Almanlar onu kucağında güvercin varken vurdu. Sovyetler onu aziz ilan etti

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Bu, Hitler'in Barbarossa Harekatı'nın başlatılması emrini vermesinden bu yana Kızıl Ordu'nun ilk zaferlerinden biriydi. Ve Stalin'in ona ihtiyacı vardı. 1941'de Wehrmacht'ın demir ordusu Kiev yakınlarında altı yüz bin Sovyet askerini kuşattı, ardından Kırım'a girdi, Azak Denizi kıyılarına doğru savaştı ve Kasım ayında beklenmedik bir şekilde Rostov-on-Don'a girdi.Klov sanayi şehri Eylül ayında Avrupa'nın en büyük şehriydi ancak Almanlar yalnızca sekiz gün boyunca saldırıda bulundu. Stalin için artık çok geçti ve ne pahasına olursa olsun geri alınması emrini verdi. Mareşal Ewald von Kleist, 1. Panzer Ordusu'nun adamlarının tükendiğini ve nehrin girişine yapılan yıldırım yürüyüşünden sonra öncülere giden yolun daraldığını artık biliyordu ve bu adımı attı.

Hitler onu Güney Ordular Grubu'nun en üst görevine getirirken, Rostov'daki Sovyet birliklerine eşlik eden bir raporda, Nazi işgali altındaki kanlı haftanın sonuçlarını belgelediler. Bunların arasında TASS ve Sovinformbjuro ajanslarının fotoğrafçısı Max Alpert de vardı ve bir yıl sonra efsanevi Kombat'ı fotoğrafladı.


Nazilerin yakaladığı parti liderlerini, NKVD ajanlarını ve gerçek direniş olduğunu düşündüğü şeyi infaz ettiği şehir merkezindeki Frunze Park'taki Rostov'dan en güçlü fotoğrafını paylaştı. Bir duvarın önünde ceketi yırtılmış bir çocuğun cesedini buldu. Kana bulanmıştı ve elinde ölü bir güvercin tutuyordu.


Adı Viktor İvanoviç Erevikin'di, on altı yaşındaydı ve hayatı ve ölümü hala birçok efsanede örtülüyor. Ve hiçbir tarihi kaynak mevcut olmadığından, Putin rejiminin Büyük Alman varoluş kültünün inşasında aktif olarak teşvik ettiği resmi menkıbelerine güvenmek zorunda kalacağız.

Peki gerçek Rus medya arşivleri nelerdir? Via erevikin, ticaret yapmayı öğrendiği Rostov-on-Don şirketine gönderildi. Babası ve ağabeyi cepheye gitti, annesi ve iki kız kardeşiyle birlikte Rostov'da mütevazı bir evde kaldı ve kariyer pilotu olmayı hayal etti. Onun için en önemli şey güvercin yetiştiricisi olmasıdır. Stel'in cebinde tahıl vardı ve içinde mektup olan bir kutuyu bacağına bağlamaya çalışıyordu.


Bunu biliyorum. Bir keresinde Vitnka'nın bana gelip sessizce ona bir iplik vermemi istediğini hatırlıyorum. e mu mma güneş. Ona düğmelerini kendim içeceğimi söyledim. Rostov merkezli Don24.ru portalı, Erevikin'in üç yıl önce ölen kız kardeşi Anna'dan alıntı yaparak, bir düğmeye değil bir ipliğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek güldü.


Rostov Bleskov Almanlar tarafından işgal edildiğinde şehir sakinlerine tüm güvercin evlerinin öldürülmesi emri verildi. Don'un ikinci seferinde Kızıl Ordu'nun mesajlarını kendi yardımlarıyla kıramayacaklarından korkuyorlardı. Ama Via dinlemedi, kuşları besledi ve onları güvercinlikten dışarı çıkardı.

Dl se versiyonu pbhu li. İlkine göre Almanların, kurttan önce biçerdöverlerin yapıldığı Krasnyi Aksai mühendislik çukurunda bir karargah kurduğunu öğrendi. Wehrmacht'ın karargahının nerede olduğunu Sovyetlere bildirmeye karar verdi ve fabrikanın üzerine güvercinler saldı. Jene, oekvan uçuşunu içmedi, bu yüzden Erevikin'in stratejik bilgileri, köpek Don tarafından biberle ve güvercinle gönderildi.


Başka bir versiyona göre dn, bilgileri kuyruğun diğer tarafına göndermedi. Almanlar ona güvercinlerle saldırdığı için şanslıydı. İtaatsiz ergeni yakalayıp dövdüler, parka götürdüler ve üzerini battaniyeyle örttüler. Obas ortaya çıkıyor ve Viu'nun ölmeden önce güvercinlerini öldürmek zorunda kaldığını iddia ediyor. Ancak o bunu reddetti ve güvercinleri serbest bıraktı.


O gün her zamanki gibi evden çıktı. Yarım saat bile geçmedi ve aniden pencereden Vitnka'yı bahçeye götüren diskli bir Alman görüyorum. Onu doğrudan ahıra götürdü. Onu güvercinlikte yakaladığını sanıyorduk. Anna yıllar sonra, bir süre sonra güvercinlerin oradan gökyüzüne uçtuğunu hatırladı.

Ertesi gün Rud ordusu şehri kurtardığında Anna ve annesi, Vio'nun cesedini aramak için parka gittiler. Onu şehit Kızıl Ordu askerleriyle birlikte toplu bir mezara gömdüler, ancak altı ay sonra Rostov Almanlar tarafından yeniden ele geçirildi ve son dinlenme yerinin tam yeri hakkındaki bilgiler kayboldu. Anne aklını kaçırmak için alkol alıyordu ve aile yok olduktan sonra on iki yaşındaki Anna ona bakmak zorunda kaldı.


Rus kaynakları bile Vika Erevikina'nın direniş faaliyetlerine dair hiçbir kanıt olmadığı konusunda hemfikir. Bu, Sovyet propagandasının onu bir kahraman haline getirmesine engel olmadı. Tarihçi Vladimir Afanasenko'ya göre Almanların Rostov'da en az iki erkek çocuğunu güvercinlerle yakalaması, bunlardan ikisinin adının tesadüfen Vika olması ve bunlardan birinin partizan hareketiyle fiilen işbirliği yapması da buna katkıda bulundu. Tüm parçaları Alpert'in fotoğrafındaki çocukla birleştirmeye değerdi.


Film, Doğu Cephesi'ndeki faşist suçların delili olarak Nürnberg Duruşmaları sırasında sunuldu ve Via'ya ikinci bir hayat verildi. Komünist saflar onu Pionr hrdina unvanıyla onurlandırdı; Rostov'da bir parka, bir sokağa ve bir çocuk tren istasyonuna onun adını verdiler. Efsane kaybolmaz, on beş yıl önce Rusya'da Rostov Via erevikin'de vatansever bir köpek kaydedildi.

Vio'nun aziz gününde, elli yaşındaki bir yazarın onu partizan hareketinin lideri olarak öven devasa bir töreni var. Arkadaşlarıyla birlikte çeşitli Sovyet filolarını gizlice sabote eder, Alman askeri teçhizatını sabote eder ve ardından bir güvercin, Don'un ikinci seferinde Kızıl Ordu'ya bilgi verir. Ta ki bir gün onu yakalayıp sovtsk dlostelby'nin sesi eşliğinde parka götürene kadar…

Almanlar durdu. Şişman adam sakat güvercinleri süpürüp çam ağacının altına attı. Ellerindeki ipler uzundu. Via ölü sütünün üzerine kendini yere attı ve onları kucakladı. O anda köstebek otomat tarafından tutuklandı. Peki ya sen? Arkada, bdci?… Sonra sustu. Alçak çam dallarından yere büyük kar destanları yağdı.