Ukraynalılara katıldı mı? Rusya Gazprombanka'nın eski başkan yardımcısını arıyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Bakanlığa göre Volobuyev belirsiz bir suçtan tutuklandı.

Gaz şirketi Novatek'in bağlı olduğu Gazprombank, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rejiminin kilit kurumlarından biri. Avrupa ilk önce bu bankaya Rus gazı için ödeme yaptı.

Kommersant, Volobuyev'in geçen yıl sosyal medyada savaşlardaki şansını yazdığını ve böylece aldığı Ukrayna ödülünü gösterdiğini hatırlıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında, Rusya İçişleri Bakanlığı, Ukrayna rejimini açıkça desteklediği, özel bir askeri operasyona karşı konuştuğu ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin bir birliğine katıldığı çıkarımıyla onu yabancı ajanlar listesine koydu. Moskova, Ukrayna'nın işgalini özel bir askeri operasyon olarak nitelendiriyor.

Aslen Ukraynalı olan Volobuyev, Mart 2022'ye kadar Gazprombank'ın başkan yardımcısıydı. Rus internet sitesi The Insider'ın yazdığına göre, Rusya'dan ayrılarak elinde silahla vatanı savunmak için Kiev milislerine katıldı.

O dönemde The Insider ve Ukraynalı internet sitesi Liga.net'e verdiği röportajda Volobuyev, Gazprom'un büyük olasılıkla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait olduğunu söylemişti. Kendisi, Gazprombank'ın birinci başkan yardımcısı Vladislav Avayev ve etnik Novatek başkanı Sergey Protoseni gibi o dönemdeki üst düzey Rus yetkililerin bazı intiharlarının aslında örtülü cinayetler olduğuna dair şüphesini dile getirdi.

Volobuyev Gazprombank'ta altı yıl halkla ilişkiler uzmanı olarak çalıştı ve 16 yıl boyunca bankanın basın bölümünde çalıştı. Kurtların ortaya çıkmasından sonra Rusya'daki arkadaşları ona Ukraynalı olduğunu kimseye söylememesi için yalvarırken, Ukrayna'daki akrabaları ise Rusya'da yaşadığı ve Ruslar için çalıştığı için ondan utanıyordu.

Rusya'da hayatta kalamadım. Uyruğum gereği Ukraynalıyım, Ochtyrka'da (Sumsk bölgesinde) doğdum ve Rusya'nın vatanıma ne yaptığını anlatamadım, Rusya'dan ayrılışını söyledi. Kendisinin Rus geçmişinden kurtulmak istediğini ve inisiyatif olarak savaşlarda yer aldığını sözlerine ekledi.

Bu Putin'in, Rus rejiminin ve Rus halkının işlediği bir suçtur. O yüzden burada Putin Ukraynalıları öldürmüyor, Putin insanların parasını çalmıyor, Putin Putin'i zorlamıyor. Rus halkına aittir. Ukraynalı olduğum için bundan da ben sorumluyum. Volobuyev, o dönemde yapılan bir röportajda kurt hakkında “Utanıyorum, hayatımın geri kalanında pişman olacağım” demişti.