Banka muhasebecisi Rs 3.6cr dolandırıcılığından 3 yıl hapis cezası aldı | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod


Chandrapur: Birinci Sınıf Adli Yargıç (JMFC) Hrishikesh Hingangaonkar, Chandrapur Bölge Merkez Kooperatifi (CDCC) Bankası muhasebecisi Nikhil Ghate’i Ramnagar şubesinden 3.63 Rs crore’yi zimmete geçirmekten üç yıl hapis cezasına çarptırdı.
Konu, birkaç kredi birliği ve bireysel hesap sahibinin Zilla Paris yakınlarındaki CDCC Bank şubesine yatırdıkları tutarın hesaplarına yatırılmadığından şikayet etmeye başlamasının ardından Şubat 2021’de gün ışığına çıktı. Banka yetkilileri tarafından yapılan soruşturmalar, sanık kasiyer Nikhil Ghate’nin bazı hesap sahiplerinden para çektiğini ve hesaplarına kredi vermediğini ortaya çıkardı. Ghate, iç soruşturma tarafından zimmete para geçirmekten suçlandıktan sonra, banka müdürü Rajani Sapate, Ramnagar polis karakoluna onun hakkında şikayette bulundu.
O zamanki Polis Müfettişi Arvind Salve, dolandırıcılığın değeri Rs3 crore’den fazla olduğu için soruşturmayı Ekonomik Suçlar Kanadına (EOW) devretmişti. SP milletvekili ve EOW’dan sorumlu Shekhar Deshmukh, soruşturmanın ardından JMFC mahkemesinde dava açtı. Bombay Yüksek Mahkemesi Nagpur Bölge Mahkemesi, JMFC’ye yargılamaları hızlandırması ve altı ay içinde bir karar vermesi talimatını vermişti. Çok sayıda belge, imza bilirkişi raporu ve siber bilirkişi raporu da incelenirken toplam 34 tanık mahkemeye sevk edildi.
Yargıç Hrishikesh Hingangaonkar, kanıtlara dayanarak, sanık muhasebeci Nikhil Ghate’yi IPC’nin 409. Bölümü uyarınca suçlu buldu ve onu üç yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca TMK’nın 201. maddesi uyarınca 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca Ghate’e, kendisinden geri alınamayan zimmete geçirilen 2.86 Rs crore miktarını bankaya iade etmesine karar verdi.