Almanya'dan sağanak yağış Çek Cumhuriyeti'ne de ulaştı. Mže ve Radbuza hızla yükselecek

HakikaT

Global Mod
Global Mod
resimli resim
| fotoğraf: Radek Vebr, MAFRA

Sırttaki çaplar ise 30 ve 60 milimetre ile 80 milimetre olacak.


Bunlar esas olarak kalıcı nitelikteki sorgumlar olacak, ancak değişken yoğunlukta ve kısa mahsullü olacak. Meteorologlar, şiddetli gök gürültülü sağanak yağışların eşlik ettiğini söyledi.


Güçlü çocuklar ve toprağın doyması nedeniyle bazı nehirlerin ve küçük derelerin seviyeleri yükselecek. Cumartesi günü Radbuza ve Mi'de sel aktivitesinin 3. seviyesine ulaşması bekleniyor. İkinci etabın geçişi ise çoğunlukla Ohe havzasındaki dağlardan yapılıyor.


Girişin bir sonucu olarak, orta ve giderek daha düşük Berounka'nın seviyesi, sel faaliyeti seviyesinin üzerine çıkacak. Suyun geldiği yollarda havza hareketliliğinin ilk seviyeye ulaşmasını bekliyoruz.


Tarım Bakanlığı'ndan yapılan basın açıklamasına göre, Çek Cumhuriyeti'nin bazı bölgelerinde devlet kuruluşu Povod, sel riskini en aza indirmek amacıyla su kuyularından çıkışı düzenlemeye başladı. Devlet kuruluşu Povod Ohe, Skalka, Jesenice ve Nechranice nehirlerini kurutacak. Şirket kapsamında su baskınını etkileyebilecek diğer alanlar önceden boşaltılarak, yeni çocuklar gelmeden kademeli olarak hizmete açılacak.


Su yönetimimize uzun vadeli iyi bir iş verin. Sel tehlikesi durumunda gerektiği gibi hızlı ve doğru bir şekilde tepki verin. Ayrıca çeşitli durum ve seçenekleri içeren taşkın havzaları da diğer havzalarla birlikte en iyi şekilde nasıl yönetilebilecekleri ellerindedir. Tarım Bakanı Marek Vborn (KDU-SL), şu anda nesli tükenmekte olan havzalarda sellerin en az miktarda suya neden olması için elinizden gelenin en iyisini yapın, dedi.⚠
Hafta sonu şiddetli yağış ve su baskını olaylarına ilişkin HMÚ uyarısının güncellenmesi: Bu uyarı, şiddetli yağışlara ilişkin genel uyarının geçerlilik süresini belirtir ve sel olayları için tehlike derecesini artırır.

🌧
Cuma öğleden sonra (31/5) ile Cumartesi gecesinden Pazar'a (2/6) kadar https://t.co/Pdb9ujjpfD https://t.co/SwI5jD7dJE


31 Mayıs 2024, 14:01 pspvek arşivlendi: 31 Mayıs 2024, 12:07.

Almanya güçlü çocuklara karşı da uyarıyorAlmanya da pazar gününe kadar şiddetli yağışlara karşı uyarıda bulundu. Bild'e göre ülkesinin güneyinde güçlü bir deprem kaydedildi. Bunun sonucunda bazı hatlarda raylar trenler tarafından yönlendiriliyor.


Kuzey ile Almanya'nın geri kalanını ayıran Main Nehri çevresinde, 72 saat içinde tüm ay boyunca yağacak kadar yağmur yağacak. Bild'e göre bile Baden-Württemberg'de yüz yılın en kötü sel felaketi yaşandı. Chemnitz kentinde, şehir merkezinin tamamını kaplayan belediye binasının yakınına sel bariyerleri dikildi.31 Mayıs 2024, 11:27 pspvek arşivlendi: 31 Mayıs 2024, 12:20