu, Bhagat Singh, Sukhdev Thapar ve Shivaram Rajguru’nun şehitliğini anan ‘Shaheed Diwas’ı kutlamak için ajitasyona katıldı.
Oda, hükümete ‘savaş’ ilan eden pankartlar ve posterlerle dolu. TOI, birçok afiş ve posterin görüntüsünü aldı.
Protestocular ayrıca okul, öğretmen ve sağlık tesisleri istediklerini söylediler.
Zilla Parishad üyesi avukat Lalsu Narote, “bir köy yoluna gerçekten ihtiyaç varken” otoyol benzeri bir yol inşa etmek istediğinde hükümetin niyetinin açık olduğunu söyledi. “Yolların inşası, kabilenin çekirdek bölgesinde madenciliğe başlamak için ilk aşamadır. Gram sabhalar baypas ediliyor ve kabilelerin ihtiyaçları hakkındaki sesleri dikkate alınmıyor” diyen Narote, kabilelerin Damkondvahi ve Surjagarh’ın genişlemesine karşı olduğunu da sözlerine ekledi.
Narote, kendisi de dahil olmak üzere Maharashtra kabilelerinin geçmişte Chhattishgarh’da protestocu muadilleriyle buluştuğunu ve şimdi el ele vermek için burada olduklarını söyledi. “Kabile hakları için el ele vermeliyiz” dedi.
Gadhchiroli Polisi, Dandakaranya Özel Bölge Komisyonu üyesi Giridhar ve Raghu gibi Maoist üst düzey kadroların rolünü üstlenerek, yarım düzineden fazla C-60 komando grubunu Torgatta ve çevresindeki ormanlarda harekete geçmeye zorladı. , bir bölüm komitesi üyesi.
SP Neelotpal, Maoistlerin silahlı gerillaların öfkesinden korktukları için protesto eden aşiretleri yanılttığını söyledi. “Maocular, kabileyi tasarım aşamasında bile olmayan bir projenin aleyhine çeviriyorlar” dedi.
Bir protestocu TOI’ye telefonda, “polis onları zorla bastırmaya çalışırsa” aşiretlerin uygun bir yanıt vereceğini söyledi.