Bohemya aşırı fırtınalara maruz kaldı, büyük dolu yağdı. İtfaiyecilerin yüzlerce çıkışı vardı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Poumav'da öğle saatlerinde ilk dolu yağışı görüldü. Protivno'da gökten 10 santimetre büyüklüğünde buz parçaları yağıyordu. Yavaş yavaş Psk'tan Kladensko'ya kadar bir köpek hattı oluşturuldu ve köpek dağların ortasından kuzeydoğuya doğru hareket etti.


Güney Moravya Bölgesi'nden kuzeydoğuya ve girişe doğru son derece kuvvetli rüzgarlar ilerledi. Bunlara çoğunlukla yaklaşık 5 cm'lik dolu ve ara sıra saatte yaklaşık 90 km'lik rüzgar eşlik etti. Önümüzdeki birkaç saat içinde Olomouc Bölgesi'nin güneyi kuruyacak. HM'ye göre dolu ve kuvvetli rüzgarlar en tehlikeli olanlar olabilir.


İtfaiye yetkililerine göre durum başlangıçta beklendiği kadar vahim değil. 20 saat içinde teknik yardım için 375'e gittiler. Sosyal medyada kısmen devrilmiş ağaçlarla ilgili olduğu bildirildi.Onları ara


Güncel etkinliklere ait fotoğraflarınızı ve videolarınızı, zaman ve yer bilgilerini içeren [email protected] adresine gönderin. Bunları linkteki galeride yayınlayalım.


Yüzlerce itfaiyeci Cuma akşamı, yangın nedeniyle devrilen toplam 63 ağaca müdahale ettiklerini ve 4 kez su basmak zorunda kaldıklarını bildirdi. Güney Bölgesi'nde, Jindichohradecky'deki dikenli ağaçlar da dahil olmak üzere yirmi devrilen ağaç yok edildi, sekiz yere su pompalamak zorunda kaldılar.


Liberec ve Krlovhradecky bölgelerinde de itfaiyeciler düşen ağaç tahtalarını imha etti. Pekkalar birçok yerde demiryolu ulaşımını zorlaştırıyordu.


Popadan ağaçları da Jablonec nad Nisou yakınlarındaki 65 numaralı yolu bir süreliğine kapattı. Park halindeki arabaların üzerine kaç ağaç düştü? Görünüşe göre o sırada içlerinde kimse oturmamıştı. Bölgesel itfaiye sözcüsü Radek Hon, yaranın olduğu gün elimizde mukus olmadığını ekledi.21 Temmuz 2024, 21:42 pspvek arşivlendi: 21 Temmuz 2024, 21:47.

Bu küçük kasabalarda son iki saatte çocuk patlaması nedeniyle Vysoin'e itfaiye ekipleri müdahale etti. Güney Moravya bölgesinde, itfaiye teşkilatı saat 23:00'te 200'den fazla olay kaydetti ve Brno'da kuvvetli rüzgarlar oluştu. Ağaçların devrilmesi ve su sızıntısı nedeniyle olaya 77 birim profesyonel ve gönüllü itfaiyeci müdahale etti.


Meteorologlar Cuma günü öğleden sonra yaptıkları uyarıda, rüzgarın büyük miktardaki enerjisi ve hızı göz önüne alındığında, büyük kod potansiyeline sahip çok yoğun fırtınaların beklendiği konusunda uyardılar. Orta Çek Cumhuriyeti'nin büyük merkezi Prag ve Vysoina, Steck, Jihoeskho, Krlovhradecky, Pardubice, Jihomoravsk ve Liberec bölgeleri için aşırı düzeyde tehlike ilan edildi.


Meteorologlar, en son model kayıtlarının Avusturya'da da güçlü fırtına olasılığını ve fırtınanın Moravya/Vysoina'nın güneyine doğru ilerleyişini gösterdiğini söyledi.Tehlikeli buka şu anda Güney Moravya Bölgesi'nin kuzeyinde bulunuyor ve Olomouc Bölgesi'ne doğru ilerliyor. Bunun bir parçası olarak, özellikle şehirlerde büyük dolu taneleri (hatta yaklaşık 5 cm), sert rüzgarlar (bazen yaklaşık 90 km/saat) ve yerel su baskını olasılığı olan yoğun sağanak yağışlar beklenebilir.
Hakkında https://t.co/fkkoJFQF0V https://t.co/Y9oTfYQLvP


21 Temmuz 2024, 22:36 pspvek arşivlendi: 21 Temmuz 2024, 22:45.

Meteorologlar böylece şiddetli fırtınaların yerel su baskınlarına ve küçük su akışlarının hızlı dağılımına neden olabileceği konusunda uyarıldı. Su baskını, bir alt geçidin, alt geçidin, bodrum katının, yer altı yolunun su altında kalmasına veya tıkanmasına neden olabilir. Devam eden çok sayıda kültürel etkinliği de hesaba katarak, özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde büyük etkiye sahip, potansiyel olarak yüksek riskli bir olay varsayalım, diye eklediler.


İzinsiz giriş yaparak ağaçları sökün ve mülkiyete kodlar, enerji kesintileri, ulaşım sorunları ve benzerlerine neden olun ve yayılın. Dolu ve yıldırım tehlikeyi temsil eder.