Uyuşturucu satıcıları polislerden kaçmak için yiyecek dağıtım kılık değiştiriyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Yılbaşı partileri de dahil olmak üzere artan narkotik talebiyle seyyar satıcılar polisten kaçmak için yeni yöntemler kullanıyor. Kaynaklar, seyyar satıcıların şehirde özgürce dolaşmak için ünlü yemek dağıtım platformlarının dağıtım ortakları gibi giyindiğini söyledi.
Hile kaçakçılar için çalışıyor gibi görünüyor. Bir kaynak, “Mephedrone (MD) ilaçları, polisin birkaç rakete baskın yapmasına rağmen, Nagpur şehrinde yaygın olarak bulunuyor” dedi.
Kaynak, “seyyar satıcılar artık çevrimiçi gıda dağıtıcısı kılığında ‘taşıyıcıları’ uyuşturucuları müşterilere teslim etmeleri için göndermeyi tercih ediyor” dedi. “Polis, kontrol için yemek dağıtım üniformalı insanları durdurduğu sık değildir. Yüzlerini gizlemek için kask kullanıyorlar ve uyuşturucu taşımak için büyük gıda torbaları kullanıyorlar” dedi.
Uyuşturucu tacirlerinin Amravati üzerinden şehre MD sevkiyatı yapmaya başladığı da öğrenildi. “Daha önce MD, Mumbai’den şehre getirildi. Eskiden seyyar satıcılar trenle seyahat ederdi. Polis onları trenlerde tutuklamaya başlayınca seyyar satıcılar karayolu taşımacılığına geçti. Daha sonra polis, otobüsleri ve özel araçları yakından takip ederek çok sayıda seyyar satıcıyı yakaladı” dedi.
Kaynaklar, MD’nin şehirde en çok aranan narkotik olduğunu ve Tajbagh bölgesini bir kaçakçı merkezine çevirdiğini söyledi. Başka bir kaynak, “Wardhaman Nagar, Chhapru Nagar, Jaripatka, Hansapuri, Jaffar Nagar, Mominpura, Dharampeth ve Friend’s Colony gibi bölgelerde yüksek MD tüketimi gözlemleniyor” dedi.
Nispeten çok daha ucuz olan Gence, düşük gelirli gruplar arasında popülerdir. “Ganja, Odisha, Andhra Pradesh ve kıyı Tamil Nadu’dan Nagpur’a yönlendiriliyor. Eskiden şantajcılar trenlerle gence getirirlerdi. Şimdi gaspçılar daha küçük istasyonlara gidiyor ve ganjayı karayoluyla getiriyor” diyor bir kaynak.
Jaripatka’dan bağımlıların da ağızlarına takılan özel bir tür narkotik çıkartmayla kafayı buldukları bildirildi. Bir kaynak, “Bağımlılar ayrıca yüksek dozda yatıştırıcı, öksürük şurubu ve beyazlatıcı kullanıyorlar” dedi. “Narkotik etiketi, zenginlerle sınırlı yeni bir trend. Ellerinde olan ama polis nöbeti nedeniyle riskli olan MD’ye alternatif olarak kullanıyorlar” dedi.
Maharashtra’daki uyuşturucu modüllerini kırmak için, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Devendra Fadnavis, devletin uyuşturucuyla mücadele görev gücünün ademi merkezileştirildiğini ve kaçakçılarla başa çıkmak için daha fazla birim kurulduğunu duyurdu.
Bu yılın başlarında, CP Amitesh Kumar liderliğindeki Nagpur Şehri Polisi, seyyar satıcılara karşı ‘narko temizleme operasyonu’ başlattı ve epeyce tutuklamaya yol açtı.
Kumar, sabıka kaydı olan uyuşturucu kaçakçılarının faaliyetlerinin sürekli izlendiğini söyledi. Yasadışı ticarete katılanların da çeşitli polis yöntemleri kullanılarak radar altına alındığını söyledi. “Hiç kimse kurtulamazdı. Bazı şantajcılar yeni yöntemler deneseler bile polis bir adım önde olacaktır” dedi.