VED, Şehirde IIT-B Genişleme Kampüsü Talep Ediyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Vidarbha Ekonomik Kalkınma (VED) Konseyi, merkezi ve eyalet hükümetlerini şehirde Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT-B) Bombay için bir genişleme merkezi kurmaya çağırdı. Geçen ay, dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi’nin Mihan’da bir kampüsünün açılması için Başbakan Narendra Modi’ye çağrı yapmıştı.
VED Başkanı Devendra Parekh, IIT-Kharagpur örneğine atıfta bulunarak, Kolkata, Bhubaneswar ve Raipur’da üç genişleme kampüsü olduğunu söyledi. “On yıllardır IIT-B’ye olan talebi artırıyoruz. Genişletme kampüsü, diploma ve sertifika gibi kısa süreli programlar için 20-25 dönüm üzerine yerleştirilebilir. Ayrıca uzmanlık alanlarında çalışanlara yönelik kurumsal sponsorluklar sağlanabilmektedir. Sadece Vidarbha’ya değil, tüm orta Hindistan’a fayda sağlayacaktır.”
VED şefi, IIT-B’nin şehirdeki girişimcilik becerilerini teşvik ederek el ele çalışan endüstri ve akademi ile araştırma ve inovasyonunu genişletebileceğini söyledi. “Araştırma, geliştirme ve endüstriyi tek çatı altında toplayabilir. Uzatma kampüsleri, birkaç sürekli eğitim programı ve yatılı konaklama imkanı sunar. Hava, kara ve demiryolu bağlantılarının çok rahat olduğu Hindistan’ın merkezi Nagpur, eğitim kurumu kurmak için ideal” dedi.
VED üyelerinin Nagpur’u ikonik bir eğitim merkezi haline getirmek için yorulmadan çalıştıklarını sözlerine ekleyen Parekh, burada IIM, AIIMS, IIIT ve Maharashtra Ulusal Hukuk Üniversitesi’nin (MNLU) kurulmasıyla taleplerinin çok azının gerçekleştiğini söyledi.
“Her iki hükümete de IIT-B gibi önde gelen eğitim kurumlarına arazi tahsisi için Mihan’da Özel Ekonomik Bölge (ÖEB) kurmalarını öneriyoruz. Ekosistem, IIM ve AIIMS ile tüm hızıyla orada zaten var. Nagpur artık Samruddhi ve diğer otoyollar aracılığıyla Maharashtra’nın geri kalanıyla iyi bağlantılara sahiptir. Şehir ayrıca şehrin dört bir yanına ulaşan bir metro sistemi ile mükemmel ulaşım olanaklarına sahiptir. Şehir, iki devlet tıp fakültesi ve birçok üst düzey özel kurum ile iyi tıbbi tesislere sahip” dedi.