Vid okulları 10 Haziran’da başlayacak, ancak Nisan sonunda kapanacak: Akademisyenler | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Yaz aylarında her yıl artan sıcaklık, şimdi akademisyenler arasında Vidarbha’nın okul takvimi konusunda bir tartışmaya neden oluyor ve birçok kişi yeni oturuma Maharashtra’nın geri kalanıyla veya daha erken başlama zamanının geldiğini söylüyor.
Mevcut kurallara göre, Vidarbha’daki okullar 26 Haziran’da, Maharashtra’nın geri kalanında ise 15 Haziran’da başlayacak. Vidarbha’da açılıştaki gecikme artık efsaneleşen yaz sezonundan kaynaklanıyor.
Akademisyenlere göre sorun, eğitim bakanlığının Nagpur bölgesindeki okulları 14 Mayıs’a kadar işletme izni vermesi.
Bir lise müdürü şunları söyledi: “Bir sonraki Müdürler Derneği toplantımızda bunu ele alacağız ve ardından resmi bir açıklama yapacağız. Sorun şu ki, eğitim departmanı okulları 14 Mayıs’a kadar açık bırakarak çocukların sağlığını tam anlamıyla riske atıyor. Mayıs ortası yaz mevsimidir ve öğrencilerin oraya gitmesi tehlikelidir.”
Okulları Mayıs ortasına kadar açık tutma izni yeni olmasa da, okullar bunu yalnızca son sınıflarına akademik bir avantaj sağlamak için uyguluyor. Hemen hemen tüm okullar standart I-VIII’lerini ve hatta Nisan sonunda IX’a kadar kapatır.
Std X ve XII’ye giden öğrenciler için akademik dönem Mart sonu veya Nisan ortasında sona erer ve ardından yeni dönem Mayıs ayına kadar devam eder. Bu, öğretim görevlilerinin öğrencileri kritik yönetim kurulu sınav yılına hazırlamalarına yardımcı olur.
Bir başka müdür, “Nisan ayı sonunda tüm okulların tatil edilip edilmeyeceğini dernek toplantımızda tartışacağız, çünkü o zaman nihayet yaz gelmiş olacak. Ve bu, 10 Haziran gibi erken bir tarihte, o zaman sıcaklıklar dramatik bir şekilde soğumaya başladığından başlayarak karşılanabilir.”
Her halükarda, Haziran ayındaki sıcaklık Mayıs ayına göre daha bağışlayıcı. Bu, çocuklarımız için daha iyi bir seçenek.”
Meslekten olmayan biri için eğitim departmanının okulları açık tutma kararı mantıksız görünse de, gerçek şu ki bazı kurallar nedeniyle elleri kolu bağlı.
Hollanda hükümetinin standartlarına göre, her oturumda ortalama 210 akademik gün olmalıdır. Kulağa ne kadar basit gelse de, zarfın arkasındaki bir hesaplama bile neden her okulun bununla mücadele ettiğini gösterecektir. Pazar günleri, resmi tatiller, yaz, kış ve Diwali tatilleri çok şey ifade ediyor. Bunun dışında, tüm CBSE okullarının her Cumartesi veya alternatif Cumartesi günleri tatilleri vardır.
Bir devlet okulu müdürü, “Okullar her zaman 200-210 günlük kontenjanı karşılamakta zorlanıyor. Bu nedenle eğitim en azından daha fazla çalışma günü göstermeli ama bu okullar için her zaman mümkün olmuyor.”