Viswanathan Anand bir sonraki şampiyonu üretmeye odaklanıyor | Satranç Haberleri

QasiM

Global Mod
Global Mod
KOLKATA: Rastgele bir fikir, Hindistan’ı dünyanın bir sonraki satranç süper gücü yapmayı vaat eden bir akademinin kurulmasına yol açtı. Bengaluru’dan bir girişim sermayesi şirketi olan WestBridge Capital Advisors’ın kurucu ortağı Sandeep Singhal, Viswanathan Anand’a beş kez dünya şampiyonu 2019’da ofisinde verdiği bir dersin ardından ayrılırken birlikte biraz satranç oynayıp oynayamayacaklarını sordu. döneceğine dair güvence verdi.
“Elbette üzerinde çalışmam gereken bazı fikirlerim vardı. Botvinnik Satranç Akademisi (en iyi Sovyet oyuncularının antrenman yaptığı yer) hakkında hikayelerle büyüdüm ve vakfın oyuncuların arka uç faaliyetleriyle ilgilendiği Olimpik Altın Görevini gördüm. Yani daha çok birçok şeyin birleşiminden oluşan bir şeydi. WestBridge Anand Satranç Akademisi (WACA) Aralık 2020’de ve ilk okuma Ocak 2021’de yapılacak” dedi.
Singhal, “Fikrimiz, oyuncuların büyümesi için iyi bir ekosisteme sahip olmaktı” diye ekledi.
İlk karar oyuncu seçimiyle ilgiliydi ve Anand, “Çok genç ve çok güçlü olanları seçtik” dedi. Buna göre yolculuk abi-kardeş ikilisi Praggnanandhaa ile başladı ve Rameshbabu Vaishali D Gukesh, Nihal Sarin ve Raunak Sadwani. “Karantina döneminde büyükusta olduktan sonra, Aralık ayında Leon’u (Mendonca) gemiye aldık. Daha sonra Arjun (Erigaisi) katıldı ve Savitha Shri en son katılan oldu,” dedi Anand.
Covid döneminde olduğu gibi haftada yaklaşık üç gün koçlarla online olarak dersler yürütülüyordu. Boris GelfandGrzegorz Gajewski, Artur Yusupov ve Sandipan Chanda. Ve sonuçlar, neredeyse tüm oyuncuların reyting puanlarında büyük artışlar kaydetmesiyle kendini göstermeye başladı.
Anand’ın kendisi özellikle planlama kısmında yakından yer almaktadır. “Antrenman programlarını takip ederken, koçlarla iletişim halindeyim ve onlardan aylık geri bildirim alıyorum. Ama kişisel olarak deneyimlerimi onlarla paylaşıyorum” diyor Anand.
Gençler de yolculuğu heyecanlı buluyor. “Dersler çok motive edici ve aynı zamanda eğlenceli. Bunu beğendim’, bu yıl Arjuna ödülü kazanan praggu Anma. WACA’ya katıldıktan sonra hızlı ilerleme kaydeden Arjun, “Tüm koçlar çok yardımcı oluyor ve hatalarınızı analiz etmede sizi destekleme biçimleri çok yardımcı oluyor” diyor.
En küçüğü, Savitha’yı sınıf arkadaşlarıyla çoktan iyi öğrendi. “Hepsinin pozisyonları analiz etme şeklinden çok şey öğrendim” dedi. Gukesh, “Genellikle pozisyonları çözüyoruz ve dersler her zaman çok zorlayıcı ve ilgi çekici oluyor” dedi.
İleriye bakıldığında, Hindistan’ın ilk GM’si, “Başlangıçta, dünyadaki ilk 10’da birkaç Hintli oyuncuya sahip olmak gibi küresel bir fikrimiz vardı ve gittikçe yaklaşıyoruz.” Daha yeni başlayan ama iyi başlayan bir yolculuk.