Van Durga ödülleri kadın orman korucularına ilham veriyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Maharashtra İdari Başkan Yardımcısı Shree Bhagwan, Lok Sabha’da ve tüm eyalet yasama meclislerinde sandalyelerin %33’ünü kadınlara ayırmayı amaçlayan kadınların rezervasyon yasası durmuş olsa bile, kadınlara işlerde %33’lük çekinceler verilmesi gerektiğini söyledi. Mahkeme (MAT), Nagpur.
Bhagwan, Deepali Atul Deokar’ın STK Kadınlığı Keşfetmek Vakfı (EWF) tarafından kurulan Van Durga Ödülleri-2022’yi sunmak için düzenlenen bir etkinlikte konuşuyordu.
“1999’da Chandrapur’daki orman departmanında çalışırken, atamaların %30’unun kadınlar için yapılması için baskı yaptım. Bu, büyüklerim için iyiye işaret değildi, ancak bugün Van Durga kazananlarından birinin benim atadığım bir kadın olmasına sevindim,” diye anımsıyor Bhagwan.
EWF’nin Van Durga Ödülleri, vahşi yaşamın ve ormanların korunması ve korunması için seçkin kadınları ödüllendiriyor. Ödüllerden biri de kariyeri boyunca departmana önemli hizmetler vermiş bir korucunun eşine veriliyor. Seema Kishor Mishrikotkar bu kategoride ödüllendirildi.
Departmanda DFO olarak emekli olan tanıdık bir sima olan Kishor Mishrikotkar, Pench’te kaçak avcılara ve yasadışı balıkçılığa yönelik baskıdan sorumluydu. Birkaç kaplan derisi aldı ve Katlabodi’de bir kaplanın boş bir kuyuya düştüğü olay da dahil olmak üzere birçok kurtarma gerçekleştirdi. Bıldırcın ve kekliklerin sunulduğu bir toplantıda kantini işgal eden oydu.
“Hiçbir şey benim için onurlandırılan kocamdan daha ödüllendirici olamaz. Mişrikotkar, “Ben sahadayken görevimi yaparken iç işleri etkin bir şekilde halletti” dedi.
Van Durga kazananları arasında insan-hayvan çatışması ve kurtarma operasyonlarını yürütmenin yanı sıra Chandrapur, Bhadravati ve Ballarshah’daki görevlerinde işgalcilere ve vahşi yaşam suçlularına karşı savaşan RFO Swati Maheshkar da vardı.
Diğer iki kadın kazanan Round Officer Shobha Wakchoure, Sinnar (Nashik) ve Ranger Rujita Shelar (Hingoli) idi. “Orman açık bir hazinedir ve onu korumak kolay bir iş değildir. Yine de kadın orman korucuları, ormancılığın artık erkeklerin kalesi olmadığını kanıtladı. Wakchoure, “Doğadan aldıklarımızı geri ödeme zamanının geldiğini fark etmeliyiz” dedi.
Korucu Shelar, Jalyukt Shivar planını 350 hektarlık bir alanda etkin bir şekilde uyguladı. 90 dönümlük ormandaki tecavüzleri temizledi ve birçok sandal ağacı kaçakçısını tutukladı. Ayrıca vahşi doğada birkaç hayvanı kurtardı ve rehabilite etti. “Van Durga ödülleri, iyi bir iş çıkarmamız için bize ilham veriyor” dedi.
Etkinlikte ayrıca Pench saha direktörü A Sreelaxmi tarafından Pipariya ve Sillari’den kadın SHG ‘Pride of Pench’e bir ödül takdim edildi. Emekli APCCF SS Mishra, eski CCF Ravi Wankhede, DyCF’den Nandkishore Kale, DFO Shatanik Bhagwat, kıdemli yeminli mali müşavir TS Rawal ve birkaç kişi bu pozisyonu şereflendirdi.