Zemanov’un vakıfla ilişkisi nedeniyle onu tasfiyeye gönderdi. Uzun süre aktivite göstermedi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
iDNES.cz editörleri defalarca Ivany Zemanov’un Nadan Fonu’nun faaliyetlerine dikkat çekti. Diğer şeylerin yanı sıra işlevselliği konusunda şüpheler olduğuna dikkat çekti. Etkinlik en son geçen yıl Norveç’te rapor edilmişti ve bu da Facebook’taydı. O zamandan beri hiçbir şey olmadı.

2021 yılı için olan başlangıcın son kargalarına göre vakfa hâlâ bağış alınıyor. Vron da ilk etapta 2022 yılı için bir özet çizmişti ama hâlâ yanlış.

Zemanov pedalı tam güç

Ayrıca 11’inde genel kayıtlarda bir Notian listesi belirdi. Vakfın kurucusu ve yönetim kurulu üyesi konumundaki temsilcisi adına Ivana Zemanov’un, avukat Jan Vondrek’e vekalet verdiği belirtiliyor.

Vekil, Vakıf Sandığı Kurulu’nun kurucusu ve tek temsilcisi olarak, kamuya açık belgeye göre vakıf siciline tescil dahil, başlatabileceği ilk ve diğer işlemlerde yetkilidir.

Ivany Zemanov’un bağış fonu tasfiye halinde. | fotoğraf: iDNES.cz

Vakıfla ilgili olarak editörler ayrıca avukat Jan Vondrek’in tahliyesi için de başvuruda bulundu. Hediye kaydına göre hediye fonu tasfiye aşamasındadır. Vondrek, iDNES.cz için tasfiye nedeninin üstün yetenekliler listesine girilmesinden, yani üstün yetenekli fonunun dolu olmasından kaynaklandığını belirtti.

Ivany Zemanov Vakfı iki faaliyetini kamuoyuna duyurdu. Facebook sayfası örgütün katılımıyla ilgili fotoğraf ve gönderilerle dolu. Vakfın internet sitesinde de etkinlikle ilgili bilgi verildi. Tüm cüzdanların geçerliliği 20 Aralık 2021’de sona eriyor. O zamandan beri görünür bir etkinlik olmadı. Nora, ancak 3 2022’de Facebook’ta Chrudim’deki yardım kuruluşunun bir fotoğrafını yayınladı, ancak herhangi bir açıklama yapmadan.

Geçmişte iDNES.cz editörleri vakıf parasını defalarca reddetti. Ancak hâlâ web sitesinde tek irtibat kişisi olarak gösterilen temsilcisi Vladimra Vkov, geçmişte yalnızca kısa bir yanıt göndermişti: Ivany Zemanov Bağış Fonu’nun uzun vadeli hedefi halka açık bir sunum değil, aktif yardımdır.

Görünmez ilk dma

Editörler, geçmişte türünün ilk örneği olan vakfın özellikle Ukrayna’daki kurt ve gökyüzünde bıçaklanan mülteci kadın konusunda eylemsizliğine dikkat çekmişti. O dönemde Vkov vakfının bir temsilcisi, yaklaşık bir ay sonra Urgovin’den gönderdiği iDNES.cz’ye yanıtta vakfın yardım edeceğini açıkladı.

Vkov o dönemde iDNES.cz’ye verdiği demeçte, Bay Zemanov’un kişisel olarak belirli mültecilere yönelik özel yardımlarla ilgilendiğini ve vakfın uzun vadeli felsefesinin yardımın halka açık bir sunum değil kalpte olduğu yönünde olduğunu söylemişti. Eğer tam tersi bir cevap bekliyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğrattığımız için üzgünüz, diye ekledi o zaman.

2014 yılında Zemanov, MF DNES’e vakfın üzücü istatistikler nedeniyle kurulduğuna ikna olduğunu söyledi. Yıllar önce bir röportajda asıl amacımın nesli tükenmekte olan çocuklara yardım etmek olacağına söz vermişti.

First Lady, bana öyle geliyor ki risk altındaki çocuklar konusunun uzun süredir dikkatimizin eşiğinde olduğunu açıklamıştı. O dönem kampanyada size destek olmayı planladığını, anne karnında çocuğu olan birinin yasal olarak bunu yöneticiye bildirme zorunluluğunun bulunduğuna dikkat çekiliyor. Kayıtsız kalacağımızı sanmıyorum ama pek çok insan endişelenmek istemiyor. Çocuğum bir aptal olarak tamamen savunmasız ve onu kurtaran bu kadar akıllı olan ilk komşu, diye ekledi o zamanlar.