Zajíčková, eğitimin dijitalleştirilmesi ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenmesi gerektiğine inanıyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Bazılarının iddia ettiği gibi gerçekten bir yol ayrımındalar mı, yoksa bunu ancak yıllar sonra gerçekleşen önemli değişikliklere mi bağlıyorsunuz?
Nitekim eğitimimiz ivme kaybediyor ve oluşturulan ve 2030’a yönelik strateji, temelde stratejinin içerdiği yerine getirilmemiş görevleri 2020’ye kopyaladı. Yani bu bir gerçek. Evet, 10 yıl önce tamamlamamız gereken işlere yetişiyoruz.

İkincisi, eğitim sistemimize kapsamlı bakmamız gerekiyor. Özellikle zorunlu eğitimin süresine bakın, alan sistemine bakın. Çocuklar hangi yaşta birinci sınıfa vb. giderler.

Başka bir deyişle, sadece neyi öğrettiğimizle ve muhtemelen bunu nasıl ve kimin öğrettiğiyle ilgilenmemeliyiz, aynı zamanda bunların ne anlama geldiğine de bakmalıyız. Geçmişten gelen borçlarımız var; örneğin kabul prosedürünün dijitalleştirilmesi veya öğretim asistanlarının parametrelendirilmesi gibi.

Önümüzdeki iki yıl içinde bir sonraki parlamento seçimlerine kadar böyle bir şey başarılabilir mi, yoksa uzak bir ihtimal mi?
Nasıl. Örneğin, kabul sürecinin dijitalleştirilmesi. Değişiklikleri başlatabilir. Bu sayede devlet, orta öğretimde yenilik yapmak için kullanabileceği bir bilgi sistemi ve veri elde edecek. Bu çok yararlı olur ve bu seçim döneminde yapılabilecek bir şeydir. O zaman elbette önce hazırlanıp tartışılması gereken şeyler var.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda kesinlikle bir devamlılık yoktur. Bu aynı zamanda iki yıl içinde yerine üç bakanın gelmesinden de kaynaklanmaktadır. Siz kendiniz eğitimli bir öğretmensiniz ve artık Bakan Bek’ten daha görünürsünüz. Bu sizin bir anlaşmanıza mı dayanıyor, yoksa sadece ele almak istediğiniz eksiklikleri mi görüyorsunuz?
Her ikisi de doğrudur. Kesinlikle her konuda Bakan Bek’e katılıyorum. Benim için bu, doğru yerde olan, bunu anlayan, eğitimin nasıl olması gerektiği konusunda vizyonu ve fikri olan bir kişidir.

Bölgesel eğitimde nispeten kapsamlı bir reform önerdiğim doğrudur. Kendisiyle sadece özel bir okulun kurucusu olarak değil, aynı zamanda devlet okullarının kurucusu ve müdürü olarak da tecrübem var. Eğitim sistemimizi neyin sıkıntıya soktuğunu biliyorum ve bu nedenle hijyen kararnamesinin değiştirilmesi gibi ihtiyaç duyulan değişiklikleri başlatıyorum.

Şu anda faaliyetinizi değerlendirmiyorum ama bizzat Bakan Bek’in değişimin ön saflarında yer almaması, hijyen kararnamesi ve diğer konuları öne çıkarmaması kötü değil mi?
Bakan Bek elbette tüm süreçlerin lideridir. Hijyen yönetmeliğine uymadıklarını anlıyorum. Çünkü bu öncelikli olarak Sağlık Bakanlığının görev alanına giren bir alt konu. Bazı temel değişiklikler konusunda Bakan Bek mutlaka konuşuyor ve ben de bu konuda kendisine tamamen katılıyorum.

Müdürlerin elindeki sözde “öğretmen kamçısına”, yani müdürün bir öğretmenin nasıl öğreteceğini dikte etme becerisine katıldınız. Pedagojik liderler olarak müdürlerin konumunun güçlendirilmesi ihtiyacını anlıyorum, ancak bu daha çok tek taraflı zorbalık için kullanılabilecek bir araç değil mi?
Her zaman insanlarla ilgilidir. Hiçbir yönetmen bir emirler ve yasaklar atmosferi yaratmak istemez. Ve tam tersine, her öğretmenin ilgili okulun eğitim programını anlaması ve saygı duyması gerekir. Ancak sadece bu değil, aynı zamanda okulun felsefesi de var; örneğin öğrencileri nasıl değerlendireceği.

Okul müdürünün yalnızca sözlü olarak değerlendirileceğine karar verdiği bir durum düşünün. Velilerin bunu okul yönetim kurulu önünde onayladığını varsayalım. Şimdi, takılıp kalan ve kendisinin benzersiz bir kişi olduğunu sözlü olarak değerlendirmeyeceğini söyleyen bir öğretmenin olacağını hayal edin. Kendi kendine, ne isterse yapabileceğini ve not vermeye devam edeceğini söylüyor.

Nasıl öğretileceği, ne öğretileceği ve kimin öğreteceği müdürün sorumluluğundadır. Eğer okulun felsefesi biçimlendirici bir şekilde öğretmekse, öğretmenin buna saygı duyması gerekir. Değilse, yönetmenin bunu bir şekilde uygulayacak bir araca sahip olması gerekir çünkü bundan kendisi sorumludur.

İnsanların bir anlaşmaya varacağına inanıyorum çünkü bu öğretmen, müdür, veli vb. arasındaki bir anlaşmayla ilgili. Ortaya çıkabilecek tüm okul durumlarını öngöremez ve bunları bir şekilde kategorize edemezsiniz. Her şeyin çok daha genel bir düzeyde yazılması gerekiyor.

Öğretmenler için daha fazla koruma ve şiddetin önlenmesi

Eğitimde başka ne gibi değişiklikler planlıyorsunuz?
Bölgesel eğitim reformuna yönelik vizyon ve fikirleri mutlaka daha somut planlara dönüştürmemiz gerekiyor. Bu, tüm bakanlığın, tüm hükümetin ve profesyonel kamuoyunun görevidir. Hijyen kararnamesini bitirmek istiyorum. Ayrıca zorunlu eğitimin uzatılması konusunda bir yuvarlak masa düzenlemek istiyorum. Öğretmenlerin korunması konusuna da değinmek isterim.

Zaman kolay değil. Öğretmenlere yönelik saldırılar oluyor ve öğretmenlerin devletin onları bir şekilde koruyacağına dair daha fazla güven duymaları gerektiğini düşünüyorum.

Her şeyin başlangıçta olduğunu anlıyorum, ancak örneğin öğretmenlerin resmi kişiler olmadığı, ancak korunan kişi statüsüne sahip olduğu Slovakya’dan ilham almayacak mısınız?
Haklısın. Şu anda yurtdışındaki durumu nasıl ele aldıklarını araştırıyoruz. Slovakya da bu aramaya dahil edilecek. Ayrıca Fransa da bir şekilde muamele görüyor.

Ancak öğretmenler resmi kişiler olduğunda bu durum daha güçlü bir şekilde gerçekleşmez. Bunu kesinlikle desteklemiyorum, hatta öğretmenlerin kendileri için bile sonuçta hiç avantajlı olmayabilir ve başka bir koruma bulacağımızı düşünüyorum.

Öğretmenlere yönelik saldırılar sadece fiziksel değil sözlü de oluyor. Öğrencinin ardından öğretmenini öldürdüOkullara çerçeve veya bir çeşit güvenlik görevlisi konulmasının uygun olup olmayacağı sorusu yeniden gündeme geldi. Eski Bakan Gazdik o dönemde bu konuyla ilgilenmiyordu, benzer tedbirleri düşünüyor musunuz?
Dışarıdan gelenlerin girmesini engeller, ancak çoğu zaman herhangi bir saldırı varsa bu içeriden gelenlerdir.

Öğrencilerin ya da personelin ateşli silah ya da bıçak taşıyıp taşımadığını ortaya çıkaracak kareleri kastediyorum.
Bu önlemleri elbette yapabiliriz ama pahalıdır. Çocuklarla, öğrencilerle ve tabii ki ebeveynlerle işbirliği yaparak önleme yoluna gitmek muhtemelen daha iyidir. Çocukların davranışlarını değerlendirin, izleyin ve herhangi bir şüphe varsa çok hızlı tepki verin.

Elbette bunun olamayacağını göz ardı etmiyorum. Öte yandan bir öğretmeni bıçakla ya da silahla tehdit eden çok az vaka var. Şu anda her okula çerçeve yerleştirmek yerine önleme ve diğer koruma yollarını tercih ederim. Ancak kurucu okullarında bunun böyle olmasını istediğine karar verirse, bugün zaten bu seçeneğe sahip.

Yeterli para var, sadece onu daha iyi yönetmeliyiz

2023 bütçesi de çok tartışılan bir konu, tesisin gelecek yıl ne kadar parayla idare edebileceğine dair bir haber var mı? Çünkü bu yıl 265 milyardı. Şimdi 11 milyar daha az bir miktardan bahsediyorlar.
Bunun hala tartışıldığını biliyorum. Ben de bazen müzakerelere katılıyorum. Tabii ki ilgileniyoruz. Bunu Maliye Bakanıyla ya da Başbakanla da görüşüyorum.

Başbakan dahil hükümetin eğitimi toplumumuzun önemli bir parçası olarak algıladığına inanıyorum. Bunun kanıtı, tek meslek grubu olarak ortalama ücretin yüzde 130’unu yasallaştırmış ve garanti altına almış olmamızdır ki bu gerçekten olağanüstü bir durumdur. Bunun öğretmenlere çok temel ve önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum ve bütçenin bir çeşit uzlaşma olacağına inanıyorum. Eğitimimize harcanan parayı daha verimli hale getirecek değişikliklerin başlatılacağına inanıyorum.

Ben mevcut hükümete inanıyorum, Başbakana inanıyorum, Milli Eğitim Bakanına, Maliye Bakanına inanıyorum ki eğitimimizin tüm fonksiyonları korunacak şekilde böyle bir bütçe oluşturacaklar. Ama aynı zamanda reformu başlatmayı hep birlikte başaracağımıza dair Bakan Bek’e güveniyorum.

Söz konusu değişiklikten Ortalama maaşın %130’u Öğretmenler için ise yüzdelerin neye göre hesaplanacağına dair formül çöktü. Halihazırda sadece 2024 için 2022’deki ortalama maaş olması gerektiğine dair değil, aynı zamanda tasarruflar nedeniyle belki de 2021’deki ortalama maaştan hesaplanabileceğine dair raporlar var. eğitim bütçesi şimdilik 11 milyar civarında görünüyor. Bununla aslında 20.000’e kadar öğretim dışı personelin işi bırakmak zorunda kalacağını itiraf etti. Okulların tek yönetim altında birleştirilmesi, bir kadın aşçı ve bir kapıcının görevlendirilmesi yönünde öneriler zaten konuşuluyor. Bu güveni zedeleyecek bir şey değil mi?
Eklep’e konulan bütçe (bölümler arası yönetimde materyal paylaşım sistemi, konum.)tamamen teknikti, sadece rakamlardan ibaretti. Oraya yerleştirildiğinden bu yana zaten önemli ölçüde değişti. Başlangıçta eğitim bütçesinde 29 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı, bu da aşağı yukarı o haftadan önceydi.

Bugün zaten 11 milyar civarında. Müzakerelere devam edin, dediğim gibi, herhangi bir çalkantıya izin vermeyeceğimize inanıyorum ve destek mesleklerinde toplu işten çıkarmaların yaşanmasını da neredeyse ihtimal dışı bırakıyorum. Tam tersine okullarda aşçı, temizlikçi, kapıcı sıkıntısı yaşanıyor ve personel bulunamıyor.

Ancak okul Facebook gruplarında öğretmenlerin yeterli paranın olmadığından şikayetçi olduklarını zaten okumuştum. Ve eğer maaş hesaplaması gerçekten 2021’e göre yapılmışsa, bu da asıl taahhüdü tam olarak yerine getirmeyecek, o zaman eğitimi bırakmayı planlıyorlar. Gitmelerinden korkmuyor musun?
Öğretmenlerin ekleneceğine inanıyorum. Milli Eğitim Bakanı en az üç binden bahsediyor. İstatistiksel olarak kapalı olan son yıl ise %130’unun doğru bir şekilde hesaplanabildiği 2022 yılıdır. 2023’ten itibaren burada olacak olan veya 2024’ün neye benzeyeceği ile ilgili her şey sadece tahminlerden ibarettir ve son derece hatalıdır.

Milli Eğitim Bakanı olmadığınızı biliyorum ama vatandaşlara eğitimin öncelikli olduğu garantisini verebilir misiniz?
Benim için evet. Benim için bu çok önemli bir alan. Her yerde bu şekilde eğitimden bahsediyorum, öneri ve fikirler üretiyorum. Meslektaşlarımı eğitimden vazgeçmememiz, sadece zor alanlarla uğraşmamız gerektiğine ikna ediyorum.

Eğitim alanını küçümsememeli, tam tersine rekabetçi bir ülke olmak, hatta bazı alanlarda lider olmak istiyorsak eğitimde artık değişiklik yapmamız gerektiğini algılamalıyız.

Evet ama bunu daha çok finansal açıdan kastettim çünkü bilim ve araştırmaya ayrılan bütçenin de azaltılması gerekiyor.
Ama Çek Cumhuriyeti’nin eğitime yeterince para harcadığını, sistemin yeniden değerlendirilip değiştirilmesi gerektiğini söyledim. Yani eğitime daha fazla para vermemize gerek yok, yeterince veriyoruz. Bunları daha verimli yönetmemiz gerekiyor.

Uygulamaların dijitalleşmesinin bunu daha net hale getireceğini düşünüyor musunuz?
Açıkça. Kabul sürecinin dijitalleştirilmesinin birçok avantajı vardır. Elbette bunun kabul prosedürünün gerçekleşeceği atmosfer üzerinde büyük olumlu etkisi olacaktır.

Daha az stres, daha az belirsizlik olacak, çok daha şeffaf olacak ve devlet orta öğretim teklifleri ve öğrencilerin davranışları hakkında doğru ve net veriler sunacak. Eğer devlet verileri iyi işlerse, orta öğretim yapısında daha iyi yenilikler yapabilecektir.