ABD Gazze'de barış için bastırıyor. İsrail yeni bir barış anlaşması sundu, üç aşaması var

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Biden, İsrail temsilcisinin Katar arabulucusunun köpeği Hamsa'yı pedal çevirdiği yeni Tfz anlaşmasından bahsederken bunun gerçek belirleyici an olduğunu söyledi. İsrail önerisini tahrif etti. Hams k, e özel mesaj istiyor. Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın zihnin gerçek olup olmadığını kanıtlama girişimi olduğunu söyledi.


Önerilen anlaşmaya göre, ilk aşamada sekiz günlük bir ateşkes sağlanacak, bu süre zarfında İsrail güçleri Gazze Şeridi'ndeki nüfuslu bölgelerden çekilecek, Filistinliler evlerine dönebilecek ve İsrail ile Hamas savaşa başlayacak. Başkan, savaşın kalıcı olarak sona erdirilmesi için müzakere yapılması gerektiğini söyledi.Müzakereciler Hamsu'ya bir anlaşma taslağı sunacak


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, müzakerecilerine İsrailli rehinelerin geri dönüşünü sağlayacak bir anlaşma taslağını Filistin Hamas hareketine sunmaları talimatını verdi. Bunu Başbakanlık tarafından yayınlanan bir bildiride ifade ederek, rehinelerin serbest bırakılması ve Hamsa'nın askeri üniforması da dahil olmak üzere tüm ana hedeflere ulaşılıncaya kadar kurdun sona ermeyeceğini yineledi.

Amerika Başkanı Joe Biden kısa bir süre önce İsrail'in, Katar arabulucusu aracılığıyla yeni ve kapsamlı bir anlaşma taslağını ve Hamsa'nın Gazze Şeridi'nde sekiz ay boyunca tuttuğu rehinelerin geçişini Hamsa'ya sunduğunu duyurdu.


Eğer bu müzakere altı hafta sürerse ilk aşamada anlaşmaya varılana kadar devam edecek.


İkinci aşamada Hamas rehinelerin tamamını serbest bırakacak, İsrail ise Gazze Kitabı'ndaki tüm kutsal kelimeleri geri çekecekti. Başkana göre ilk ve son aşama, kurtların harap ettiği Filistin topraklarının kapsamlı bir şekilde yeniden inşasını içerecek.


Bir rüyayı söyleyen herkes artık sesini yükseltmeli ve onu hayata geçirmeye çalışmalıdır. Biden, bu kurdun ölme zamanının geldiğini ilan etti.


Kaçırmayın d BidenBu bağlamda Bloho, bazı hükümetler de dahil olmak üzere tüm İsraillilerin önerilen anlaşmayı kabul etmeyeceğinin farkında olduğunu ekledi. Yahudi devletinin lideri bu nedenle onları bu müdahaleden dolayı özür dilememeye ve anlaşmayı desteklemeye çağırdı.


Ona göre, bunun gerçekleşmesi özgür bir İsrail'e yol açacak, aksi takdirde İsrail dünyada tecrit edilme riskiyle karşı karşıya kalacak.


Ömür boyu İsrail'e bağlı biri olarak, bir savaş sırasında İsrail'e giden tek Amerikan başkanı olarak, yakın zamanda bu sabah İsrail saldırıya uğradığında İsrail'in doğrudan savunulması için bir Amerikan elçisi göndermiş biri olarak, sizden şunu rica ediyorum: bir adım geri çekilip bu anı kaybettiğimizde ne olacağını merak ediyoruz. Bu anı kaçırmamamız lazım dedi.


İsrail'in yeni terör akışına misilleme olarak Hamsa'ya karşı yürüttüğü PM'de anlaşmaya varma çabaları kaç ay içinde gerçekleşecek? Anlaşmazlığın ana noktası, Hamas'ın, İsrail hükümetinin reddettiği, özgürleştirici rehinelerin serbest bırakılması karşılığında İsrail'in, düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulmasını ve askerlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesini garanti etmesi yönündeki talebidir.


Yeni anlaşma taslağı, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'e şehir bölgesindeki operasyonu durdurma talimatı vermesine rağmen İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta operasyonunu sürdürdüğü bir dönemde geliyor.


Perşembe günü Hamas, İsrail'in saldırganlığını sürdürmesi halinde daha fazla direnemeyeceğini duyurdu. Hareket, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşı sona erdirmesi halinde, Filistinli mahkumlar karşılığında rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren tam bir anlaşma yapmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Reuters ajansının ismi açıklanmayan bir Amerikalı temsilcisi, Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan'ın Cuma günü vatandaşları Hams'ın Gazze'de rehin tuttuğu yedi ülkeden diplomatlarla bir araya geleceğini söyledi.


Adı açıklanmayan bir İsrailli güvenlik yetkilisi Cuma günü Reuters'e verdiği demeçte, İsrail'in, rehinelerin iadesi de dahil olmak üzere anlaşmanın parçası olmayacak bir günlük ateşkesi kabul etmeyeceğini söyledi.


7 Ocak'ta Gazze Şeridi'ndeki kurt, Hamsu ve müttefikleri tarafından İsrail'e terör saldırısı başlattı; bu saldırı sırasında Filistinli militanlar 1.200 kişiyi öldürdü ve yaklaşık 250 kişiyi kaçırdı. Şimdiye kadar sadece Kasım ayının sonundaki ateşkes sırasında, Filistinlilerin özgürlüğü karşılığında yüzden fazla rehine serbest bırakıldı.


Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki misillemesi 36 binden fazla Filistinliyi öldürdü, 81 bini de yaraladı.