Üs yok, asker burada olmayacak, Babiš ABD ile anlaşmayı destekledi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Amerikan askerlerinin olası kalışı veya Çek topraklarında bir ABD üssü kurulması, hükümet ve parlamento tarafından yeniden onaylanmak zorunda kalacaktı, ancak anlaşma muhaliflerini kızdırdı.

SPD başkanı Tomio Okamura, toplantının gündemi hakkında üç buçuk saatten fazla konuşabildi, ancak daha sonra sözleri tükendi ve koalisyona gece toplantısını zorlama şansı verdi.

KDU-ČSL’den Marek Výborny’nin, milletvekillerinin Çek Cumhuriyeti ile ABD arasındaki savunma anlaşmasını ilk madde olarak görüşmeleri önerisi, sadece hükümet milletvekilleri tarafından değil, aynı zamanda YES milletvekillerinin neredeyse tamamı tarafından desteklendi, sadece dördü çekimser kaldı .

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Olga Richterová, Korsanlar adına “Sözleşme ilk okumadan geçene kadar burada olmaya hazırız” dedi.

Hakaretler için bile savaşmaya hazırım, diye yazdı Černochová

Salı günü Okamura, Savunma Bakanı Černochová’yı, Alexander Dubček ve müttefiklerinin komünist rejimde reform yapma çabalarına karşı Sovyetler Birliği temsilcilerine askeri müdahale talep eden bir mektup imzalayan komünist politikacı Vasil Biľak’a benzetti. Bunu, Sovyetler Birliği birliklerinin ve birkaç uydusunun işgali ve 21 Ağustos 1968’den sonra Çekoslovakya’nın işgali izledi.

Tomio Okamura, “1968’de davet mektubu Vasil Biľak tarafından imzalandı, 2023’te davet mektubu Savunma Bakanı Jana Černochová tarafından imzalandı” dedi.

Savunma Bakanı, Twitter’da yaptığı bir hakarette kendisine karşı kendini savundu. Černochová, “Hayatımın ilk üçte birini Rusya’nın boğucu kollarında yaşadım ve bu deneyimi bir daha asla tekrarlamak istemiyorum, ne de kimsenin başına gelmesini diliyorum” diye yazdı.

“Savaşa hazırım (savaşmaya hazır – not yazar) ve engellemelere, hakaretlere ve tehditlere, her şeye hazırım… Kaçmayacağım ve diğer meslektaşlarımı da ikna edeceğime inanıyorum, çünkü bu adım savunmamız ve güvenliğimiz için önümüzdeki yıllarda çok önemli olacak. gel,” dedi Černochová sosyal ağda.

Meclisin toplantısı ve onunla birlikte DCA’nın onaylanması başlar. Hayatımın ilk üçte birini Rusya’nın boğucu kollarında yaşadım ve bu deneyimi bir daha asla tekrarlamak istemiyorum, ne de kimsenin başına gelmesini “dilerdim”. Bizimki elinden gelenin en iyisini yapabilirdi ama tanklı Ivan ve Yoldaş Estebák her köşe başında duruyordu ve bu mümkün değildi… https://t.co/dWZQ3fDoXz https://t.co/JRGl8F1Lpa

27 Haziran 2023, 14:00, Gönderi Arşivlendi: 27 Haziran 2023, 15:01

BIS sivil karşı istihbarat başkanı Michal Koudelka, Mayıs ayı sonunda parlamentoda, Rusya’nın Çek-Amerikan savunma anlaşmasının parlamentoda onaylanmasını önlemek için ülkemizdeki beşinci kolun operasyonu da dahil olmak üzere her yolu deneyeceği konusunda uyardı. .

Okamura, “Bizi on yıldır buraya bağlıyorsunuz” diyerek hükümeti suçluyor. SPD lideri, “Bu bir işbirliği anlaşması değil, ABD’nin Çek Cumhuriyeti’ndeki gelecekteki askeri varlığına ilişkin bir anlaşma” diyerek hükümeti eleştiriyor. Parlamento dışı komünistler de Çek-Amerikan DCA’nın (Savunma işbirliği anlaşması) onaylanmasını protesto ediyorlar.

Çoğunluk EVET hükümetle sözleşmeyi destekleyecek

Kulüp lideri Alena Schillerová da dahil olmak üzere ANO muhalefet hareketinden milletvekillerinin çoğunluğu, hükümetle birlikte DCA sözleşmesinin onaylanmasını destekleyecek. “Hükümetteydik ve ona geri dönmek istiyoruz. Güvenliğimizi artırması beklenen anlaşmanın çoğunluğunu desteklemeyeceğimizi düşünemiyorum” dedi.

Yaklaşık kırk sayfalık belge, Amerikan askerlerinin Çek Cumhuriyeti’ndeki olası varlığı veya Amerikan ve Çek silahlı kuvvetlerinin Çek topraklarındaki işbirliği ile ilgili olabilecek birçok alanı ele alıyor.

Salı günü, milletvekillerinin henüz sözleşmeyi kesin olarak onaylaması gerekmiyor, ancak ilk okumada görüşülüyor. Hükümetin dış politikasını eleştiren SPD’nin anlaşmayı reddetmek için yeterli oyu yok, sadece 20 oyu var, dolayısıyla müzakereleri ancak geciktirebilir.

İlk okumanın bitiminden sonra, sözleşme yabancı komitenin yanı sıra askeri komite tarafından da değerlendirilmelidir. Ancak o zaman parlamentonun alt meclisi anlaşmanın onaylanmasına onay verilip verilmeyeceğine karar verecek. Senato genel kurulu, 13 Temmuz’da başlayacak bir toplantıda onayın kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek.