ABD, Ukrayna'ya 10 yıllık güvenlik taahhüdü verdi. NATO silahları koordine etmeli

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Zelenskyi, ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasını, Ukrayna'nın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana yapılan en güçlü anlaşma olarak nitelendirdi. Ona göre bugün tarihi bir gündür. Anlaşma, G7 ekonomik grubunun güney İtalya'da düzenlenen bir haftalık zirvesi sırasında imzalandı. Biden, Clem USA'nın uzun vadede Ukrayna'nın savunma ve caydırıcılık kabiliyetini göndereceğini söyledi.


Reuters'in haberine göre belgede, diğer hususların yanı sıra, iki hükümetin Ukrayna'ya silahlı akın olması halinde verilecek tepkiyi görüşmek üzere 24 saat içinde en üst düzeyde bir araya geleceği belirtiliyor. Ona göre anlaşma, Ukrayna'nın Kuzey Atlantik İttifakına üyeliği konusunda bir köprü görevi görüyor. Bu yıl Ukrayna, ABD ve diğer Batılı ülkelerin yardımıyla silahlı Rus saldırganlığına karşı kendini savunuyor.


Amerian bu nedenle askeri destek, savunma sanayii alanında işbirliği ve istihbarat bilgileri alanında işbirliği yapmayı taahhüt ediyor. Aynı zamanda Ukrayna'dan, gelecekte NATO standartlarına ulaşabilmek için adalet, cezai yaptırımlar ve yolsuzlukla mücadelenin yanı sıra askeri yetenekler ve yapılar gibi çeşitli reformlar gerçekleştirmesi de isteniyor. .


Amerikan hükümeti tarafından yayınlanan bir belgeye göre ABD, Ukrayna'nın geleceğinin NATO'nun elinde olduğunu bir kez daha teyit ediyor. Ajanslar, ABD'ye göre Ukrayna'nın askeri ittifaka katılmadan önce kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunun da dikkate değer olduğunu kaydetti.


Oekvn'e göre anlaşma, Amerikan silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'yı savunmak için konuşlandırılmasına ilişkin herhangi bir taahhüt içermiyor. ABD hükümetine göre amaç, Ukrayna'nın kendi başının çaresine bakmasına izin vermek. Anlaşmada ayrıca belirli silah sistemlerinin teslimine ilişkin bir taahhüt de yer almıyor. DPA ajansına göre Amerikan hükümeti, Kiev'le yapılan anlaşmayı Moskova'nın Ukrayna'ya uzun vadeli desteğini sürdürmeye kararlı olduğuna dair bir mesaj olarak yorumluyor.Biden ve Zelenskyy, ABD ile Ukrayna arasında 10 yıllık güvenlik anlaşması imzaladı – Reuters

Raporlara göre anlaşmanın metninde “Taraflar bu anlaşmanın Ukrayna'nın nihai NATO ittifakına üyeliğine giden bir köprü olduğunu kabul ediyor.” ifadesi yer alıyor.

Bu arada ve https://t.co/acr18VQZg8 https://t.co/lZZukhvCit


13 Temmuz 2024, 21:55 pspvek arşivlendi: 13 Temmuz 2024, 21:20.

Perşembe günü Zelenskyi, ülke ile Japonya arasında bir güvenlik anlaşması imzaladı. Tokyo, 2024 yılında Ukrayna'ya 4,5 milyar dolar (K100 milyar) sağlayacak ve anlaşmanın on yıllık süresi boyunca Kiev'i destekleyecek. Kiev, aralarında Almanya'nın da bulunduğu bir düzineden fazla ülkeyle benzer iki anlaşma imzaladı.


İtalya'daki G7 ülkeleri halkları da dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin kullanılması konusunda anlaştılar. Ukrayna'nın en az 50 milyar dolar (1,1 trilyon kron) alması gerekiyor, ilk emekli maaşları bu yıl gelebilir. Anlaşma, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Avrupa Komisyonu üyesi Ursula von der Leyenov tarafından resmen doğrulandı. Onlara göre ayrıntıları müzakere etmek için artık çok geç.


Takviyelerin koordinasyonuMüttefikler şu ana kadar Ukrayna'ya yaklaşık 40 milyar avro (K988 milyar) değerinde yardım sağladı. Stoltenberg, bu sayının önümüzdeki yıllarda minimumda kalması gerektiğini öne sürüyor. NATO açısından bu, ilk günün ardından Brüksel'de bir NATO savunma bakanının düzenlediği basın toplantısında ifade edildi. Toplantıda Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Ernochov tarafından temsil ediliyor.


NATO Genel Sekreteri Nisan ayında ittifakın Ukrayna'ya destek sağlama dinamiklerini değiştirmesi gerektiğini belirtmişti. Gönüllü katkılara ve NATO taahhütlerine daha fazla güvenebilmemiz için uzun vadede Ukrayna'ya güvenilir ve devredilebilir yardım sağlamalıyız. Stoltenberg o zamanlar bana göre kısa süreli teklifler ve tamamı için vaatler dedi.


Perşembe günü NATO Genel Sekreteri Ukrayna'nın daha fazla hesap verebilirliğe ve şeffaflığa ihtiyacı olduğunu yineledi. Stoltenberg, “Umarım müttefikler de benimle tamamen aynı fikirdedir” dedi. Ona göre, yaz başında, Amerikan siyasi sahnesindeki karışıklıklar nedeniyle, müttefiklerin desteğinin bir kısmını zayıflatması nedeniyle Ukrayna'ya yardım gününde gecikmeler yaşandığında, ancak sonunda meydana gelen durumu tekrarlamamalıyız. teslim etmedi. NATO Genel Sekreteri, bunun son aylarda Ukraynalılar için sorunlara neden olduğunu ekledi.


Stoltenberg'e göre müttefiklerin Ukrayna'ya yardım sağlamaya devam etmesi gerekiyor. Stoltenberg, NATO toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, bu kurdun (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in mağlup edilemeyeceğini anladığında sona ereceğini söyledi. Eğer ısrar edersek Ukrayna'da ölüm olacağını da sözlerine ekledi.


Şimdiye kadar, Amerikalıların önderlik ettiği ve Kiev'i silah ve mühimmatla destekleyen yaklaşık beş düzine ülkeyi bir araya getiren sözde Ukrayna temas grubu, yardımın koordinasyonunu üstleniyordu. Ancak şimdi, Donald Trump'ın sonbaharda ABD başkanı olması durumunda Kiev'in yardımsız kalamayacağına dair korkular var. Dünya basın kuruluşları, kendisinin Ukrayna'ya yardım etme eğiliminde olmayabileceğini kaydetti.


Maarsk'ın tutumuStoltenberg'in teklifine iki itiraz, ittifakın Rusya ile savaşa sürüklenebileceğini iddia eden Macaristan tarafından dile getirildi. f NATO bu hafta Budapeşte'yi ziyaret ederek Başbakan Viktor Orbne ile görüştü. Kendisinden, Macaristan'ın ittifakın Ukrayna'ya destek sağlama kararını engellemeyeceği, ancak bu destek için hiçbir Macar mali kaynağının veya personelinin kullanılmayacağına dair bir istisna alacağına dair bir söz aldı.


Bugünkü toplantı sadece 9'dan 11'ine kadar Washington'da gerçekleşecek olan ittifak zirvesine hazırlık niteliğinde. Öncelikle NATO'da Stoltenberg'in yerini kimin alacağının netleşmesi gerekiyor. Hollanda Başbakanı Mark Rutte aday ancak kendisinin örneğin Maarsk'ı desteklemediğini Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'e bildirdi. Jens Stoltenberg perşembe günü kendisi ve Viktor Orbán'ın halefiyle NATO'nun başında tanışıp tanışmadıkları sorulduğunda, çok sayıda konu üzerinde tartıştık, ayrıntıları açıklamayacağım, bazı şeyler gizli kalmalı, yanıtını verdi.