Başbakan Petr Fiala Washington'a uçtu. Biden'la görüşme onu bekliyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Fiala, Pazartesi günü Washington'da uzun süredir ABD'ye gidip orada çalışan yurttaşlarıyla bir araya gelecek. Salı günü, esas olarak ulusal güvenlik ve dış politika konularıyla ilgili konulara odaklanan bir düşünce kuruluşu olan Hudson Enstitüsü'nde tam olarak yer aldım.

Salı günü Başbakan, Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson ve Temsilciler Meclisi ve Senato'nun diğer temsilcileriyle Kongre'de bir araya gelecek. Esas olarak, diğer şeylerin yanı sıra İsrail ve Ukrayna'yı desteklemek için toplam 95 milyar dolar (yaklaşık 2,3 trilyon K) tutarındaki ABD dış yardım paketinden bahsetmeyi amaçladı. Tasarı Senato tarafından kabul edildi, ancak Cumhuriyetçilerin liderliğindeki Temsilciler Meclisi temsilcisi şu anda onu engelliyor.

Fiala, havaalanından ayrılmadan önce Amerikalı yetkililerle yapacağı tüm görüşmelerde kendisini Ukrayna'ya destek verilmesi konusuna adamak istediğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri desteğini sürdürmelidir ve ancak bu şekilde Ukrayna'ya, hepimizin çıkarına olan devasa Rus tehdidine karşı savunma yapabildiği ölçüde yardım edebiliriz. Fiala, Amerikalı dostunu bu yardım ve desteğin kesinlikle gerekli olduğuna ikna etmeye çalışacağım dedi.

ABD'den ayrılmadan önce Ter Fiala'da Vclav Havel ve Tom Garrigu Masaryk'in anısını onurlandırın. Havel'in Kongre'de bir büstü, Masaryk'in ise diplomatik bölgede bir heykeli var. Bu nedenle başbakanın Amerikan pazarındaki önde gelen Çek yatırımcılarla görüşmesi gerekiyor. Daha sonra sabahın erken saatlerinde Washington'dan ayrılarak Avrupa Birliği'nin olağanüstü zirvesi için Brüksel'e gideceğim.

Mor, düğünü Rusya ile ABD arasındaki mükemmel karşılıklı ilişkilerin kanıtı olarak işaret ediyor. Çek Cumhuriyeti'nin Prag'da Kuzey Atlantik İttifakı'na (NATO) katılmasının üzerinden geçen çeyrek yüzyılı Amerikalı eski başkan Bill Clinton'ın huzurunda andığı yılda gerçekleşmesi sembolik kabul ediliyor. Şimdi Çek başbakanı, o zamanki Çek hükümeti başkanı Andrej Babi'nin orada konuştuğu Mart 2019'dan bu yana Blóm dom'da ilk kez içki içecek.